Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 24. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Aktuálne rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva problém úrovne internetových diskusií nevyrieši

Miloš Majko16. 06. 2015 23:18:22Aktuálne témy

Ide síce o svojim spôsobom prelomové rozhodnutie súdu, no nie také, ktoré by riešilo príčinu. Tento rozsudok skôr zavedie zbytočný chaos a úplne zbytočné nádeje mnohých poškodených, ktorí by sa už dávno boli domohli svojich práv aj u nás a podľa v súčasnosti platnej legislatívy, keby orgány činné v trestnom konaní a príslušné súdy možnosti legislatívy využívali dostatočne.

Dnešné rozhodnutie sa týka konkrétneho prípadu (prípad estónskeho spravodajského portálu Delfi ) a bude považované za precedens do momentu, pokým súd nebude riešiť inú kauzu, kde sa záujmy stretnú a budú vo vzájomnom rozpore.

Očakával som výsledok tohto sporu keď nie pre iné tak preto, aby som videl, či sa spoločnosť dokáže posunúť ďalej cez logiku a určité prirodzené právo, alebo sa pokúsi zaviesť zodpovednosť niekoho, kto síce nedokáže ovplyvniť myslenie a konanie iných, no je pomerne jasne a zrozumiteľne identifikovateľný.

Nás sa tento rozsudok týka minimálne až vôbec, nakoľko diskusia je anonymná a sťažovať by sa na diskutujúcich mohli tvorcovia média - tí totiž vystupujú pod vlastnými menami a volení zástupcovia. Tí sú však poda iného rozsudku  (a nie jedného) povinní znášať oveľa väčšiu mieru kritiky a to aj takpovediac menej vyberaným spôsobom.

V skutočnosti podľa môjho názoru a dlhoročnej praxe aj s riešením vecí v trestnoprávnej a občianskoprávnej rovine nastane pre súdy problém určiť, čo je povinný kto považovať za osočovanie, neprípustné a už netolerovateľné správanie či ponižovanie v diskusii. Každý totiž  môže mať a v praxi pochopiteľne aj má inú mieru tolerancie a to, čo jeden bežne prehliadne,  iného môže významne pobúriť.

V každom prípade som osobne zvedavý hlavne na to, ako sa vysporiadajú súdy s množstvom žalôb pre diskusie na  FB - nepochybujem o tom, že sa nájdu ľudia, ktorí sa budú snažiť niečo zo vzniknutého stavu vytĺcť.

Aj v tomto prípade niekto  múdry asi zabudol napríklad aj na možnosť úmyselného konania v záujme neoprávnene zarobiť na diskusii tým, že anonymne bude urážať samého seba - konkrétnu osobu. Absurdné? To teda určite nie! Sme svedkami iných oveľa sofistikovanejších metód, ktoré vynaliezaví občania vymysleli v snahe bezpracne sa dostať k peniazom. 

Vidím, že sloboda slova politikom začína vadiť a aj toto môže byť cesta minimálne k postrašeniu nielen občanov, ale aj médií, ktoré voľnú diskusiu umožňovali.

Netreba však zabúdať  na širšie súvislosti v konkrétnom súdenom prípade - jedná sa aj o možnosť identifikácie samotného autora príspevkov. Túto totiž portál nevedel zabezpečiť, resp., podklady k identifikácii nevyhnutné chýbali.

Do získania relevantného vysvetlenia aplikácie rozhodnutia súdu pre ľudské práva do praxe predpokladám, že preventívne prijmeme určité opatrenia v spôsobe diskusie na  SOL aj my.

Očakávam prechod v diskusii na prvý level - registrovaní nickom, čo je tak isto anonymná diskusia, no vyžaduje si prihlásenie do média. Toto opatrenie predpokladám, že čitatelia akceptujú s tým vedomím, že sa slobodnú diskusiu v médiu pokúsime touto formou zachovať aj pre budúcnosť. Zároveň nebudú tolerované žiadne podozrivé spôsoby vkladania príspevkov do média, napr. prístupy cez proxy servery  a podobne.

- - -

Niečo o predmetnom spore:

http://ict-law.blogspot.sk/2013/10/eslp-vo-veci-delfi-as-proti-estonsku.html

http://hudoc.echr.coe.int/sites/eng/pages/search.aspx?i=001-126635#{%22itemid%22:[%22001-126635%22]}

http://zpravy.idnes.cz/portal-delfi-nese-odpovednost-za-hanlive-komentare-uzivatelu-p6e-/zahranicni.aspx?c=A150616_160135_zahranicni_san

http://www.newtonmedia.cz/cs/mediainfo-cz/komentare/evropsky-soud-portal-nese-zodpovednost-za-komentare-pod-clanky/detail

http://www.tyinternety.cz/ostatni/za-anonymni-komentare-muze-byt-odpovedny-vydavatel-rozhodl-evropsky-soud/

- - -

Stanovisko  Mareka Antoša:

Předtím, než začneme dělat dalekosáhlé závěry z dnešního rozhodnutí ESLP o odpovědnosti webů za čtenářské diskuse (Delfi AS v. Estonia), doporučuju věnovat pozornost několika důležitým aspektům toho rozhodnutí:

1. Výroky, o které šlo, byly mimořádně nenávistné, výhružné a vulgární (viz odstavec 18 rozsudku). Nešlo tedy o nějaké sporné výroky, které by vydavatel nemohl ověřit, nýbrž o výroky jednoznačně protiprávní.

2. Soud vzal v úvahu, že provozovatel daného webu byl jedním z největších internetových vydavatelů v Estonsku. Proto na něj měl přísnější měřítka než na jiné provozovatele podobných diskusních serverů.

3. Pokud bude v jiném případě jeden z těchto dvou předpokladů chybět, je klidně možné (a dokonce bych to považoval za pravděpodobné), že by ESLP rozhodl naopak ve prospěch svobody slova.

Je to samozřejmě jen rychlá analýza, ale za těchto okolností mi to připadá jako dosti přesvědčivé a rozumné rozhodnutí. A pro fajnšmekry aspoň kousek rozhodnutí, které se toho týká:

"114. Secondly, the Court observes that the Supreme Court of Estonia found that the “legal assessment by the courts of the twenty comments of a derogatory nature [was] substantiated. The courts [had] correctly found that those comments [were] defamatory since they [were] of a vulgar nature, degrade[d] human dignity and contain[ed] threats” (see § 15 of the judgment as set out in paragraph 31 above). Further, in § 16 of its judgment, the Supreme Court reiterated that the comments degraded “human dignity” and were “clearly unlawful”. The Court notes that this characterisation and analysis of the unlawful nature of the comments in question (see paragraph 18 above) is obviously based on the fact that the majority of the comments are, viewed on their face, tantamount to an incitement to hatred or to violence against L.

115. Consequently, the Court considers that the case concerns the “duties and responsibilities” of Internet news portals, under Article 10 § 2 of the Convention, when they provide for economic purposes a platform for user-generated comments on previously published content and some users – whether identified or anonymous – engage in clearly unlawful speech, which infringes the personality rights of others and amounts to hate speech and incitement to violence against them. The Court emphasises that the present case relates to a large professionally managed Internet news portal run on a commercial basis which published news articles of its own and invited its readers to comment on them.

116. Accordingly, the case does not concern other fora on the Internet where third-party comments can be disseminated, for example an Internet discussion forum or a bulletin board where users can freely set out their ideas on any topics without the discussion being channelled by any input from the forum’s manager; or a social media platform where the platform provider does not offer any content and where the content provider may be a private person running the website or a blog as a hobby.

117. Furthermore, the Court notes that the applicant company’s news portal was one of the biggest Internet media publications in the country; it had a wide readership and there was a known public concern about the controversial nature of the comments it attracted (see paragraph 15 above). Moreover, as outlined above, the impugned comments in the present case, as assessed by the Supreme Court, mainly constituted hate speech and speech that directly advocated acts of violence. Thus, the establishment of their unlawful nature did not require any linguistic or legal analysis since the remarks were on their face manifestly unlawful. It is against this background that the Court will proceed to examine the applicant company’s complaint."

hudoc.echr.coe.int

"}" data-reactid=".0" href="https://www.facebook.com/marek.antos/posts/10153380969156944#" data-cke-saved-href="https://www.facebook.com/marek.antos/posts/10153380969156944#" data-cke-saved-href="https://www.facebook.com/marek.antos/posts/10153380969156944#" data-cke-saved-href="https://www.facebook.com/marek.antos/posts/10153380969156944#" role="button" title="Like this">Páči sa mi to ·

Zdroj: FB


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign