Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 21. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Bude aj nedávno prijaté VZN o MP napadnuté prokurátorom?

Miloš Majko05. 02. 2013 01:40:24INFOSLOBODA
24

Sereď     |   Iba nedávno Mestské zastupiteľstvo v  Seredi na svojom zasadaní schválilo  VZN týkajúce sa fungovania  Mestskej polície. Ide v podstate o štatút  MP.

Podľa našich informácií, takmer v zápätí bolo  Pavlom Pachníkom napadnuté  podnetom na  Okresnú prokuratúru v Galante, nakoľko podľa  Pachníka obsahuje  "množstvo vyslovene nezmyslov  a absurdít odporujúcich zákonom SR".

Preto na včerajšom stretnutí občanov mesta s jeho vedením, sme sa spýtali náčelníka  MP na to, či je predmetné  VZN v súlade s platnou legislatívou. Jeho odpoveď prinášame vo videu.

Následne  sme oslovili  Pavla Pachníka s otázkami týkajúcimi sa predmetného  VZN. Viac v nasledujúcom rozhovore:

Pan Pachnik,

Iba pred nedávnom bolo  Mestským zastupiteľstvom v Seredi schválené  VZN týkajúce sa  Mestskej polície  v Seredi. Má ísť o štatút MP, podľa ktorého v súčasnosti  MP funguje.

Dopočuli sme sa, že predmetné  VZN nie je v súlade s platnou legislatívou  Slovenskej republiky.

Môžete nám vysvetliť základné rozpory, ktoré v predmetnom  VZN Vy vidíte?

Odpoveď:

Zákon 564/1991 Zb. ZÁKON Slovenskej národnej rady z 3. decembra 1991 o obecnej polícii ..  so Zmenou:105/2011 Z. z. s účinnosťou od 1.mája 2011 taxatívne uvádza v ustanovení :

§-u 2

Ods.  (2) Obecnú políciu zriaďuje a zrušuje obec všeobecne záväzným nariadením.1) 1)§ 6 ods. 1 zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení.

Z čoho je zrejmé, že obec je zákonom zmocnená IBA . . zriadiť a zrušiť obecnú/mestskú  políciu

Ďalej v tomto zákone je zmocňovacie ustanovenie v zmysle § 22 Rovnošata príslušníkov obecnej polície ... ods. 3 .. Príslušník obecnej polície môže používať okrem výstrojných súčiastok uvedených v odseku 2 aj ďalšie výstrojné súčiastky, ktoré určí obec všeobecne záväzným nariadením, v rovnakom farebnom vyhotovení s primeraným označením príslušnosti k obecnej polícii.

To je všetko .. čo si OBEC .. môže dovoliť v zmysle zákonných ustanovení .. ktoré ju zmocňujú k určovaniu úprave a vykonávaniu v podzákonnej norme ..

Nakoľko však OBEC SEREĎ takto široko upravila skutočnosti (30 článkov !!! vo VZN) ... v podzákonnej norme, ktoré jej neprináležia ani len „hodnotiť“.. v žiadnom .. ani len internom normatívnom akte .. (INA) ..

a OBEC je rigidne, prísne a taxatívne povinná .. IBA vykonať zákon .. avšak nie prepisovaním ustanovení zákona .. do podzákonnej normy .. nemá takéto VZN ani len minimálne opodstatnenie .. a nemá hlavne

zákonné zmocnenie .. čo mi už potvrdila predtým nie jedna prokuratúra !!!  (cca 10 prokuratúr)

Zákon o obecnom zriadení .. § 6 ods. 1 a ods. 2 .. NEPUSTÍ !!!

Nakoľko však OBEC upravila skutočnosti .. ktoré nie je zmocnená upraviť v podzákonnej norme ....  citujem :

Postavenie a pôsobnosť mestskej polície

Vzťahy orgánov mesta k mestskej polícii

Vznik pracovného pomeru

Zmena pracovného pomeru

atď ...

a následne až po ustanovenie čl. 30 Záverečné a zrušovacie ustanovenia .. tohto VZN ..

sú všetko články upravované týmto VZN ako podzákonnou normou .. nad rámec zákona , ktoré nemá zákonné zmocnenie podzákonná norma absolútne čo upravovať ..

jednak preto nie .. že tieto právne skutočnosti ....  si určil a vyhradil zákonodarca v zákonnej norme .. ktorý jediný je oprávnený určovať a upravovať tieto skutočnosti .. v zákonnej norme a zároveň aj preto ich nemôže upravovať podzákonná norma OBCE ... nakoľko podzákonná norma nemá silu zákona .. odkazujem na Ústavu SR .. čl. 2 ods. 3 ... (3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.  ..

a zároveň odkazujem na príslušné ustanovenia zákona o obecnom zriadení .. kde nie je žiadne ustanovenie v tomto zákone .. ktoré by zmocňovalo OBEC .. ku prepisovaniu .. celých či čiastkových zákonných úprav do podzákonnej normy ..  odkazujem na Ústavu SR .. čl. 2 ods. 2 ... Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

nakoľko dochádza ku absurdnej situácií .. kedy obecné zastupiteľstvo .. vlastne hlasuje .. o ustanoveniach zákona .. prepísaných do podzákonných noriem . . čo je v príkrom rozpore s čl. 6 ods. 1 a 2  zákona o obecnom zriadení .. a zároveň s príslušnými článkami Ústavy SR . . najmä .. čl. 2 ods. 3 .. Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá .. teda ..

AK PODZÁKONNÁ NORMA NIE JE ZÁKON (čo teda nie je) .. .. nemá silu zákona .. a teda nemôže kopírovať ustanovenia zákona do svojich ustanovení podzákonnej normy .. nakoľko jediný zákonodarný zbor v tomto štáte .. je .. pokiaľ je mi známe .. IBA NR SR ... a teda ...

ak poslanci obecného zastupiteľstva hlasujú o ustanoveniach zákona .. prepísaných do podzákonnej normy ... vlastne sa dopúšťajú  .. neoprávneného hlasovania .. o ustanoveniach ZÁKONA . . o ktorých ustanoveniach NEMôŽU HLASOVAŤ .. tieto ustanovenia každého ZÁKONA ... sú rigidné a taxatívne určené pre každého .. Ústava SR !!!

a OBEC (obecné zastupiteľstvo) už o takýchto zákonných ustanoveniach nemôže hlasovať !!!

Poukazujem na Nálezy ÚS SR .. ktoré si môže každý vygúgliť ... či vyhľadať !!!

 

Koľko  podnetov na protizákonné  VzN  platné v Seredi ste poslali na prokuratúru ?

Celkom osem  a dva podnety sú pripravené na podanie. Prokurátor zatial  protestom napadol  6  VZN a dve sú v konaní.

No, tak to sa teda dá považovať za  Váš úspech, keďže ste zatiaľ prakticky všetky  VZN-ká prijaté  zastupiteľmi v meste ohodnotili tak, ako následne prokurátor.

Ponúkol ste vedeniu mesta spoluprácu, využilo ju? Ak nie, nie je minimálne zvláštne, že stále MsZ prijíma protizákonné  VZN-ká? 

Áno ponúkol v lete minulý rok .. nemalo záujem .. teraz sa však snaží  využiť vtedy ponúknutú spoluprácu z mojej strany.    Naozaj zvláštnym spôsobom. Rád poradím, no už len cez pripravovaný projekt pomoci samosprávam. Bude pozostávať zo série školení, ktoré pripravujeme.

K samotnému  VZN  o  MP ste sa vyjadrili dosť podrobne. Ako je možné, že niečo takého môže byť v jednom meste navrhnuté a schválené?

Veľkosť EGA a sila vôle je nekonečná !!!

Ďakujem za rozhovor.


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign