Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 24. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Hodnotu slobody a odvahy pripomenú filmy, diskusie aj výstavy. V Bratislave sa uskutoční Festival slobody 2018

 

 ÚPN |MM|   Ústav pamäti národa pripravuje ôsmy ročník Festivalu slobody, ktorý v dňoch od 5. do 10. novembra 2018 prinesie zaujímavé dokumentárne aj hrané filmy, výstavy, divadelné predstavenia či diskusie. Hlavnou témou podujatia budú udalosti roku 1968: Československá jar, invázia a následná okupácia Československa vojskami štátov Varšavskej zmluvy.

Úvodný deň filmovej prehliadky v kine Lumière (6. november) sa bude venovať praktikám komunistickej Štátnej bezpečnosti. Pripomenie ich dokumentárny film Agent Vian, po ktorom môžu diváci diskutovať s režisérom Adamom Drdom
a historikom ÚPN Jergušom Sivošom.

Príbehy Ryszarda Siwieca, Jana Palacha a Sándora Bauera a ich rozhodnutie radikálne protestovať proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy priblíži blok dokumentov venovaných pamiatke tzv. živých pochodní. Prvý filmový večer pre verejnosť uzavrie čierna komédia Stratili sme Stalina.

Filmová prehliadka bude 7. novembra pokračovať premietaním dobových propagandistických filmov, ktoré spolu s úvodným slovom historika predstavia vývoj filmovej propagandy v období tzv. budovania socializmu na Slovensku.

Nasledovať bude slovenská premiéra dokumentu Watching the moon at the night švédskej režisérky Joanny Helander o súčasnom terorizme a antisemitizme, ktorý sa zameriava na skúsenosti obetí a prezentuje ich spolu s názormi svetových odborníkov v tejto oblasti. Na film nadviaže diskusia s režisérkou.

Program v kine Lumière ukončí dokumentárny film Chuck Norris vs. komunizmus
o pašovaní a nelegálnom rozširovaní západných filmov v komunistickom Rumunsku, ktoré otvárali okno do slobodného sveta každému, kto sa odvážil pozerať.

Hlavný program festivalu, diskusia a vernisáž výstavy Za vašu a našu slobodu, sa bude konať 8. novembra v Novej Cvernovke. Diskutovať budú Pavel Litvinov (USA), Joanna Helander (Švédsko) a Zoltán Bíró (Maďarsko), ktorí v roku 1968 otvorene protestovali proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Za vyjadrenie názoru sa vo svojich krajinách – v Sovietskom zväze, Poľsku
a Maďarsku – dočkali prenasledovania a potrestania.

Vernisáž výstavy Between Life and the Death sa uskutoční 9. novembra na Barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice v Bratislave. Výstava ukazuje príbehy obyvateľov okupovaných, ako aj s nacistickým Nemeckom spolupracujúcich krajín a samotného Nemecka, ktorí sa počas druhej svetovej vojny odvážili pomôcť prenasledovaným Židom.

Pre návštevníkov sú pripravené aj dve divadelné predstavenia, ktoré korešpondujú
s hlavnou témou tohtoročného Festivalu slobody, ktorou sú udalosti roku 1968. V hre #dubček sa mladí umelci snažia cez osobnosť Alexandra Dubčeka, jeho život
a kariéru pochopiť život v období socializmu a pripomenúť si 50. výročie invázie okupačných vojsk. Vstup na predstavenie je voľný, vopred je však potrebné si vyzdvihnúť lístky. Vstupenky sú k dispozícii v pokladni Divadla Aréna do zaplnenia kapacity hľadiska.


Inscenácia Poledne priblíži príbehy „ôsmich statočných“, ktorí sa odvážili
25. augusta 1968 pokojne demonštrovať proti okupácií Československa priamo na Červenom námestí v Moskve. Demonštráciu po niekoľkých minútach rozohnali príslušníci sovietskej tajnej služby KGB a jej účastníci skončili po výsluchoch
a súdoch vo vyhnanstve, pracovných táboroch alebo na nútenom pobyte
v psychiatrických klinikách.

Súčasťou Festivalu slobody bude aj multimediálna výstava Risk Factors v Pisztoryho paláci (vernisáž sa uskutoční 7. novembra), ktorá priblíži význam umeleckej opozície a kultúrneho dedičstva disentu v krajinách bývalého socialistického bloku. Súťažné filmy projektu Courage s rovnakou témou si budú môcť návštevníci festivalu pozrieť 10. novembra, rovnako v Pisztoryho paláci.

Medzi sprievodnými podujatiami Festivalu slobody bude výstava Pražská jar 1968 v Miestnej knižnici Petržalka, ktorá od 7. novembra do 15. decembra priblíži proces uvoľňovania politickej situácie v Československu a pokus o reformu socialistického režimu.

Vďaka spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom sa bude na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi 17. novembra opäť konať podujatie Víkend zatvorených hraníc, ktoré pripomenie totalitný režim na hraniciach aj obete Železnej opony.

Festival slobody sa rozšíri tento rok opäť aj do regiónov. Program v Nitre sa uskutoční na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa a v Študentskom domove UKF Nitra od 5. do 9. novembra. Otvorí ho krst knihy The City and Region Against the Backdrop of Totalitarianism: Images from the Life in the Slovak Republic (1939–1945), ktorá približuje spôsob, akým sa totalitný režim prejavil
v každodennom živote Nitranov a nitrianskeho regiónu.

V košickom centre Tabačka Kulturfabrik ponúkne Festival slobody 12. novembra napríklad vernisáž výstavy Dejiny ŠtB na Slovensku v rokoch 1945 – 1989. Pôvodná výstava ÚPN predstaví okolnosti vzniku a metódy práce ŠtB, konkrétne akcie aj autentické výpovede obetí ŠtB.

V dňoch 16. a 17. novembra sa Festival slobody uskutoční v Bardejove a v Spišskej Belej. Okrem premietaní filmov bude súčasťou programu koncert v bardejovskom kultúrno-komunitnom centre Bašta, organizátori programu v spišskobelianskej mestskej kinosále pridajú prednášku historika o období normalizácie. Festival slobody v Brezne ponúkne 17. novembra v klube Bombura filmovú projekciu
a koncert.

Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu
5. novembra, na ktoré je vstup na pozvánky. Viac informácií o uvedených podujatiach nájdete na webovej stránke www.festivalslobody.sk.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign