Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 22. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Ján Budaj k osobitnému tlačenému číslu denníka "N"

Miloš Majko15. 11. 2014 17:53:5617. november 1989

...ako ste mnohí už videli a čítali, nový denník "N" vydal k Novembru 89 osobitné tlačené číslo, v ktorom mi venovali pozornosť . Hneď v prvom materiály ma hodnotí Fedor Gál, politik, ktorý sa stal druhým predsedom VPN, nie však voľbami , ale cez lustrácie.

Hoci ja sa k osobe F.Gála, ani jeho činom z tamtých čias nevyjadrujem, on sa k lustráciám aj k mojej osobe obsedantne vracia. Redakcia "N" si tejto Gálovej "úchylky" bola iste vedomá, ale jeho vyjadrenia na moju adresu, ani tvrdenia o dodržaní pravidiel lustrácií si neoverila zo žiadneho iného zdroja. Ani ja , ako napádaný a posudzovaný Gálom, som od redakcie "N" nedostal žiadnu šancu na vyjadrenie. A tak sa do obsahu "N", vydanému pri príležitosti 25. výročia Novembra 89, dostali výroky, ktoré jednak falšujú obraz minulosti hnutia VPN, jednak sú spôsobilé poškodiť Bratislavskú občiansku kandidátku, ktorej som súčasťou.
Státisíce výtlačkov novín "N", ktorých úvodný rozhovor prekrúca pravdu a ovplyvňuje bratislavských voličov v predvečer volieb, sú dnes v rukách Bratislavčanov a len voľby ukážu, aký mali dopad.

Asi by som mal povedať konkrétne, čo sú to za nepravdy:

F.Gál sa vracia k lustráciám VPN a predstavuje sa ako ten, kto iba urobil to, čo mu kázali pravidlá lustrovania, schválené Radou VPN v máji 1990. Pointa je v tom, že tie schválené pravidlá porušil a to v celom rozsahu. Proste ich hodil za hlavu a škrtal podľa zoznamu evidovaných. Ignoroval kritéria schválené Radou VPN, určujúce Lustračnej komisii , kedy môže niekoho považovať za spolupracovníka, a kedy nie. Gálova Lustračná komisia povyškrtávala skoro každého štvrtého zo 150 kandidátov VPN (!). Bola to veľká politická chyba a Gál ju už neraz verejne oľutoval. Nečudo. Kvôli jeho divokým lustráciám sa VPN rozpadla a tandem Gál - Zajac nepriviedol hnutie v ďalších voľbách ku obhájeniu volebnej výhry z r. 1990, ale do historického prepadliska.
V časopise "N" už ale Fedor Gál opäť nič neľutuje , vracia k svojej pôvodnej stratégii : zavádza. Doslova klame o údajnom záväzku kandidáta odstúpiť (záväzok znel, že kandidát udeľuje hnutiu súhlas so skúmaním jeho osobného zväzku ŠtB , pokiaľ by taký bol). Nepravdivo popisuje pravidlá lustrácií, aj prijaté kritéria (Podľa schválených kritérií mal byť za spolupracovníka považovaný iba ten kandidát, v ktorého zväzku ŠtB sa našli dôkazy, že bol ŠtB honorovaný, alebo jeho udania).

Fedor Gál sa otázkam redaktora bráni sériou klamstiev , predstavujúc sa ako človek čo vždy dodržal lustračné pravidlá - a redaktor mu nepripomenie, že ich v celom rozsahu ignoroval. To by sa v dobrých novinách "N" nemalo stať.

Poznámka o Orwellovi

Gálovou reakciou na fakt, že lustroval v rozpore so schválenými pravidlami je "orwellovská matrica", ktorú mi akurát dnes pripomenula Marta Šimečková , v úvode svojho Stredoeurópskeho fóra . Ide o desivú moc jazyka : v Orwellovej fikcii "1984" bolo Ministerstvo pravdy určené na falšovanie správ, na Ministerstve lásky sa zasa zabíjalo...atď. Orwellova kniha nás fascinovala, pretože prorocky opísala tzv. novoreč reálnej , č-s totality - okupácia sa v nej musela nazývať bratskou pomocou, denník plný klamstiev sa volal "Pravda", na vozoch s vodnými delami na rozháňanie davu svietil nápis "Verejná bezpečnosť", atď. Lživé slová majú nad nami istú moc, najmä ak voči nim nepostavíme pravdu. Ak mlčíme, lož sa stáva skutočnosťou.

Presne to chcú dosiahnuť Gálove traktáty o lustráciách : on, ktorý vyhadzoval z kandidátky v rozpore so schválenými pravidlami, obviňuje tých, ktorým poškodil. Obete lustrácií podľa neho ubližujú jemu, nie naopak. Vraj on predsa nie je "žiadnym strojcom politickej popravy" a "nemalo by sa mu to po 25 rokoch vyčítať"...atď. Pravda je však taká, že F.Gál nesie osobnú zodpovednosť za krivdy voči desiatkam slušných ľudí, ktorým uprel právo zúčastniť sa volieb. Vyškrtnutím, či vylúčením z kandidátky ich postavil na verejný pranier, pošpinil celé rodiny, zničil profesné kariéry. Nebolo by sa to stalo, ak by podľa pravidiel lustrácií VPN bol išiel nahliadnuť do agentúrnych zväzkov a zisťoval , kto čo vykonal. K tomu ho zaviazala Republiková rada VPN. Ale v rozhovore pre "N" sa F.Gál aj po rokoch chváli : "nikdy som sa nebol pozrieť do agentúrnych zväzkov, nikdy ma to nezaujímalo".

Poznámka o zrode premiéra V.Mečiara

Fedor Gál sa už dávnejšie priznal, že na moje skompromitovanie prostredníctvom lustrácií sa chystal v spolupráci s V.Mečiarom (vtedy ministrom vnútra SR) a to tak, že od neho získaval nelegálne informácie z federálnych archívov ŠtB. Kto vie aké všetky, isté je, že aj tú závažnú informáciu, že líder VPN môže byť vo voľbách 1990 obvinený zo spolupráce s ŠťB. F.Gál ju zatajil predo mnou aj pred vedením VPN. Keď nastal čas odovzdať kandidátku, nekandidoval - ale mňa zaprisahával, aby som kandidoval vo voľbách.. vraj kapitán musí ostať na mostíku. Neustále ma v tých mesiacoch objímal okolo pliec a zdôrazňoval svoje priateľstvo...v mojej kandidatúre videl šancu zvrátiť zlý vývoj preferencií VPN.
No zákernú pascu , ktorú takto Gál nastražil voči mne , nepovažujem za jeho najväčší problém. Je tu ešte iný :

Týka sa zrodu premiéra Mečiara. Keď sme v kinosále Mozartovho domu vyberali premiéra za hnutie VPN, diskutovali sme dlho o bezúhonnosti kandidátov, ktorí prichádzali do úvahy. F. Gál celý ten čas vedel, že Mečiar pri ilegálnom lustrovaní bezstarostne prekračoval zákony aj vlastné kompetencie ministra vnútra - ale keďže boli v tejto veci komplicmi - mlčal. Ak by pri výbere premiéra nemlčal, ak by priznal aspoň to, čo priznal o 15 rokov neskôr v rozhovore v denníku SME (11.6.2005), nebol by V. Mečiar nikdy premiérom. Jeho meno by sme si možno už dávno nepamätali a vývoj ČSFR sa mohol uberať iným smerom...

Je pravda, že keď už zmizol dôvod spojenectva Gál - Mečiar (odišiel som z vedenia VPN) títo dvaja divní spojenci sa rozhádali. Ale fatálne dôsledky Gálovych lustrácií a na dôvažok - jeho zamlčanie pravdy o Mečiarovi, sa už napraviť nedali :
1. Hnutie VPN sa rozpadlo, potom ho nasledovníci F.Gála premenovali, prišli o 90% voličov a prehrali voľby 1992. Nakoniec prišli aj o Mózartov dom, aj o hnutie.
2. Mečiar nám vládol celé 90.roky, ešte aj s recidívou počas prvej Ficovej vlády. Založil tzv. kapitálotvornú vrstvu, ktorá je podnes podhubím slovenskej oligarchie.
3. Fedor Gál ušiel do Čiech, vysvetľujúc to slovenským antisemitizmom.

Ktovie či si F.Gál raz prizná, že ak by sa nespúšťal s Mečiarom na nelegálne chodníčky zneužívania informácií ŠtB...mohlo byť všetko inak vo VPN, a možno aj na Slovensku. Verím, že ku tomu príde a aj Fedor Gál sa raz zmieri s vlastnou minulosťou. Ale obávam sa, že dovtedy bude jeho nenávistná kampaň proti tým, ktorým poškodil, pokračovať

Záver

Od denníka "N" som čakal žurnalistiku, ktorá nebude vopred nadŕžať jedným proti iným, ale bude hľadať pravdu a stavať na overených faktoch. Čakal som, že "N" nenadviaže na smutnú tradíciu špinavých kampaní a poškodzovania nejakého kandidáta vo volebnom moratóriu. Dúfal som v žurnalistiku, v ktorej neplatí, že kto má peniaze, ten má aj pravdu... Však tuším to bol dôvod, prečo "N" vôbec vzniklo, a či nie ?


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign