Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 26. 3. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

"Každý má síce právo na vlastný názor, ale nie na vlastné fakty." - píše Tomáš v diskusii k programu s Tiborom E. Rostasom

Miloš Majko14. 03. 2017 22:24:27DISKUSNÉ RELÁCIE

Pod článkom s uverejnenou diskusnou reláciou s Tiborom Eliotom Rostasom vložil diskutujúci príspevok, ktorý si podľa môjho názoru zaslúži byť pretransformovaný do samostatného článku, pod ktorým diskusia bude určite na prospech veci. Lebo o diskusii to predsa je.

tomáš | 14-03-2017 18:58:27 |

Upozorňujem, že môj nasledujúci komentár komunikuje nevhodné stanoviská, obsahuje nekorektné vyjadrenia a vulgárne výrazy. Ospravedlňujem sa preto vopred slabším povahám. Ale chujoviny treba nazvať chujovinou.
Po vzhliadnutí videa konštatujem, že všetky prahy bolesti boli prekročené, pozeraním týchto potemnelých fantasmagórií a konšpiračných ejakulátov. Ale zase zistil som, že existujú poruchy vnímania reality, na ktoré súčasná psychiatria nemá diagnózu.
V akej nevedomosti som sa ja túlal sa týmto svetom, kým mi tento falošný prorok nevysvetlil ako to celé je.


Už som si tu prečítal slepo súhlasné reakcie, že je v poriadku že tento vierozvest dostal priestor, lebo veď demokracia bla bla bla . Prečítal som si aj reakcie, kde s ním podaktorí síce nesúhlasia, ale tiež by diskusiu nezakázali lebo veď ideálna rečová komunikácia. Asi budem prvý (ak sa nemýlim) ktorý napíše, že som presvedčený, že pán Rostas by nemal takto veľkoryso dostávať čas a priestor (nemýľme sa, pri súkromnom médiu sa nejedná o cenzúru), pretože to budí dojem, že úchylní autori konšpiračných teórií a ruskí trollovia sa medzičasom stali serióznymi partnermi na diskusiu. Zásadne som proti takej vyváženosti, ktorá sa zvykne vynaliezavo označovať ako princíp “päť minút Hitler, päť minút Židia”. S fikciami a predsudkami nemá zmysel viesť diskusiu, lebo im to len dodáva nezaslúženú pozornosť. A presne to je jeden z ich cieľov – pripustiť, že vec nie je objasnená, rozhodnutá, že stále v otázke historických faktov nie je jasno. Akosi sa nemôžem zbaviť dojmu, že z toho vanie vánok z východu. Každý má síce právo na vlastný názor, ale nie na vlastné fakty. A môžu byť fakty alternatívne? Minimálne pán Rostas si myslí, že môžu. Ja som presvedčený, že sloboda prejavu sa vzťahuje na názory, nie falošné fakty (ktoré Rostas chrlil vo veľkom). Ale chápem, že smäd po alternatívnej realite je dnes veľký a má aj viac príležitostí k uspokojeniu než kedykoľvek predtým. Zmätenie zo súčasného zložitého sveta plného protichodných informácií vedia šikovní demagógovia šikovne využívať. Konšpirátori ťažia z obrovskej príťažlivosti podvratných teórií, ktorých sugescii dezorientovaný človek ľahko podlieha (preto som rád že sa v štúdiu našli aj kriticky mysliaci ľudia, ktorí Rostasa nachytali ako sa povie na hruškách a bolo to na Rostasovi nepríjemne vidieť). Nepochopil som účel ani výsledok tejto diskusie, keďže sa protistrany nakoniec zhodli iba na tom, že navzájom nesúhlasia, čo bolo už vopred avizované.


Pointa však leží inde ako vo faktoch a kontrafaktoch (pretože aj konšpiračný mamľas bude donekonečna tvrdiť, že fakty sú na jeho strane). Pointa leží v štruktúre falošných teórií, pojmovej analýze a tiež v psychológii autorov takýchto „alternatívnych teórií“. S konšpirátormi teda nie je treba polemizovať, ale predovšetkým demaskovať ich ideologické pozadie. Podľa Aristotela je najväčšia hlúposť diskutovať o hlúposti s hlúpymi. Niečo na tom bude. Ak je niečo hnoj, tak to nebude voňavé seno. Ako raz niekto múdry napísal, podobnosť medzi Čarlím Mansonom a Tiborom Rostasom nie je celkom náhodná. Ak ste niktoš, ak ste umelecky neuspeli a ak máte mesiášske ambície, musíte si na svojom blbom ksichte nechať narásť chlpy...a potom možno stúpnu vaše šance na nazhromaždenie dostatočného počtu kreténov. Alebo inak povedané, dlhé vlasy, chlpy na brade, retiazka a citáty od „autorít“, publiku celkom neznámych a buďte si istý, že blbci vám neprestanú aplaudovať. Rostas sa rozumie nielen konšpiráciám, ale aj marketingu.
Toľko taľafatiek pospolu som hádam ešte ani nepočul: počnúc NATOm ako teroristickou organizáciou, cez tvrdenie že ruská propaganda je lož, nezmysloch a skratkách o inštitúte referenda (čo mu pán Majko veľmi trefne vysvetlil), banálnych tvrdeniach typu aby sme si udržali najlepšie mozgy, hnoji o izraelských tajných službách, o sebestačnom Slovensku (ktoré mu pán v štúdiu krásne vyvrátil), o Rakúsku (o ktorom mimochodom nemal ani šajnu a preto diskusiu odviedol k cenzúre jeho osobnosti), až k svinstvám okolo pána Benčíka. Jediné čo som mu veril, že myslí to myslí vážne bolo, keď hovoril, že treba odvážnych ľudí, ktorí sú inšpiráciou ako Štúr, Štefánik, v tejto línii narcisticky narážajúc zrejme na svoju maličkosť. No a korunou jeho vyváženého pohľadu na svet bolo, keď si ako šéfredaktor vlastného plátku nemohol spomenúť ani na jeden článok kritický k Rusku. Čo dodať. Možno by som mu pripomenul, kde boli jeho redaktori, keď z Grozného zostali len ruiny potom, čo ruský vrchný gen. Tročev nechal mesto zrovnať so zemou a od surovosti ruskej armády sa človeku dvíhal žalúdok?


Úspech takýchto Rostasov si vysvetľujem v kontexte intelektuálne a morálne zničenej spoločnosti, v ktorej si osobnosti, ktoré by inak boli grotesknými marginálnymi figúrkami, môžu získať rešpekt ba obdiv, pretože skvelým spôsobom reprezentujú ľudí, ktorí ich obdivujú. To je najhorší zo všetkých úpadkov. Všeobecné vyhliadky do budúcnosti preto považujem za dosť neradostné.

- - -

Za dôležitý považujem fakt, že diskutujúci Tomáš si urobil čas na pozretie celej relácie a následne na napísanie zaujímavého názoru vychádzajúceho z pomerne podrobnej analýzy v diskusii preberaných tém.

Verím, že diskutujúci sa nám ohlási osobne - podrobnejší rozhovor by sme uvítali.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign