Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 25. 3. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Kto a prečo sfalšoval údaje v zápisnici z rokovania OZ v Šintave?

Miloš Majko10. 01. 2018 03:01:22obec Šintava
200

Šintava |   V minulosti sme niekoľkokrát písali, že rokovanie obecných a mestských zastupiteľstiev je verejné a plne prístupné obyvateľom obce, ako aj všetkým občanom. Rokovania môžu byť nahrávané, verejne šírené a je z nich vyhotovovaná zápisnica, ktorú overujú overovatelia určený predsedajúcim (spravidla starostom alebo primátorom) z radov poslancov. Takáto zápisnica je verejnou listinou.

Starosta obce, primátor mesta a všetci poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev  majú postavenie verejných činiteľov, rozhodujú o verejných finančných zdrojoch, rozvoji miest a obcí a v podstate o tom, ako sa nám bude žiť či podnikať a  tak sú pod podstatne väčšou kontrolou občanov a médií. Volení zástupcovia sú povinní uprednostňovať verejný záujem pred osobným, zákon im ukladá povinnosť odpovedať na otázky občanov týkajúce sa výkonu ich mandátu a za  svoje rozhodnutia a konanie nesú zodpovednosť.

Na rokovaní Obecného zastupiteľstva v Šintave konanom  13.09. 2017 a  na  SOL zverejnenom 9.10.2017 máme na základe nami vyhotoveného videozáznamu možnosť vidieť niekoľko hlasovaní poslancov v mimoriadne dôležitých bodoch ovplyvňujúcich nielen nakladanie s verejnými finančnými prostriedkami obce, ale týkajúcich sa života obyvateľov.

Vychádzajúc z článku publikovaného v uvedenom dátume, citujeme: "poslanec Ján Šimulčík navrhol vykonať opätovnú kontrolu výdavkov v ZŠ so zameraním sa na vianočný večierok, kde bolo minutých cca  4000 Eur. Cieľom kontroly malo byť či bol dodržaný príslušný zákon. Už starosta obce Miroslav Holička sa ďalšej kontrole bránil a nakoniec tento bod do rokovania  OZ zaradený nebol." 

Článok popisujúci rokovanie OZ v Šintave  konané dňa  13.09. 2017  je tu:  http://www.seredonline.sk/clanky/starosta-holicka-znovu-hulvatsky-obyvatelovi-obce-vy-mate-co-hovorit-tak-akurat-doma-v-posteli/

Tento text bol vyhotovený aj na základe zápisnice z uvedeného rokovania podpísaného starostom obce Miroslavom Holičkom a overenej dvomi určenými overovateľmi a to poslancami Matušicom a Kloknerom. Zápisnica bola zverejnená na obecnej stránke a je teda platná. V čom je problém?  Pozrime sa na toto mimoriadne dôležité hlasovanie týkajúce sa kontroly nakladania s verejnými finančnými prostriedkami na Základnej škole v Šintave.

Kompletný videozáznam rokovania OZ je tu: https://www.youtube.com/watch?v=mhbzktRlFSg

Pre objektívne zhodnotenie reálnej situácie si pozrime  priebeh hlasovania priamo na uverejnenom videozázname. Konkrétne hlasovanie  sa začína niekde v  6:40 min. videozáznamu. Už z komentárov starostu je vidieť jeho nevôľu voči návrhu poslanca Šimulčíka -  starosta Holička  hovorí: "Tá kontrola výdavkov v škole, tá už prebehla, neviem čo sa vracáme k tomu, už to robíme tretí raz. Ale dobre, však budiž." Následne poslanci OZ o zaradení bodu týkajúceho sa kontroly výdavkov v škole hlasovali, v počte 4 ZA zo siedmich prítomných poslancov, čo skonštatoval aj samotný starosta  Holička. Jasne to je počuť na videozázname. Poslanci  OZ teda  zaradenie bodu do rokovania schválili, čo však starosta nerešpektoval a bod do rokovania nezaradil. Tým starosta znemožnil poslancom OZ o návrhu  poslanca Šimulčíka rokovať a následne  hlasovať o samotnej kontrole, ktorú by  po schválení následne kontrolórka   bola povinná vykonať. 

Absurdné? Na rokovaní OZ v Šintave pod vedením starostu obce Miroslava Holičku žiaľ dlhodobo reálne. To však nie je všetko.

Pozrime sa teraz do textu  zverejnenej a teda právoplatnej zápisnice z rokovania OZ.

 

 

V zápisnici podpísanej starostom obce Miroslavom Holičkom a overenej poslancami Matušicom a Klokonerom sa píše:

" Kontrola výdavkov v škole

Výsledok hlasovania: prítomných 7(Holbíková, Klokner, Lipovský, Matulová, Matušica, Režnáková, Šimulčík) za 2 (Holbíková, Šimulčík) proti 0, zdržal sa 5 (Lipovský, Matušica, Klokner, Matulová, Režnáková) - návrh nebol prijatý."

Celá zápisnica je v prílohe pod týmto článkom.

Keďže sa dá predpokladať, že predmetné hlasovanie zachytené na videozázname ste si práve porovnali s textom zápisnice už pravdepodobne viete, že zápisnica z rokovania OZ nezodpovedá so skutkovým stavom. Práve opačne jej obsah je výrazne pozmenený a v zápisnici je konštatované "Návrh nebol prijatý". Čo a z akého dôvodu sledoval starosta obce a overovatelia zápisnice touto závažnou manipuláciou s údajmi vo verejnej listine?

V tomto článku už po tretí krát uvádzame, že zápisnica je podpísaná starostom obce a overená poslancami Matušicom a Kloknerom - to len pre informáciu občanom, aby vedeli, kde sa šintavská samospráva nachádza a čoho sú niektorí jednotlivci schopní.

Na základe týchto jasne zadokumentovaných skutočností a podozrenia z protizákonného konania týchto verejných činiteľov, som sa rozhodol podať trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu  "Falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky" v súbehu s trestným činom "Zneužívania právomocí verejného činiteľa".

Vážení občania, poslanec Ing. PhDr. Ján Šimulčík, PhD. aj v tomto konkrétnom prípade mal záujem o vykonanie dôslednej kontroly hospodárenia s verejnými finančnými prostriedkami - vašimi peniazmi a väčšina poslancov verejne na rokovani OZ prejavila vôľu  o jeho návrhu rokovať a súdiac z minulosti, aje túto kontrolu vykonať. Minimálne títo traja verejní činitelia toto však znemožnili. Pýtam sa teda verejne, prečo?

A mám za to, že rovnakú otázku by ste starostovi obce a svojim poslancom mali položiť aj vy všetci.

Zároveň som zvedavý, ako sa s týmito verejne prezentovanými informáciami vysporiadaju poslanci OZ v Šintave a kontrolórka Vedrodyiová.

Poznámka na záver: Na odhalenie opätovne zjavne protizákonného stavu v obci Šintava zapríčineného konkrétnymi osobami stačilo porovnať vytipované hlasovanie  - záznam s textom uvedeným v zápisnici a problém je na svete. Je tomu tak  len v tomto prípade, alebo tak zodpovedné osoby konajú vždy, kedy niekomu NEvyhovuje výsledok hlasovania  poslancov OZ? A v neposlednom rade - nedokazuje aj tento prípad, ako dôležitá je transparentná samospráva a že cesta k nej vedie iba cez sústavné zverejňovanie všetkého diania v obci / meste tak, ako sa o to snažia naše noviny?


Priložené súbory k článku:Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign