Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 20. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

LEGIONÁR a DŽUNGĽA

663

Legionár a džungľa – 3. časť

Následujúce dni sú jeden ako druhý, jednolivci sa menia pri úlohách. Tí, čo sa starali o dostatok pitnej vody, sa teraz starajú o dostatok dreva na oheň, alebo pomáhajú i pri budovaní pasci. Ďalší pokračujú pri stavaní plte, upravuje sa ,,posteľ“, zlepšuje sa prístrešok, aby sme neboli úplne premočení, ak náhodou začne pršať.

Dážď v džungli. Každý si to predstaví jednoducho dážď ako dážď. V podstate áno, človek je nakoniec mokrý, ale tu je to predsa len iné. V korunách stromov sú rôzne živočíchy. Čo je ale pre nás nebezpečné sú pavúky, plazy, hmyz, ktorý pod náporom dažďa padá na zem alebo sa zdržiava tesne nad zemou. Pavúky tie sú rôzne, no človek si musí dať pozor, aby ho neuhryzol. Uhryznutie končí pri vysokých teplotách, čo znamená ďalšie oslabenie organizmu, strata sily, či odolnosti a to sme ešte len na začiatku ,,prázdnin".

 

Plazy v džungli?? To si musíme ozaj dávať veľký pozor medzi tým množstvom čo sa tu ,,prechádza“, sú tu hady ako naše užovky, ale sú rôznofarebne sfarbené. Človek ani nevie, ktorý je a ktorý nie je jedovatý, a práve preto sa preventívne vyhýbame každému jednému. Najhoršie sú tie nenapadne ako Mamba zelena. Je zelená, nie je ani veľká, taká šnúrka do kanad, ta padne pod náporom vetra, ale i dažďa a človek si ju ani len nevšimne.

Preto počas dňa, tí čo sa starajú na zlepšení a príprave jedla, ak nejaké je sa starajú aj o to, aby zem bola ,,čistá". To znamená žiadne prebytočné listy v okolí, kde sa pohybujeme. Všetko musí byť vyčistené, vyškrabané až na zem, aby sa dalo ľahko rozpoznať či spozorovať niečo, čo normálne, ak sú listy, si človek nevšimne.

Pitony či anakondy, tie sa niekam odplazia, alebo sa v korunách stromov riadne držia, no na zemi sa príliš nepovaľujú.

Najnebezpečnejší je hmyz, rôzne chrobáky, či malé „mušky". To by človek neveril, čo dokáže taký komár. V našich podmienkach máme super komárov, pretože ozaj tie, keď sa blížia, tak človek počuje ten ich neznesiteľný bzukot. Každý to pozná a už sa oháňa, keď ho začuje, no tu?! To sú ozaj comando. Ten sa priblíži a nič, lietajú tak tichučko, že ozaj neviete, aké nebezpečenstvo je nablízku. Nejde o to, že vás pichne, to až tak nevadí, ale väčšina týchto nepriateľov je infikovaných maláriou.

Paludizm je nebezpečné ochorenie, ktoré sa považuje v Afrike za najväčšieho pôvodcu smrti. Komár priletí, pichne, odletí a za niekoľko dní z ničoho nič, v priebehu 3 hodín, máte 42° teplotu aj viac. Poviete si hlúposť, ale nie je to hlúposť. V tej chvíli treba dať človeka do chládku, pri prvom zvýšení teploty dať priamo do kúpeľa s ľadom. Ale kde vziať ľad v džungli?? Prvá vec, ktorú môžeme na tvare miesta spraviť, je okamžitá perfúzia nejakej látky, ktorá obsahuje chinin Nie som zdravotník, ale keď sme na misiách či výcviku, tak stále je tu aj zdravotná prvá pomoc. Žiaden lekár, ale jeden z nás, ktorý je v tejto oblasti vyškolený, nahodí konskú dávku, ale ozaj silnú, tu ide o život. Pre zaujímavosť prehľad nebezpečných ochorení v nasledujúcej tab.

Annexe 1 : Tableau récapitulatif des principaux risques endémio-épidémiques :

Maladie

Epidémiologie

Risque du voyageur

Prophylaxie

Paludisme

P.falciparum++ et P.vivax, surtout le long des frontières

Constant, aggravé dans les vallées de l’Oyapock et du Maroni

Protec. moustiques, Chimiopr. éventuelle

Fièvre jaune

Zone d’endémicité amarile

Menace épidémique permanente

Vaccin (obligatoire)

Dengue

Virus présent. Epidémies rares

Faible hors épidémie

Protection moustiques

VIH & MST

Séroprévalence du VIH # 0,5%
(estimation 2003)

Contacts sexuels, sang

Règles universelles

Hépatite B

Prévalence faible à intermédiaire

Idem VIH

Vaccin

HTLV1

++ dans certains groupes ethniques

Nul à très faible pour touristes

Règles universelles

Typhoïde & Hépatite A

Prévalence VHA plus forte dans l’intérieur que sur la côte ; thyphoide : cas épars

Important (forêt tropicale humide), lié à l’alimentation

Vaccins spécifiques Hygiène alimentaire

Hépatite E

Cas sporadiques

Idem hépatite A

Hygiène alimentaire

Rage

Présente dans la région

Morsure animal contaminé

Vaccin préventif

Choléra

Cas récents dans pays proches

Théoriquement nul

Hygiène alimentaire

Leptospiroses

Déjections animales en eau douce

Sous estimé (contact eau douce)

Vaccin au cas par cas

Maladie de Chagas

Zone d’endémicité

Plus théorique que réel

Protection punaises

Leishmanioses

Cutanées (muqueuses + rares)

Modéré (résidents > touristes)

Protection insectes

Parasitoses intestinale

Endémiques

Péril fécal, boues

Hygiène

Sources : OMS, CDC, ProMED, CIA,US Consulate

Ľadviny či pečeň dostanú zabrať, čo je nepodstatne. Aby prežil, tak dávka je tak silná, že 2 hodiny potom je vám na žalúdku veľmi zle, ale tak veľmi, že ide z vás von aj to nič, čo ste nezjedol. Skrátka človek nevie stáť na nohách, preto sme stále aspoň dvaja pri chalanovi a v prípade potreby mu pomôžeme a zároveň sledujeme, aby sa neudusil zvratkami. Osobne som to zažil, nie však tu horúčku, ale bol som prítomný pri kamošovi a dával som ozaj pozor, aby sa mu nič nestalo. Väčšinou, ak príde taký záchvat paludizmu, tak ten dotyčný nič nevníma, a ak by bol niekde sám, tak môže aj zomrieť. Preto stále po takýchto misiách každý z nás má v peňaženke pri dokladoch papierik, kde je napísané, že strávil takú a takú dobu v džungli, a že je tu predpoklad pri nevoľnosti, že je to Paludizmus. To len pre prípad, že niekto stratí vedomie a lekár v Európe v tej chvíli nevie posúdiť, čo sa s ním deje. Stalo sa, že niekoľko kolegov po návrate počas dovolenky takto zomrelo.

Ďalšie nebezpečenstvo čo tu hrozí, sú také malinkaté mušky ako komár, len to sa volá Flebotom, alebo tak nejako. Ten zase ide za svetlom. V čase intenzívneho dažďa, kedy poväčšine máme frontálne lampy na čele, sa dostane na „našu" nadmorskú výšku, takže ide za nami. A čo čert nechce aj vás pichne, preto sa snažíme byť stále zakrytí aspoň v džungli. A čo po pichnutí spôsobí ??? Za niekoľko málo dní máte malú vyrážku a z nej sa vyprodukuje niečo také hnusné ako suchá lepra, to len aby ste mali predstavu.

Vyrážka sa zväčší a v jej okolí koža, svaly jednoducho „hnijú“. Vytvorí sa vám hnusný zväčšujúci sa vred, ktorý síce spočiatku nebolí, ale liečba je dostatočne bolestivá. V podstate, keď nasadia lieky, keďže to treba jasne špecifikovať, tak máte na ruke, či na hlave dieru v priemere 5 cm. A to vám poviem, že vyzerá to dosť nepríjemne, ak niečo také je na líci alebo na temene hlavy.

Skrátim to, a uvediem ešte dve nebezpečné veci. Jedna je makak, pri ktorom sa vám dostane pod kožu taká húsenička a tá sa vám premiestňuje kade tade pod kožou, čas od času sa prehryzie a vy sa tešíte, že sa môžete pozrieť parazitovi do oči. Tu pomôže len extrakcia, pinzeta a skalpel. V praxi som to videl, ako sa to robí, čo bolo dosť nepríjemné na pohľad. Sú asi aj lieky, hovorili čosi o tom. No posledný je tiež hmyz, ktorý keď vás uštipne či uhryzne, tak máte stratu orientácie, tzv. „DANG“.

V preklade to znamená „hlupák“. Jednoducho je vám zle, ste zoslabnutý, ale neviete sa orientovať, strácate viacmenej pojem čo sa deje, kde ste. Toto riešia liekmi a pokojom.

Vysvetlil som vám to trochu laicky, čo na nás číha, keď sme v džungli, ako sa nebezpečenstvo zvyšuje, keď prší a čo to so sebou prináša. Preto tieto prístrešky na noc, ako „vymoženosť“ proti dažďu, je treba stále poriadne urobiť a chrániť sa, aby sme sa nedostali do nebezpečia vlastnou ľahostajnosťou. Jasne, že na každý taký „Profond“ máme lieky, volá sa to paludrin. Možno dnes je to iný názov, ale slúžil na to, aby sme sa nedostali do fázy, keď človek stratí vedomie. Nezabráni to nákaze, ale zabráni prejaveniu sa účinkom nákazy v plnej sile, čo dovolí jednoducho prežiť, pokiaľ ste v džungli 60 dní.

Legionár a džungľa 4. časť nabudúce.

Predošlá úvodná časť http://www.reporter24.sk/clanky/cudzinecka-legia-myty-a-skutocnosti-autenticka-spoved-legionara/  1. časť http://www.reporter24.sk/clanky/legionar-a-dzungla/  a 2. časť http://www.reporter24.sk/clanky/legionar-a-dzungla-1/

Pozn.: Všetky zverejnené fotografie boli poskytnuté autorom Jannom a nemožno ich ďalej šíriť bez jeho súhlasu.


Fotogaléria k článku:

663
Autor: Janka Blahútová
663
Autor: Janka Blahútová
663
Autor: Janka Blahútová

Zobraziť všetky fotografie
663
Autor: Janka Blahútová
663
Autor: Janka Blahútová

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign