Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 17. 10. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Moslim, utečenec, terorista

677

Mať obavy, strach, neznamená byť fašistom či extrémistom. Odmietať kolektívnu vinu nie je vlastizrada a útok v Paríži nezačal vojnu proti 1,6 miliarde ľudí.

 Arabská jar... občianska vojna v Sýrii... genocídu páchajúci Islamský štát (pravým menom Daesh)... rovnako fanatický Boko Haram v Afrike... diktatúra v Eritrei... stotisíce vyhasnutých životov a milióny ľudí na úteku z rodnej krajiny. Isté je zatiaľ len to, že vyhasnú ďalšie životy a z domu odídu ďalší (ak budú mať to šťastie).

 Obete si nevyberajú, že budú okradnuté, dobité alebo zavraždené. Rovnako si obyčajný človek nevyberie, že sa jeho krajina ocitne v absolútnom chaose hneď niekoľkých strán, denno-denných bombardovaní, obstreľovaní a brutálnych popráv.

 Obeťou sa môže stať hocikto, hoc netúži ňou byť nikto. Aj utečenci by zrejme radšej žili pokojný život vo svojej rodnej krajine, s priateľmi a s príbuznými, bez pocitu, že môžu hociktorý deň zbierať ich mŕtvoly, hocikedy prísť o dom, hocikedy byť zabitý.

 Byť obeťou výbuchu alebo byť len tak zastrelený na ulici nie je rozhodne snom žiadneho človeka a nie len u nás, ale i v Turecku, v Jordánsku, v Bejrúte, v Dubai, v Kazachstane, v Egypte, v Tunisku... či v Sýrii.

 Jeden z dôvodov, prečo je značná časť Slovákov proti príchodu migrantov. Rozdielna kultúra i náboženstvo, s ktorým sa tu väčšina ľudí ešte v živote ani nestretla. Ich hlavnú skúsenosť tvoria reportáže večerných správ o fanatikoch, vyhadzujúcich kdesi ľudí do vzduchu... a to nechce vo svojej krajine predsa nikto.

 Domov sa nevrátia. Ako keby týraná žena zdrhla od manžela, teraz sa otočila a vrátila znova do teroru. Kým násilnícky, život ohrozujúci manžel bude v dome, ona v ňom bývať rozhodne nebude. (A pri otázke Sýrie je možné tvrdiť, že to tak skoro naozaj nebude.)

 Teroristi si na rozdiel od obetí svoju stranu vždy vyberajú sami. Bojovať do Sýrie ich nikto nevyhnal či nedonútil. Rozhodli sa byť vrahmi nevinných a roznášačmi teroru.

 Koho tu teda vlna migrantov so sebou nesie? Utečencov, ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť niečomu, čo má od života ďaleko, vyhnúť sa samotnej smrti. Okrem nich tu máme ľudí, ktorí z nebezpečných oblastí neprichádzajú, teda ekonomickí migranti (najčastejšie sa napríklad spomínajú Albánci a niektorí Afričania). Otázku, ktorú si však mnohí položia, je, kto tam ešte môže byť? Kto sa vám zaručí za každého jedného z miliónov ľudí? Nikto, lebo jednoducho nemôže!

 Ďalšou otázkou teda je, aký postoj voči všetkým zaujmeme? Ako k vrahom, lebo nie je vylúčené, že v tej mase miliónov ľudí je, sú? Pozatvárame ich do väzeniach? Začneme po nich strieľať, keď sa priblížia k našim hraniciam? Nie, to ale neznamená, že im musíme nechať hneď len tak otvorené všetky naše dvere.

 Za kolektívnu vinu všetkých, napríklad po útokoch v Paríži, vyše 40 000 000 moslimov v Európe, by sa Daesh určite potešil. Ich teória čierno-bieleho sveta by sa len dostala do praxe aj u nás.

 Moslimovia. Slovo, ktoré začalo naháňať strach. Mnohí sme mohli o nich vidieť za posledné mesiace rôzne videá, šíriace sa na sociálnych sieťach. Ak patríte medzi tých, ktorí niekoľkých poznajú osobne, možno ste aj vy zistili, že váš priateľ z dediny pozná islam lepšie ako niektorí moslimovia či dokonca nejaký imám.

 Je jasné, že tie videá o 900-stranovej knihe palestínskeho imáma, prečo nemá terorizmus podporu v islame, alebo modlitbách v mešitách za obete terorizmu asi neboli... ale to nebol ich účel. Chceli nám ukázať stránku, ktorej sa máme báť, ktorá vo svete i naozaj existuje a ktorá nás má v niečom presvedčiť.

 V správach alebo na takom videu pochopiteľne nikdy neuvidíme moslima, ktorý ráno vstane, dá si kávu alebo čaj, odíde do práce, večer si očistí zuby a ide spať. Ráno dookola. Pozornosť sa pochopiteľne vždy ujde extrovertom s poburujúcim názorom či rezačom hláv... aj keby mali byť v pomere 1 : 1 000 000.

 Aj keď vám svoj pravý islam vysvetli desaťtisíc moslimov, že s terorizmom to nemá nič spoločné a zabiť nevinného je neprípustné, neznamená to teraz, že takýto výklad náboženstva má i úplne každý jeden človek na planéte.

 Echo24.cz zverejnilo na svojej stránke čísla, podľa ktorých Spolkový úrad na ochranu ústavy v Nemecku registruje približne až 420 potenciálne nebezpečenstvo predstavujúcich ľudí z moslimskej časti obyvateľstva, akési možné riziká. Aktuality.sk zas uverejnili číslo 2000, ktoré má predstavovať počet zaznamenaných mladých moslimských radikálov vo Francúzsku. V porovnaní s miliónovými moslimskými populáciami v týchto krajinách, sa bavíme naozaj len o stotinách jedného percenta. Čiže vyše 99,9% by si malo žiť svoje životy normálne, bez vážnejšieho povšimnutia. No i tak sú to dostatočné čísla, aby sa incidenty z Paríža mohli zopakovať, ba horšie.

 Podľa Amnesty International sa približne 95% všetkých sýrskych utečencov nachádza v piatich krajinách (TOP 3: Turecko, Libanon a Jordánsko, potom Irak a Egypt). Európa hostí podľa týchto údajov teda len + - 5% z terajších sýrskych migrantov. Libanon, krajina s menším počtom obyvateľov ako Slovensko, má momentálne viac utečencov ako celá Európa. Podmienky v daných, preplnených táboroch sú často označované za neľudské a bez pomoci iných krajín jednoznačne nezvládnuteľné. Je zrejme jasné, kde sa budú tieto vlny odtiaľ ďalej prelievať.

 Z príchodu takej masy ľudí, ktorá je odlišnej a v našich končinách stále neznámej kultúry, nemôžu byť len tak v pokoji snáď ani veľkí fanúšikovia multikulturalizmu. Ľudia, ktorých sa zmocnili obavy, sú v drtivej miere len úplne obyčajnými ľuďmi, žiadnymi nackami. Rovnako nemôže byť každému moslimovi vyčítané, čo absolútne nespáchal, len preto, že sa moslimom narodil.

 Kolektívna vina je veľmi zjednodušujúci nástroj pre nenáročných, ktorý sa dá uplatňovať úplne v každom smere a veľa pozitívnych vecí či riešení so sebou nenesie.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign