Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 25. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Nielen 47%-né navýšenie financií na opravu škôlky bolo preberané na zastupiteľstve

Miloš Majko09. 07. 2016 22:50:37Aktuálne témy
200

Šintava /  V poslednom článku z Obecného zastupiteľstva konaného 27.6.2016 sme sa venovali hlavne neopodstatnenému zvýšenému platu starostu obce a jeho trúfalosti navrhnúť si navýšenie platu až o 50%. Je čas pozrieť sa podrobnejšie na ďalšie body prerokované na OZ, ktoré možno nie sú až také zaujímavé ale pre chod obce sú mimoriadne podstatné. Nová legislatíva týkajúca sa komunálneho odpadu je povinná aj pre obec Šintava, čo starosta Holička tentokrát pochopil správne. Zatiaľ to vyzerá tak, že tento zákon porušiť neplánuje. Bolo prijaté Všeobecne záväzné nariadenie o nakladaní s komunálnym odpadom, ktorý ustanovuje nové pravidlá, ktoré sa budú týkať všetkých občanov Šintavy. Dostatočne podrobné informácie môžete získať vypočutím si nezostrihaného videa z rokovania OZ.

Zaujímavá bola správa hlavnej kontrolórky, ktorá predložila poslancom správu o vykonanej kontrole zaoberajúcu sa možným porušením štatútu obce, ktorý konštatuje, že investície nad 5000  Eur musia byť schválené zastupiteľstvom. Starosta Holička aj v tomto prípade podľa vykonanej kontroly významným spôsobom porušil štatút obce a v niekoľkých prípadoch rozhodoval o investíciách nad 5000 Eur svojvoľne sám, bez ich schválenia Obecným zastupiteľstvom. Otázkou je, do akej miery došlo k porušeniu pravidiel v nakladaní s verejnými finančnými prostriedkami ba dokonca či nedošlo k zneužitiu jeho právomocí, čo by opätovne mohlo minimálne zaváňať trestnoprávnou zodpovednosťou. O tejto veci špekulovať považujeme za zbytočné, zatiaľ to ani poslanci OZ do tejto roviny nepoložili, no nedá sa vylúčiť že sa nájde aktívny občan, ktorý si súvislosti za posledný minimálne rok pospája a požiada prokuratúru o prešetrenie, či uvedeným postupom nedošlo k spáchaniu trestného činu.

Obyvatelia obce by sa mohli zaujímať aj o náklady spojené s dobudovaním Materskej školy, pri ktorých spoluúčasť obce z predpokladaných 5% bola nakoniec viac ako 47% - aspoň taká informácia na rokovaní OZ odznela. Pozor ! Určite nikto nespochybňuje nevyhnutnosť predmetnej investície, otázkou ale je, či bola príprava projektu dostatočná keď k takémuto vážnemu prešľapu došlo. Toleroval by to kompetentný človek aj v prípapade že by sa jednalo o jeho stavbu a osobné finančné prostriedky? Bola za takto spackanú prípravu vyvodená zodpovednosť voči konkrétnym osobám, alebo došlo iba k jednoduchému navýšeniu platu? (za trest)

Za prekvapenie rokovania považujem navrhnutie odmeny hlavnej kontrolórke zo strany poslanca Jána Šimulčíka. Vlastne, až také prekvapenie to nemusí byť, nakoľko výkonom kontroly odhalila naozaj vážne pochybenia starostu. Za problém považujem to, že kontroly museli byť vyžiadané poslancami a neboli vykonané z iniciatívy samotnej kontrolórky. Nabudúce to bude možno lepšie.

Pre veci menej znalých pripomínam, že odmenu hlavnej kontrolórke nemôže udeliť starosta ale výlučne poslanci OZ, nakoľko sa jedná o jediného "zamestnanca" poslancov a kontrolný orgán, ktorý slúži a podlieha poslancom na kontrolu vedenia obce a nakladania s verejnými finančnými prostriedkami. V skutočnosti sa teda jedná o kontrolórku Obecného zastupiteľstva a nie Obecného úradu, ktorý má ona v náplni práce kontrolovať. Nezávislosť hlavného kontrolóra v obci je mimoriadne dôležitým prvkom v transparentnej samospráve. Z uvedeného teda vyplýva, že prípadný neporiadok s verejnými finančnými prostriedkami v obci je zlou vizitkou nielen vedenia obce ale aj neschopného kontrolóra (platí to obecne).

Pri dlhodobom  sledovani obecných zastupiteľstiev som si všimol  správanie sa starostu v momente, kedy pravdepodobne nemá odborné argumenty. Vlastnú neschopnosť si kompenzuje útokmi na diskutujúcich či ľudí s inými názormi a to bez príslušnej odbornej argumentácie zväčša odbije s tým, že veci oponent nerozumie. Trošku som sa pýtal a zistil som, že poslanci OZ majú maturitu (dokonca z matematiky) od mladých čias a teda  od pána starostu dlhšie o niekoľko desaťročí  nehovoriac o vyššom vzdelaní.

Sedieť medzi občanmi umožňuje iný pohľad na vec, ako sedenie za predsedníckym stolom. Zrejme sa k poslancom a starostovi počas rokovania nedostáva až príliš často sa opakujúce vykrikovanie zamestnankyne Obecného úradu, ktorá si evidentne mýli svoju pozíciu a okrikuje dokonca poslancov Obecného zastupiteľstva. V tejto súvislosti ma napadá, či starosta obce - keďže ju na nevhodné správanie ani raz neupozornil - nie je tak trochu pod "papučou" zo strany radových úradníčok v obci. Keď si toto dovoľuje zamestnankyňa verejne pred občanmi, poslancami a kamerou na OZ, neviem si predstavovať ako sa správa na Obecnom úrade.

V interpeláciách sa poslanec Ján Šimulčík opýtal starostu, ako mal vnímať jeho výroky na jeho osobu, keď po aprílovom zasadnutí mu starosta povedal: "Janko, ešte srdiečko ťa bude bolieť".  Starosta daný výrok nespochybnil a skonštatoval, že keď to poslanec vnímal ako útok tak sa za ňho ospravedlňuje.

Z predchádzajúceho krátkeho článku pripomeniem už druhý zbabelý útek starostu obce Šintava Miroslava Holičku pred otázkami občanov, ktorí sa mu mesačne skladajú na mzdu vo výške viac ako 2000 Eur po minulom zastupiteľstve dokonca navýšenú o 5% resp. 25%. Čiastočným ospravedlnením ďalšieho starostovho úteku pred občanmi by bola jedine tak oslavná párty konaná pri príležitosti zvýšenia jeho platu v čase, kedy boli odhalené pravdepodobne najväčšie priekaky v obci.

Dokedy budú poslanci OZ tolerovať jedinú možnosť  občanov klásť starostovi oprávnené otázky a to pri jeho zbabelých útekoch z rokovacej sály?

Poznámka na záver pre občanov:

Za zvýšenie platu starostovi obce Holičkovi hlasovali títo poslanci:   Klokner, Lipovský, Matulová, Matušica, Mizerová, Polák


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign