Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 20. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

"Pondelňajšia tlačovka premiéra R.Fica prezradila, že už neráta s Mostom." - Ján Budaj

Miloš Majko06. 03. 2018 08:00:56Aktuálne témy

Pondelňajšia tlačovka premiéra R.Fica prezradila, že už neráta s Mostom. Ak chce udržať Kaliňáka, aj svoju vládu, potom je jeho doterajšia koalícia s Mostom minulosťou.

Ku dnešnému dňu (po odchode Janckuliaka) má už iba 78 poslancov. Ak ešte chvíľu podrží vo funkcii R.Kaliňáka, nevyhnutne odíde z vlády aj koalície ministerka Žitňanská. Neodíde sama , ale spolu s ďalšími členmi Mostu , (napr. Šebejom). Ak by aj naďalej B.Bugár podporoval Ficovu vládu, pre R.Fica to už nebude mať cenu : Bugár už nebude mať za sebou dosť poslancov.
R.Fico nemôže naisto rátať ani s poslaneckou poslušnosťou M.Maďariča (ktorý možno nájde v poslaneckom klube Smer-u aj nejakých spojencov).

Bez Žitňaskej, Šebeja a Maďariča by sa Ficova koalícia dostala na číslo smrti : 75.

Takže to je dôvod, prečo R.Fico vytiahol rezervný scenár . V ňom ráta už iba s Dankovou SNS. Ich vláda nemusí padnúť ani po odchode Mostu. Dokáže to zaistiť iba jeden politický subjekt, ten, ktorému dokonca ani nemusí prekážať, že ho Fico a Danko viditeľne nevezmú do vlády : je to strana Kotleba.

Možno práve pre Kotlebu zmenil R.Fico od nedele tak šokujúco rétoriku. Akoby sa rozhodol prispôsobiť konšpiračným webom a xenofóbnemu svetu ĽSNS. Možno práve preto obvinil z ohrozenia svojej moci zahraničie. A dnes na nás vypustil najobľúbenejšie strašidlo Kotlebovcov a všetkých konšpirátorov , Georga Soroša. Možno preto sa vražda novinára a jeho snúbenky vo výrokoch R.Fica v posledných dňoch mení na predohru ku štátnemu prevratu, ktorého sa cíti byť R.Fico obeťou. Vraj trpí a už ani nespí...ale popri tejto starej známej pózičke (V.Mečiar : nespím, 24 hodín pracujem pre vás na úrade vlády) začali ľudia Smer-u podávať trestné podania na opozičných politikov...

R.Fico sa spolu s A.Dankom ocitli po dvoch rokoch od volieb na konci hry, ktorú zohrali s dvomi demokratickými stranami, s Procházkovou Sieťou a s Bugárovým Mostom. Dokonale využili ich poslancov, využili aj morálny rozvrat v pravici, ktorý spôsobilo ich "prebehnutie" ku Ficovi. Dôsledkom toho jedna z týchto demokratických strán už zanikla a druhú trhá súčasné konanie Smer-u , ako aj tušené skoré odkopnutie od moci.

S trochou čierneho humoru by sme po dnešku mohli povedať, že R.Fico a A.Danko vykročili , ruka v ruke, v ústrety svojmu historickému prepadlisku. Kým ale doňho spadnú, môžu ešte všeličo podniknúť. Chcú sa zahrať "s horúcimi gaštanmi osudu" Slovenska... a to bude o nás všetkých.

Ficovou dnešnou "sorošiádou" skončila doba povolebného preskupovania síl. Bola to doba, počas ktorej sa udiali aj významné zmeny v mocenskej situácii, ako napr. preobsadenie RTVS, alebo Ústavného súdu, Úradu pre kontrolu sieťových odvetví, atď. atď. Smer si posilňoval moc v štáte, ale nie iba to. Na slovenskej scéne je všetko pripravené na to, aby sme sa stali - chceme či nechceme - opäť súčasťou veľkých dejín. Od Slovenska bude možno už onedlho závisieť, ako dopadne vojna o civilizačnú a politickú príslušnosť strednej Európy...k Rusku, alebo ku Západu?

Až doteraz sme to mohli brať na ľahkú váhu - veď sme to všetko už v 90. rokoch zažili - a ustáli. Namýšľali sme si, že vďaka skúsenostiam z éry tretej vlády V.Mečiara sme v niečom skúsenejší, než naši postkomunistickí súčasníci v Česku, Maďarsku alebo v Poľsku. Ale to bola ilúzia. Od volieb 2006 tu vládnu opäť ľudia, pokračujúci v "kultúre" KSČ a HZDS, hoci vládnu menej škandalózne, než v časoch moci Jakeša, alebo Mečiara. Demokrati sú na Slovensku čoraz slabší a sú aj v horšej medzinárodnej situácii, než v 90.rokoch. Dôvody sú (prinajmenej) tieto :
1. Populizmus a nacionalizmus neohrozuje iba Slovensko, ale aj západné demokracie. Úspechy populistov dezorientujú tunajších demokratických voličov a oslabuje to ochranu demokratickej cesty Slovenska zo strany euro-inštitúcií.
2. Slovensko je dnes obkolesené štátmi ovládanými pravicovými populistami, ktorí už roky vedú vojnu so Západom a s inštitúciami EÚ. Sú to mediálne a ekonomicky silní antiliberálni vládcovia, ktorí hlásajú temné evanjelium strachu, aké si pamätáme z čias V.Mečiara. Slovenskú pravicu oslabuje aj to, že sa v okolitých štátoch ku kultu strachu a nepriateľstva voči otvorenosti, tolerancii a ďalším liberálno demokratickým hodnotám začala otvorene pridávať aj časť cirkvi.
3. A ešte jeden významný rozdiel voči 90.rokom : sociálne siete, infikované pôsobením ruských dezinformačných fabrík. S ich pomocou stredoeurópski odporcovia Západu obnovujú dávnu Mečiarovu koncepciu režimu nezápadnej a neliberálnej "demokracie karpatského typu".

Až dodnes sa nám mohlo zdať, že vývoj v štátoch V-4 sa nás týka len málo a nepriamo. Počúvame už viac rokov o obmedzovaní liberálnej demokracie v Poľsku, či v Orbánovom Maďarsku. Prizeráme, ako mocenský tandem Zeman - Babiš za pomoci komunistov a fašizoidných populistov valcuje demokratov v Česku...Ale iba málokedy sme si boli ochotní priznať, že od volieb 2012 sa demokracia oslabuje aj u nás.

Znepokojilo nás síce nedávne pretlačenie straníkov Smeru do Ústavného súdu, aj Dankove náhubkové zmeny v rokovacom poriadku NRSR , alebo účelové zmeny volebných zákonov (stratili sme právo na druhé kolo župných volieb). Ale bežní ľudia veria, že ich sa to netýka. Podobne to je s oligarchickým prerastaním štátu a zneužívaním verejných financií. Náš únos štátu nesprevádzali demonštrácie. Len málokto pochopil, že by sa nás všetkých mali týkať aj zastrašovacie metódy, aké použili politici koalície voči Igorovi Matovičovi, alebo od nedávna aj voči prezidentovi Kiskovi. Ešte menej ľudí znepokojuje presun médií do rúk oligarchov. Najnovšie napr. tých s najmasovejším dosahom (Markíza a Nový Čas), práve dnes sa udialo aj prevzatie denníka Pravda , jeho novým vlastníkom je majiteľ proruského konšpiračného webu...

Vnútorné podmienky , potrebné ku "uneseniu" Slovenska z Európy smerom k Rusku doposiaľ prebiehali potichu, aj bez demonštrácií občianstva. Až šokojúca vražda zmenila atmosféru : ľudia akoby náhle precitli a hovoria rezolútne Dosť! To preto R.Fico skončil fázu nenápadných zmien. Útokom na prezidenta Kisku ohlásil nový scenár, ktorého cieľ len tušíme. Isté je jedno : najnovšou zmenou politiky R.Fica sa zvyšuje riziko priblíženia Slovenska ku a-liberálnym režimom v našom stredoeurópskom okolí.

Zdá sa, že R.Fico sa pridal sa ku hazardnej hre do kúta zahnaných stredoeurópskych nacionalistov a populistov. Jej výsledkom môže byť nová a dlhodobá izolácia strednej Európy od civilizačného jadra Západu. Všetci teraz čakajú, čo na to povieme my, slovenskí občania?

Zdroj: FB


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign