"PREČO OBHAJUJEM ĽUBOŠA LORENZA?" - Daniel Lipšic
PREČO OBHAJUJEM ĽUBOŠA LORENZA?
Trestné stíhanie Ľuboša Lorenza vyvolalo ostré vášne na oboch stranách názorovej polemiky. V takejto situácii sa vždy snažím získať aspoň krátky časový odstup od veci, aby som nevstupoval do polemiky pod vplyvom emócií. Chcel by som Vám preto s odstupom jedného dňa ponúknuť niekoľko argumentov, pre ktoré si myslím, že trestné stíhanie Ľuboša Lorenza je nielen nezákonné, ale aj nesprávne. Moje názory sú otvorené polemike, len Vás poprosím o otvorenú myseľ bez ktorej je akákoľvek diskusia zbytočná.
1. Ľuboš Lorenz z pamätníka v Košiciach osekal preglejkové kosáky a kladivá, ktorých inštalácia nikdy nebola odsúhlasená pamiatkovým úradom. Podľa stanoviska pamiatkového úradu v Košiciach: "Predmetné symboly, vyrobené v tomto prípade z preglejky a nalepované na miesta chýbajúcich, nepožívajú ochranu podľa ustanovení pamiatkového zákona." Ak by teda niekto nalepil na kultúrnu pamiatku pozvánku na rockový koncert či miestnu zabíjačku, a iná osoba by takýto plagát strhla, celkom isto by nenaplnila zákonné znaky trestného činu výtržníctva.
2. Prekrížený kosák a kladivo sú symboly komunistického hnutia, rovnako ako je svastika symbolom nacistického hnutia. Náš trestný zákon pritom medzi týmito symbolmi nijako nerozlišuje. Je preto mylné sa domnievať, že svastika je zakázaná, ale kosák s kladivom už nie. Trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd (§ 422 Trestného zákona) sa dopustí páchateľ, ktorý verejne prejavuje (aj používaním symboliky) svoje sympatie k hnutiam, ktoré smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd. Na Slovensku je naviac stále platný zákon č. 125/1996 Z. z. o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, takže komunistické hnutie legálnu definíciu hnutia, ktorého parametre uvádza § 422 Trestného zákona, nepochybne spĺňa.
3. Diskusia o tom, či by štát mal zakazovať totalitné symboly, alebo prejavovanie sympatií k totalitným hnutiam, je síce zaujímavá, ale relevantný je platný právny stav. Osobne patrím k zástancom širšej slobody prejavu, avšak považujem za absurdné, aby sme trestne stíhali osoby za propagáciu fašizmu, ale osoby, ktoré propagujú komunizmus tak robia celkom beztrestne. Inými slovami, nemali by sme pre jedných predpisovať pravidlá grécko-rímskeho zápasenia, a pre druhých umožniť voľný štýl. Neviem si predstaviť, že by polícia nezasiahla, ak by mal niekto na tričku nakreslený hákový kríž. Pri prekríženom kosáku a kladive však orgány činné v trestnom konaní dlhodobo nekonajú.
4. Kontext je dôležitý. Skutočnosť, že svastika je používaná aj v Indii, a kosák a kladivo (nie prekrížené) je na rakúskej orlici, má veľmi obmedzenú vypovedaciu hodnotu. V Indii je svastika symbolom starobylých náboženstiev a v Rakúsku sa kosák a kladivo dostal do pazúrov orlice v roku 1919 ako symbol sociálnej demokracie. Je však niečo úplne iné, ak sa tieto symboly používajú ako totemické znaky na propagáciu totalitnej ideológie. Symbolom Červenej armády bola červená hviezda a červená zástava. Červená hviezda s vpísaným žltým kosákom a kladivom bola využívaná počas II. svetovej vojny. Nikdy však Červená armáda nepoužívala symboliku umiestnenú na pamätníku v Košiciach. Preto je kontext dôležitý. Ak pri Vás zastaví auto so strateným turistom a ten sa Vás cez okienko zmätene opýta: "Prosím Vás, kde sa to nachádzam?", tak správna odpoveď nebude: "V aute".
4. Jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý som sa rozhodol Ľuboša Lorenza zastupovať, však bola skutočnosť, že košická prokuratúra chcela jeho prípad riešiť exemplárne väzobným stíhaním. To bolo absolútne cez čiaru. Pri danom trestnom čine je obvykle aj pri uznaní viny ukladaný peňažný trest vo výške niekoľko stoviek eur. Ľuboš Lorenz nebol nikdy súdne trestaný, a preto by mu nehrozil iný trest. Návrh viesť trestné stíhanie vo väzbe bol preto mimo akýchkoľvek proporcií, a to aj z pohľadu judikatúry slovenského Najvyššieho súd a Európskeho súdu pre ľudské práva. Prokurátor pritom vzal svoj návrh späť až počas pojednávania (neverejného zasadnutia) okolo 11:40 hod., pričom dovtedy nás presviedčal o dôvodnosti trestného stíhania.
5. Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus poukazujú - možno neštandardným spôsobom - na neprípustnosť glorifikovania totalitných režimov a ich predstaviteľov. Ako by povedal klasik: "rozmohl sa nám tady takový nešvar". Začali sa stavať pomníky rôznym predstaviteľom komunistického a fašistického režimu. Viete si predstaviť, čo by sa stalo v Nemecku, keby v meste Halle odhalili pomník R. Heydrichovi "verní rodáci za prínos pre mesto a región"? U nás však štátne orgány nekonajú a preto sa aktivisti uchyľujú k zúfalým akciám. Aby na problém upozornili. Aby sa riešil. Aj v mene tých tisícov, ktorí v totalitných režimoch stratili svoj život, svojich blízkych, svoje zdravie, majetok, či životnú perspektívu. Na nich by sme pri tejto diskusii nemali nikdy zabúdať.
Želám Vám krásny týždeň a našim deťom úspešný začiatok školského roku.
Zdroj: FB
Komentáre k článku:
Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.