Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 22. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Prečo sú občianski aktivisti pre políciu a verejnú správu problém?

Jozef Bakša01. 06. 2014 15:32:11Blog Jozefa Bakšu
651

Prečo sú aktivisti pre políciu súperom ?

Priväzujú sa o stromy v Tichej a Kôprovej doline, oznamujú korupčné praktiky pri čerpaní eurofondov,  odhaľujú volebné manipulácie pri komunálnych  voľbách. Aj takí sú aktivisti. Prečo sú však pre verejnú správu a políciu problémom ?

Ako policajt sa stretávam s rôznymi názormi kolegov na občianskych aktivistov. Ako aktivista sa pri stretnutiach predstaviteľmi tretieho sektora a ľuďmi,  čo sa občiansky angažujú stretávam s ich  rôznymi, často absurdnými ,  skúsenosťami s políciou od obce Dojč  až po obec  Ruská na hraniciach s Ukrajinou. 

Aktivisti napríklad podávajú  trestné oznámenia, ktoré sú však  v drvivej väčšine policajtom odmietnuté. Dostávajú sa do sporov so starostami, primátormi,  úradmi životného prostredia,  poslancami a predstaviteľmi rôznych oblastí verejnej správy.  Možno pre niekoho zarážajúco majú väčšinou predstavitelia verejnej správy navrch. Prečo  ?

Všeobecne verejnej správe vyhovujú aktivisti, ktorí sa hrajú na svojom piesočku. Venujú sa  detičkám, záujmovým krúžkom a podobne.  Vtedy radi ich činnosť návštevou podporia na besede policajti, poslanci či primátor.  Ak sa však začnú občiansky angažovať  napríklad  účelnému využitiu  finančných prostriedkov v miestnej škole, obecnom futbalovom klube, či na samotnom  obecnom úrade, alebo vystupujú proti ťažbe uránu ( Košice ) či zlata ( Kremnica, Detva)   alebo ako ochrancovia verejnej zelene už besedy a aktivistami nie sú pre predstaviteľov verejnej správy príťažlivé.  A v prípade, že aktivisti priamo oznamujú  korupčné správanie, machinácie  pri verejných obstarávaniach či kupovanie si funkcií v o verejnej správe stávajú sa priamo nepriateľmi. Občiansky aktivizmus už zrazu nie je žiadúci.  Verejná správa je totiž toho názoru, že  dobrý predstaviteľ tretieho sektora  a občianskej angažovanosti  je ten, kto  ju hladí len po srsti a  pekne potichúčky pláva v hlavnom prúde.

              Čo teda chýba v polícii v komunikácii s občianskym aktivizmom ? Voľnejšie ruky ? Schopnosť pochopiť myšlienkové pochody občianskych aktivistov, alebo len obyčajný zdravý úsudok ? Mám pocit, že v prípade konfrontácie  verejná správa kontra aktivisti je ešte z čias minulých vžité, že v zásade platí, že  predstaviteľ verejnej správy  má vždy pravdu. V zásade teda prenesene  platí v prípade podozrivého aktivistu  prezumpcia viny, teda  podozrivý je vinný ak aktivista nedokáže opak. Naopak v prípade podozrivého  orgánu alebo predstaviteľa verejnej správy  platí, že   platí prezumpcia neviny, teda kým aktivista nedokáže, že predstaviteľ  alebo orgán verejnej správy pochybil  je nevinný a nič sa nedeje. Neviem sa zbaviť pocitu, že nech je aktivista na ktorejkoľvek strane, dôkazné bremeno je na jeho pleciach.  Aj po 25 rokoch od  formálneho zániku socializmu tieto myšlienky v orgánoch a hlavách  štátnej byrokracie zostávajú často pevne zakorenené.

         Z ich pohľadu je to s občianskym aktivizmom podobné ako s Rómami, platí prezumpcia viny.  Zdá sa,  že väčšinový názor v populácii  je že Rómovia sú od prírody zlí a aktivisti zo svoje podstaty  krivdia dobrej verejnej správe.

        Jediný spôsob ako možno tento stav zmeniť je pomalá a zdĺhavá vzájomná komunikácia. Pomalé vysvetľovanie aktivistom, že nie každé  neetické správanie  sa predstaviteľov verejnej správy je  v rozpore so zákonom a tiež  pomalé vysvetľovanie, aby policajti pochopili,  že nie všetci aktivisti sú  zlí.  Policajti a ostatní predstavitelia verejnej správy by mali pochopiť, že nie každý aktivista je deštruktívna osoba typu Mariána Kotlebu, ale drvivá väčšina aktivistov chce skutočne zmeniť spoločnosť k lepšiemu a disponuje aj konkrétnym riešením a nie len definovaním problému.  Aktivista  by tiež mal pochopiť, že nie každý policajt je  „ zelený mozog “ a poslenec či primátor je bábka finančných skupín ( aj keď často je ) bez vlastného názoru a myšlienky, ale na rozdiel od aktivistu môže konať len to,  čo  mu zákon vyslovene umožňuje.  Na takúto  zmenu postojov je v prvom rade potrebná vzájomná akceptácia a následná ochota k zbližovaniu  názorov.

Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, že  aj policajt,verejná správa aj aktivista má spoločný cieľ : Pomáhať a chrániť   Chrániť spoločnosť pred  zlyhaním demokratických nástrojov, kriminalitou, drogami, násilím všetkého druhu  .....  Zároveň  pomáhať tým čo to potrebujú : obetiam, slabým, chorým, ďeťom ...


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci
Juraj Kukla | 01-06-2014 21:21:36
Jozef s mnohým čo píšeš súhlasím no mnohé tam ešte chýba.
Čo sa týka antikorupčných aktivistov a mnohých mimovládok je to asi takto. Bežní ľudia pracujú, živoria z 300 eur obdobe dôchodci, novodobí žobráci aktivity sú pre to čím ďalej tým ťažšie. Mimovládkoví ľudia sa tiež naučili prežívať z kadejakých nezmyselných projektov, vymýšľajú taký prieskoum onaký, kde je transparentnejšie mesto ... a rôzne blbiny len aby prežili. Vláda ich aktivity toleruje. Pre čo? Lebo jej de-facto vyhovuje, poslušne slúžia. Ako? No v tomto mafianskom štáte im pred širokou verejnosťou hrajú krovie, navádzajú zdanie demokracie, ktorá tu dávno skapala, resp. nikdy ani nebola.
Čo sa týka konania polície a prokuratúry? Mám stovky možno tisíc jalových dehonestujúcich uznesení vyšetrovateľov vo veci trestnej činnosti verejných činiteľov nad ktorými sa zastavuje rozum. Doslova obhajoby trestných činov. Vyšetrovateľ všetko spravidla v prvom kole povinne zamietne am čaká na reakciu. Ak nie v prvom tak v druhom kole. A v treťom kole, keď je už úplne jasné že aktivista podáva nezvratné dôkazy o trestnom čine verejného činiteľa a vyšetrovateľ je v koncoch v zakrývaní trestnej činnosti, vzniká nervozita. Nakoniec keď nevie inak, tak sú v hre ešte prieťahy v konaní a slávnostné zastavenie trestného stíhania, premlčanie trestnej zodpovednosti. Pre čo? lebo nesmú, sú "nesvojprávni až samoregulovaní"! Viacerí sa mi k tomu priznali, lebo v tomto bezprávnom štáte platí zákon dvojakého metra, iný na podaného občana, živnostníka,... iný na funkcionára, úradníka, starostu. Jasne to vystihol jeden krajský prokurátor, keď sme ho dohnali do rohu. "Vy neviete že je to zákonom chránená zverina?" Pre čo je to možné? Pre čo nesmú starostovia niesť zodpovednosť za trestné činy? Pre čo vznikajú samosprávne mafie? Lebo tento štát je na ceste do pekla a všetkým doterajším vládam, mocipánom tento dehonestujúci protiprávny stav v samosprávach vyhovuje, obce mestá sú práčky štátnych peňazí, eurofondov cez ktoré si mnohí papaláši a pridružené mafie prelejú a kapri si rybník sami nikdy nevypustia.
A občan sa môže aj roztrhnúť. Opozícia je rozbitá, obdobne mimovládky, každý proti každému, do toho chudoba väčšiny ľudí, miliony exekúcií a znova starý známy strach. Toto je voda na mlyn vláde násilia jednej strany a vláde zahraničných mocenských skupín, ktoré nás majú dávno v hrsti. A voľbami s za tohoto volebného zákona nemôže nič nevyriešiť, to oni dobre vedia. Veď choďte voliť, zvoľte si ďalších štandardných zločincov" pre to nás na voľby posielajú. ľudia majú všetkého po krk majú problém o prežitie.

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign