Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 24. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Pripoja obyvateľov časti mesta na "mestký vodovod" proti ich vôli?

Miloš Majko14. 09. 2016 08:08:45Aktuálne témy

Sereď  | Klaudia Hauková |   Dobrý deň, rozhodla som sa Vám do redakcie napísať na základe včerajšieho zasadnutia na Mestskom úrade týkajúceho sa napájania oblastí zásobovaných lokálnymi studňami na mestské vodovody, a bola by som Vám vďačná za uverejnenie môjho príspevku.

Niektorým je to známe, niektorí dokonca ešte pamätajú, ale mnoho ľudí nevie, že v Seredi máme dve sebestačné oblasti čo sa týka zásobovania bytoviek vodou zo studní. Prvá studňa sa nachádza na Legionárskej ulici pri mestskom bytovom podniku, druhá na Spádovej ulici, a zásobujú celkom slušný počet bytoviek a rodín. Vopred sa ospravedlňujem že nepoznám presné čísla a fakty, ale problematikou som sa nikdy predtým nezaoberala.
Tieto bytové domy sú okolo 60 rokov napojené na spomínané studne, a počúvajúc obyvateľov ktorí tu žijú už nejaké to desaťročie, tu nikdy nebolo väčšieho problému, ktorý by sa nedal vyriešiť. Píše sa ale rok 2016 a biznis, hlavne na nič netušiacich a nič nezmôžucich ľuďoch sa stal hlavnou zárobkovou činnosťou, ktorá je stále viac a viac populárna. Od filozofovania nad situáciou ale späť k veci... 
 
Nedávno nás kontaktovali zástupcovia bytoviek s petíciami proti napájaniu na mestský vodovod a neviem ako v iných bytovkách, ale u nás podpísali petíciu všetci do jedného, čo vypovedá o názore obyvateľov samotných. Uznajte, kto by chcel dobrovoľne zaviesť ten sajrajt miesto vody? Dlho, dlho bolo ticho, až jedného dňa sa nám na vchodoch objavil oznam o "informovaní o pláne opravy vodovodov napájaných z lokálnych studní spoločnosťou Energetika Sereď a Mestský bytový podnik Sereď". Človek si prečítal, a potešil sa, že ako sa píše, plánujú sa opraviť naše vodovody. Tí, ktorí nemali lepší program, alebo boli predsa len zvedaví či nedôverčiví, sa na stretnutie dostavili. Vzhľadom k počtu bytoviek bola účasť malá. Keby však pán Mgr. Branislav Oravec na spomínané oznámenie napísal skutočnú tému stretnutia, isto by bola účasť oveľa hojnejšia, nakoľko ako vieme z petícii, obyvateľom to rozhodne nie je jedno.
Čo však bolo naozaj zarážajúce bol fakt, že na informačné stretnutie dorazil presne jeden človek. A nebol to pán Oravec. Áno, jeden, zástupca dvoch spoločností, rozhodujúcich o MESTSKÝCH studniach. Zástupcovia mesta pravdepodobne ani netušili že sa niečo podobné koná.
 
Aby som sa konečne dostala k pointe, na stretnutí sme sa však namiesto o "oprave vodovodov napájaných z lokálnych studní" dozvedeli o novej prípojke. Prípojke na mestský vodovod. Pre istotu. Vraj keď už budú kopať kvôli teplu a oprave rozvodov, tak nám pripoja aj mestskú vodu. Keby niečo tak nás vraj na ňu prepnú. Keby niečo = nedostatočná výdatnosť studní (osobne tomu neverím a rada sa nechám poučiť, ale u nás na Spádovej je podzemej vody toľko že môj starý bicykel v pivnici si ju užíva každú chvíľu, takže o výdatnosti studne nepochybujem) a ako druhý príklad sú hodnoty prekračujúce hraničné čísla, čo - povedzme si otvorene - sa dá urobiť aj hneď zajtra, niekto vypíše pár papierov že rozbor vody je zlý a prepnutie na mestský vodovod je na svete. Načo by sme ďalej používali studne - vodu priamo spod našich domov, a za zlomkovú cenu, čistú, chutnú, priehľadnú, keď môžeme platiť niekoľkonásobok za žltý sajrajt ktorý keď si načapujete do pohára, posledné na čo myslíte je, že si dáte osviežujúci dúšok telu prirodzenej a tak zdravej vody, prípadne nejaký ten relaxačný kúpeľ (najlepšie romanticky vo dvojici).
Pán Káčer, ktorý ostal na celé vysvetľovanie sám, si užil komentárov diskutujúcich, a nakoniec zo stretnutia vzniklo niečo ako (právom) "útočiaci obyvatelia" a "brániaci sa informátor" a hodinu sme počúvali, PREČO je dobré napojiť na mestský vodovod jediné dve oblasti, ktoré sa tomu zatiaľ ešte vyhli, aké to má výhody - v prípade poruchy žiadne cisterny ale pekne žltá voda až do kuchyne - a aké všelijaké situácie môžu spôsobiť, že nás proste prepnú na tú mestskú, aké ťažké je studne v dnešnej dobe prehĺbiť, opraviť atď... výhovorky, prečo je prípojka najlepším riešením. Miestami to vyzeralo, že pán Káčer chytal slová iba tak náhodne a namiesto odpovede na otázky sme dostali diplomatický obkec... po hodinovej diskusií išli domov naštvaní obyvatelia a dovolím si povedať, že sa pánovi Káčerovi nepodarilo presvedčiť ani jedného a som naozaj zvedavá, či sa dočkáme prisľúbených informácii o ďalších krokoch v schránkach, a či pán Káčer splní dohodu a spíše oficiálny dokument, "memorandum" ako ho sám nazval, kde budú podpísané všetky 4 strany - Energetika, Bytový podnik, zástupcovia obyvateľov bytoviek a zástupcovia mesta, a kde bude čierne na bielom že prepnutie na mestský vodovod nastane iba v prípade, kedy iné DOČASNÉ riešenie nebolo možné, a to len do doby, kedy sa studne urýchlene dostanú do stavu že sa budú dať znovu používať.
Zaujímalo by ma ale ako by sa kompetentní zachovali v prípade, že by sa jednalo o ich byty a ich vodu, a či by svojim ratolestiam takúto vodu bez problémov načapovali a či by ich manželky svoju bielizeň v nej rady prali. Ľahko sa rozhoduje o osudoch iných. Empatia sa žiaľ na školách nevyučuje a titulom ju tiež nezískate.
 
Nechcela som svojím príspevkom mieriť na nikoho, pánovi Káčerovi som vďačná že sa aspoň on dostavil a informoval nás, mojim cieľom je tiež iba informovať ostatných obyvateľov o tom čo sa tu "pod pokličkou" deje a možnože vyvolať slušnú diskusiu OBOCH strán - pre a proti. Som zvedavá na príspevky "pre". 
 
Ďakujem že ste môjmu príspevku venovali svoj čas.
S pozdravom, čitateľka a obyvateľka bytovky na Spádovej ulici, (ešte) napojenej na lokálnu studňu
 
Pripájam aj fotografiu našej vody a oznámenie z vchodových dverí.

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign