Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 23. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Starosta Macho sa voči poslancovi správal arogantne, verejne ho ponižoval a urážal.

Miloš Majko12. 04. 2018 14:27:45obec Šoporňa

Šoporňa  |   Poslanec  OZ v Šoporni  Jozef Nahácky na  SOL uverejnil svoj článok a videozáznam z návštevy na OÚ, kam ako poslanec - volený zástupca občanov prišiel nazrieť do účtovných dokladov obce. Ide o listiny, ktoré za žiadnych okolností nesmú byť utajované ani pred úplne bežným občanom, nieto ešte pred poslancom OZ. A ide o doklady, ktoré v súlade so zákonom  211/2000 Z.z. má právo dostať každý občan, ktorý o to požiada.

Ako vidieť z videozáznamu, na obecnom úrade namiesto splnenia si povinnosti ako voči občanom a poslancovi OZ  sa odohralo divadlo, ktoré sa snažil "režírovať" starosta obce  Adrian Macho. Nielenže starosta Macho z nepochopiteľných príčin jednoducho poslanca neodkázal na účtovníčku, ale verejne ho ponižoval, a do úradnej agendy  miešal veci čisto osobného charakteru, účelovo zavádzal verejnosť a evidentne sa snažil manipulovať celé stretnutie.

S videozáznamom sme sa vybrali za odborníkom po dlhé roky sa venujúcim problematike samospráv a požiadali sme ho o názor na konanie starostu.

V prvom rade starosta nie je neobmedzeným vládcom obce. Starosta je výkonným orgánom obce a jej štatutárom  nesúcim skutočne  veľkú právnu zodpovednosť.

Právomoci v samospráve sú rozdelené medzi poslancov a starostu. Pre priblíženie veci širokej verejnosti zjednodušenie – obecné zastupiteľstvo rozhoduje – starosta vykonáva. Samozrejme, zároveň nesie zodpovednosť za zákonnosť rozhodnutí a konania obce. Z toho dôvodu má starosta napr. možnosť protizákonné  uznesenie zastupiteľstva vetovať.

To, že si účelovo ako starostovia, tak veľa krát aj problematiky neznalí poslanci svoje práva a povinnosti (ale aj zodpovednosť) vysvetľujú rôzne, je pri určitých konaniach pochopiteľné. Aj tu však platí staré známe – „kde nie je žalobcu, tam nie je sudcu.“

Čo konkrétne hovorí zákon, na ktorý sa starosta a poslanec OZ odvolávajú?

Zákon 369/1990 Z.z. v  §  11 Obecné zastupiteľstvo

(4) Obecné zastupiteľstvo rozhoduje o základných otázkach života obce, najmä je mu vyhradené

a) určovať zásady hospodárenia a nakladania s majetkom obce a s majetkom štátu, ktorý užíva, schvaľovať najdôležitejšie kony týkajúce sa tohto majetku a kontrolovať hospodárenie s ním

Poslanec OZ je teda de facto kontrolným orgánom  obce, čo mu priamo vyplýva  a z § 11 zákona o obecnom zriadení. Zákon teda poslancov  priamo zmocňuje ku kontrolovaniu   práce starostu a obecného úradu.

Poslanec žiadajúci akékoľvek doklady týkajúce sa hospodárenia obce (zmluvy, faktúry, rozpočet a pod.) nepotrebuje od nikoho žiadne poverenieide o právo, ktoré mu vyplýva z mandátu.

Obecné zastupiteľstvo je zložené z fyzických osôb – poslancov, ktorí sú volení individuálne, jednotlivo  zložili sľub poslanca a každý sa individuálne zodpovedá voličom. Obecné zastupiteľstvo je obrazne povedané  „imaginárnou fikciou“.

Mandát poslanca je neobmedzený a nik ho teda nemôže limitovať v jeho uplatňovaní, šikanovať či tlačiť k nejakému konaniu. To, čo predviedol starosta obce Šoporňa Macho pri stretnutí s poslancom Naháckym  je ukážkou  neprofesionálneho konania voleného zástupcu, manipulácie s poslancom OZ a rozsiahlej arogancie moci, ktorú predmetný volený zástupca evidentne nedokázal  absorbovať.

To, že na pôde obecného úradu niekoľko krát starosta poslanca verejne nazval  hlupákom, svedčí už len o  absencii elementárnej slušnosti, zanedbanej výchovy, arogancie a primitívneho správania na verejnosti voči inému volenému zástupcovi občanov.

Obecné zastupiteľstvo zložené z poslancov OZ , teda individuálne jedincov poslancov,  teda rozhoduje o zásadách hospodárenia v obci.  Chceme snáď spraviť z jednotlivých poslancov nesvojprávnych jedincov?

Na obci nie je NIČ TAJNÉ. Čo nie je tajné, to je VEREJNÉ. A verejné pre každého. Je len na starostovi, či nielen poslancovi, ale aj občanovi poskytne všetky inforácie bez obštrukcií, alebo ho odkáže na zákon o Slobodnom prístupe k informáciám. A prípadne aj zverejňovanie informácií cez tento zákon  bude komplikovať.

Vo videu išlo aj o zverejňovanie faktúr. Faktúra musí byť zverejnená a to v podobe  umožňujúcej nahliadnutie do celého obsahu faktúry, teda nemôže byť zverejnená iba jej hlavička, ale musí byť rozkliknuteľná. Nie je podstatné, či sa k faktúre občan / poslanec nevie dostať pre chybu systému, alebo pre absenciu príslušného softvéru vo svojom počítači, keď príde na úrad, úradník tam má byť pre neho a volení zástupcovia majú mať radosť z aktívneho občana. Ak teda nemajú záujem niečo pred občanmi tajiť...

O kolektívnom rozhodovaní zastupiteľstva a zodpovednosti za rozhodnutia, si napíšeme inokedy. Zatial snáď iba - ak orgán obce kolektívne rozhodne o veci, ktorú následne prokuratúra vyhodnotí ako protizákonné rozhodnutie, nastupuje trestnoprávna zodpovednosť  poslancov hlasujúcich za predmetné rozhodnutie. Poslanci síce hlasujú v zbore, no individuálne. Toto i s najväčšou pravdepodobnosťou väčšina poslancov neuvedomuje, alebo uvedomovať pre vlastný „dobrý pocit“ nechce.

To, že poslanci veľa krát veciam, za ktoré hlasujú vôbec nerozumejú,  ich neospravedlňuje. Majú možnosť problematiku si nechať vysvetliť. Ak sú im predložené podklady starostom, prednostom a pod. a nie je záujem pridať k problematike vysvetlenie, mal by poslanec zvážiť hlasovanie a rozmýšľať, či by obdobne konal aj vo veciach týkajúcich sa jeho osoby, majetku či vlastnej rodiny.

Volený post dáva jedincom neskutočnú moc rozhodovať o veciach verejných a životoch nás všetkých, preto by v praxi  malo platiť, že občania sa pri voľbách rozhodujú naozaj zodpovede a nedávajú svoje hlasy priateľom, ale ľuďom, ktorí svojou činnosťou a postojmi už v minulosti dokázali čestnosť, zásadovosť a neskorumpovatelnosť. Inak sa v spoločnosti ďalej nepohneme.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign