Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 27. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Tí, čo poznajú svoju minulosť, nie sú odsúdení si ju zopakovať

159

Slovart  |MM|   Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli dve knihy, ktoré pútavým spôsobom približujú detskému čitateľovi dejiny našej krajiny.

Kniha Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov prevedie nadšencov histórie našou minulosťou od praveku až po vznik samostatného Slovenska. Nečakajte však suchopárnu učebnicu plnú rokov, mien, udalostí a iných faktov. Významné udalosti slovenských dejín sú podané tak prehľadne a jasne, že si ich zapamätajú všetky deti.

Autorka jedinečnej publikácie, Denisa Gaálová, je učiteľka dejepisu na bratislavskom gymnáziu a v minulosti učila aj na základnej škole.

Veľmi úspešným počinom Vydavateľstva SLOVART v rámci detskej literatúry faktu je aj edícia Naše hrôzyplné dejiny.

V najnovšej knižke Za všetko (ne)môže Štúr sa dostávame do 18. storočia, do obdobia osvietenstva, keď sa z feudálneho spoločenstva začínajú vyčleňovať moderné národy. Mladých čitateľov čaká listovanie v cholerovom denníku či rátanie škôd, ktoré za sebou nechali Napoleonovi vojaci. Dozvedia sa, aj čo sa udialo 22. augusta 1830 v liptovskomikulášskom hostinci Čierny orol, prečo vlastne zomrel Štúr, čo je to silozpyt a množstvo iných zaujímavostí. A ako odmenu za čitateľskú vernosť si môžu zarapovať Žiadosti slovenského národa.

 

Autor Róbert Beutelhauser je stredoškolský učiteľ a vo Vydavateľstve SLOVART mu vyšli aj tieto knihy o dejinách pre deti: Barbarskí Slovania, Od porážky k porážke – Slovensko v stredoveku a Turci, Habsburgovci a iné pohromy.

 

- - -

Denisa Gaálová: Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov

Autorka rozpráva o vzniku novej pútavej knihy o našich dejinách od praveku po súčasnosť,

o vyučovaní dejepisu na školách a o záujme mladých ľudí o históriu.

 

Odkiaľ prišiel nápad napísať knihu Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov? Ako dlho vznikala?

Nápad prišiel z Vydavateľstva SLOVART, prišla s ním editorka Andrea Kellö Žačoková. Inšpiráciou bola knižka od E. H. Gombricha: Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov, ktorá vyšla prvýkrát v roku 1935, a dodnes sa stále vydáva. Niečo podobné chýbalo pre slovenské dejiny. Plán bol pútavo prerozprávať slovenské dejiny.

Kniha vznikala takmer rok, so všetkými úpravami, prepracovaniami... Pre mňa to bol dosť krátky čas, keďže popritom som riadne učila. Knihu som písala po večeroch, víkendoch, za obeť padli aj prázdninové dni.

 

Čo sú špecifiká populárno-náučnej literatúry pre deti? Ako sa píše text, v ktorom chcete sprostredkovať vaše nadšenie pre dejiny?

Niektoré udalosti, životné príbehy osobností sa priam núkajú na prerozprávanie, pri iných sa to hľadá ťažšie. Snažili sme sa používať príklady, ktoré sú deťom blízke, ísť cez veci, čo poznajú zo svojho života.

Kniha by mala čitateľom – mladším i starším – priniesť prehľad našich dejín, to, čo už vlastne poznajú zo školských lavíc, ale na niektoré veci zabudli alebo im neboli celkom jasné.

 

Ktorá téma v slovenských dejinách bola najťažšia na spracovanie alebo sa najťažšie vyučuje?

Najťažšie sa písalo práve o najnovších dejinách – 20. storočie. Vďaka množstvu historického materiálu máme k tomuto obdobiu veľa poznatkov. Bolo ťažké urobiť výber, vysvetliť veci, ktoré staršie generácie, respektíve rodičia detí zažili, ale súčasným deťom už nič nehovoria.

Z mojich skúseností je ťažko zaujať študentov obdobím národného obrodenia (bernolákovci, štúrovci), matičných rokov. Niekedy tieto témy už vopred odmietajú.

 

Je aj téma (alebo témy), ktorá je v knihe preto, lebo v učebniciach nie je dostatočne alebo vôbec spracovaná?

Práve 20. storočie zaberá dosť veľkú časť knihy. Aj keď to majú byť stručné dejiny, nechali sme po dohode s editorkou i redaktorkou viaceré časti, ktoré sme zvažovali skrátiť. Práve o tomto období, ktoré je čitateľom najbližšie a stále ovplyvňuje súčasnosť, sa v školách učí menej. Je to aj tým, že vyučovanie dejepisu ide chronologicky a k posledným, hoci veľmi dôležitým udalostiam sa študenti dostanú len v skratke, k niektorým vôbec.

Ináč sme postupovali chronologicky a snažili sme sa spomenúť všetky dôležité udalosti.

 

Aká bola spolupráca s ilustrátorom Frenkym Hříbalom?

Ilustrátor, keďže je tiež vzdelaním historik, prišiel s nápadom na úvodné obrázky ku každej kapitole. Myslím, že výborne vystihujú a dopĺňajú text. Dôležitú súčasť tvoria aj mapy, ktoré nie sú klasické, ale zorientujú čitateľa v priestore. A na predsádke knihy nájdu čitatelia rôzne symboly súvisiace s našimi dejinami.

 

Ktorá časť slovenských dejín deti najviac baví?

Študenti často frflú, keď sa venujeme slovenským dejinám, neuvedomujú si ich bohatosť, prepojenie so svetovými dejinami. Bojujem s predsudkami, že „svetové“ dejiny sú zaujímavejšie. Treba uvádzať príklady osobností, udalostí, aby si uvedomili, že to tak nie je. Keďže sme boli súčasťou iných štátnych celkov, akoby pre nich naše dejiny neexistovali, hoci naši predkovia žili na tomto území dlhé storočia. Samozrejme, neplatí to pre všetkých študentov. K obľúbeným obdobiam patrí Veľká Morava, vláda niektorých panovníkov ako Matej Korvín či Mária Terézia, ale aj obdobie vojnovej Slovenskej republiky. Sú to témy a osobnosti, s ktorými sa najčastejšie stretávajú od základnej školy, v médiách, v literatúre.

 

Posledná kapitola knihy zasahuje až do súčasnosti. Zaujímajú sa deti, ktoré učíte a poznáte, o dianie v spoločnosti?

Určite áno. Učím na štvorročnom gymnáziu, kde sú už takmer dospelí ľudia. Niektorí študenti sa veľa pýtajú, diskutujú. Sami si vyhľadávajú informácie. Snažíme sa ich na vyučovaní viesť k tomu, že sú súčasťou tejto spoločnosti, že je dôležité sa zaujímať o dianie okolo nich. Je tiež dôležité viesť ich k vyhľadávaniu vierohodných zdrojov, aby dokázali sami rozlišovať relevantné informácie.

 

 

 

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Vydavateľstvo SLOVART

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign