Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 21. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Vedenie mesta hovorí o obavách z množstva odpadu tvoreného zamestnancami z tretích krajín. Legálnu likvidáciu ale prakticky neumožňuje.

Miloš Majko11. 02. 2019 08:38:56Aktuálne témy
200

ereď |   Za posledné necelé dva roky sa o zamestnancov firiem pochádzajúcich z tretích krajín a zamestnaných prevažne vo firmách sídliacich v priemyselnom parku okolo mesta sa v meste pohovorilo a aj u nás popísalo toho hodne. Témou bola prevažne otázka bezpečnosti, ale aj  iná problematika spojená s ubytovávaním týchto cudzincov a celou logistikou spojenou s ich pomerne dlhodobým pobytom.

Otázka bezpečnosti v kontexte s cudzincami sme sa venovali naposledy pred asi dvomi týždňami, kedy sa medzi obyvateľmi šírila správa, že o piatej ráno pred barom Biliard, Srbi dopichali Slovákov. Policajné vyšetrovanie však preukázalo úplný opak - Slováci mali napadnúť a dopichať Srbov a aby toho nebolo málo, jeden z útočníkov mal pichnúť do brucha aj svojho kamaráta, ako inak čistokrvného Slováka.

V súvislosti s ubytovávaním cudzincov sa až príliš často skloňovalo aj nadmerné znečistenie mesta a samotná likvidácia odpadu, ktorý produkujú najmä v súkromných prenajatých bytoch a rodinných domoch. Aj k nám do redakcie sa sporadicky zbiehali oznámenia a fotografie, ktoré mali dokazovať roznášanie odpadkov rôznymi osobami po kontajneroch umiestnených pri činžiakoch, aby sa prenajímatelia takto vyhli plateniu za odpad. Nepochybne sa jedná o odsúdenia hodné, neetické a nezákonné likvidovanie odpadu, ktoré malo mesto už dávno s konkrétnymi ubytovateľmi riešiť.

Po viac ako mesačnej skúsenosti s prenájmom v časti vlastnej nehnuteľnosti agentúre môžem aj k tomuto zaujať stanovisko vychádzajúce z informácií overených a naozaj nespochybniteľných. Ten, kto nezažije pravdepdobne neuverí. Nemať osobné skúsenosti, asi by som neveril ani ja.

Nakoľko sa v mojom prípade jedná o prenájom časti rodinného domu, vlastnú nádobu na komunálny odpad využívame výlučne len pre svoju rodinu.

Ubytovaní ľudia však odpad tvoria, aj keď v podstatne menšom objeme, ako som ja sám predpokladal. Pravdepodobne je to tým, že od prvého dňa začali odpad dôkladne triediť a tým ho pripravovať na recykláciu. Tak, ako je to po dlhé roky prirodzené aj u nás v rodine.

Odpad pochádzajúci od ubytovaných je uložený do plastových vriec a keď vznikli 2 - slovom: dve vrecia, začal som zisťovať, ako ich môžem legálne v meste zlikvidovať. Prirodzene prvý telefonát smeroval na Mestský úrad, oddelenie ktoré má odpady na starosti. Pracovníčka mi veľmi ochotne a profesionálne vysvetlila, že podľa platného VZN my, ako fyzické osoby odpad podľa objemu cez mesto legálne zlikvidovať nemôžeme. Konkrétne teda, nie je nám mesto schopné odobrať väčšie množstvo odpadu, ako nádobu do ktorej však odpad pochádzajúci od ubytovaných dávať odmietame. Mesto nám nie je schopné vyhovieť ani v iných formách likvidácie, t.j. odobratím odpadu v igelitových sakloch podľa objemu, či inou nádobou. Objemovú likvidáciu odpadu mesto pozná jedine u firiem. Nehnuteľnosť však firemná nie je a tak legálne chceme odpad likvidovať ako fyzické osoby - vlastníci predmetnej prenajatej nehnuteľnosti.

Logicky som sa obrátil na odpadovú spoločnosť sídliacu v Pustých Sadoch, kde aj mesto odpad likviduje, a v ktorej má podiel. Pracovníčka s nami ako fyzickými osobami odmietla urobiť zmluvu, s tým, že odpad máme likvidovať prostredníctvom mesta. Možnosť zmluvy a likvidácie odpadu na základe jeho objemu je aj u nich možná výlučne pre firmy. Vybavovaním, vytelefonovaním a zisťovaním ako môže občan legálne zlikvidovať odpad v tomto meste som strávil trištvrte dňa. Neúspešne.  Keďže nemám vo zvyku vzdať sa a postup ako mesta, tak odpadovej spoločnosti so skládkou v Pustých Sadoch sa mi zdal nelogický, skúsil som "šťastie" v Trnave. V telefonáte sa ma pracovníčka  firmy likvidujúcej odpad spýtala odkiaľ som. Moja odpoveď, že zo Serede ju zaskočila. Čudovala sa, prečo volám do Trnavy a nie do Serede. Na v skratke vysvetlený problém reagovala úsmevom a počudovaním, nakoľko z ich strany odobrať od nás odpad žiaden problém nevidí. Nevyžadujú dokonca ani žiadnu zmluvu s nami ako fyzickými osobami, jednoducho mám prieviesť v igelitových sakloch zabalený odpad, na vjazde do areálu bude auto s odpadom zabalených v igelitových sakloch odvážené a po jeho vyložení a opätovnom odvážení auta rozdiel hmotnosti, teda hmosnosť vyloženého odpadu zaplatím v hotovosti do pokladne. Hurá !! Dá sa to. Nemusím sa teda považovať za blázna keď od nami platených volených zástupcov a firmy požadujem len a len možnosť legálne a za poplatok likvidovať vytriedený odpad. Chcel som iba logickú vec, ktorá logickou je. Teda v Trnave. V Seredi a na skládke v Pustých Sadoch žiaľ nie...

A tak som naložil dve plné 240 litrové igelitové vrecia do auta a osobne som vykonal skúšku správnosti. Auto s naloženým odpadom odvážili na váhe pri vjazde do areálu spoločnosti a po vyložení odpadu znovu. Priatelia, do pokladne odpadovej spoločnosti som v hotovosti zaplatil   44 centov. Áno, čítate správne - za odpad z ktorého boli v mojej nehnuteľnosti ubytovanými ľuďmi odseparované recyklovateľné produkty (plasty, PET fľaše, hliníkové plechovičky, obaly TETRA PACK, sklo) som zaplatil necelé pol Euro.

Tentokrát sa mojej prítomnosti v ich odpadovej spoločnosti čudovala pracovníčka obsluhujúca váhu a vyberajúca poplatky. Evidenčná poznávacia značka auta jej napovedala, že nie som z Trnavy. Po vypočutí si skrátenej verzie neúspešného vybavovania legálnej likvidácie odpadu v meste kde žijem a platím dane, ako aj v bližšej odpadovej spoločnosti, ktorá nebola rovnako ochotná od občana odpad za poplatok odobrať,  aj ona len krútila hlavou. Následne aj ona konštatovala, že sme vo vývoji v likvidácii odpadov dobu zaspali minimálne o desaťročie.

Samozrejme, že odpad sme v odpadovej spoločnosti sídliacej v Trnave odvtedy legálne zlikvidovali už niekoľko krát. Vždy bez problémov a obštrukcií. Otázka stojí - prečo to nejde v Seredi a Pustých Sadoch? Verejne sa pýtam vedenia mesta a konkrétne primátora mesta Tomčányiho - kedy prestanete s prázdnymi rečami a populizmom a kedy konečne začnete riešiť konkrétne veci pre občanov? Alebo vám vyhovuje stav, kedy je odpad prenajímateľmi bytov a domov likvidovaný nelegálne po nociach do smetných nádob pri činžiakoch, hlavne že vy máte argumenty pre prázdny populistický "boj" proti zahraničným zamestnancom ubytovávaným v meste?

Pre objektivitu podanej informácie si považujem za povinnosť uviesť informáciu od pracovníčky MsÚ, že som prvý prenajímateľ priestorov v rodinnom dome či súkromnom byte (nie ubytovňa), kto má záujem odpad po ubytovaných ľuďoch likvidovať legálne. Smutné? Hlavne z časti pochopiteľné. Nie každý má totiž nervy, čas a odvahu zápasiť s vedením mesta vo všetkom a to hlavne vtedy, kedy obídenie etických a právnych noriem nie je ťažké a dokonca takéto konanie šetrí peniaze.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign