Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 25. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Viete, ako vyzerala Európa po vojne? - píše Michal Havran

Miloš Majko23. 03. 2017 10:02:14Aktuálne témy

Viete, ako vyzerala Európa po vojne? Povedali vám rodičia a ich rodičia, v akom stave boli mestá, kde všade boli zamínované cesty a chýbali potraviny a milióny ľudí sa vracali domov, ktorý aj tak po návrate nenašli?

Z frontu, z táborov, z evakuácie a úteku, že nikdy predtým ani potom Európa podobné pochody zúbožených v ruinách nezažila, že to, čo si matne pamätáte z obrázkov obliehaného Sarajeva bolo všade, že v Rusku zmizli celé mestá aj vo Francúzsku zmizli celé mestá, že nemecké mesta prestali existovať, horela Bratislava, Varšavu zrovnali za trest so zemou, horela Praha a v Ardenskom lese dodnes nič nerastie, a chýbali muži, v celej Európe chýbali muži – a ženy postavili Európu nanovo.

A muži politici sa dohodli, že sa to už nesmie stať, ale iní muži, tiež politici, si zdecimovanú Európu rozdelili a všetko to, čo vzniklo pred šesťdesiatimi rokmi sa naplnilo až nedávno a zdalo sa, že Európa je zjednotená.

No nie je opäť zjednotená, pretože Európa nikdy zjednotenou nebola, pre tých, čo si to nevedia predstaviť aj napriek druhej svetovej vojne, choďte si pozrieť v lete aj s deťmi bojiská z prvej svetovej vojny, Halič a Verdun, Piavu a Marnu, Chemin de Dames a Somme, kde sa Európania vraždili bajonetmi a plynom, a za dezerciu ich popravovali.

A tí, ktorí sa vrátili, vyzerali, akoby sa stretli s domorodcami v Novom svete, boli oskalpovaní, s dokaličenými nohami a rukami, chýbajúci polovicami hlavy a čeľustí, a neboli psychiatrické lieky, iba morfín a ópium a pálenka a nočné mory.

A tí, ktorí ste videli, ako sme sa vraždili v druhej a prvej vojne, a stále si myslíte, že sme boli zjednotení, choďte do Vyškova a do Waterloo a pozrite sa na miesta, kde svojich vojakov nechali vraždiť európske dynastie, od Pyrenejí po Rusko, a pochopíte, že sme sa spojili prvýkrát v dejinách, že spojenie v Rímskej ríši sa nepočíta, lebo väčšina Európanov nevedela, že je súčasťou, a spojenie v Nemeckej ríši sa nepočíta, lebo väčšina Európanov nebola jej súčasťou, že nás nespojila ani univerzálna neviditeľná cirkev, ani reformovaná cirkev, že sme mali donedávna iba podobný životný štýl, údeniny, pivo, víno, štyri ročné obdobia, choleru a osýpky.

A vy vravíte, že dnes vám vládne európska diktatúra? Vy neviete, čo je to diktatúra, tak ako neviete nič o vojnách a civilizácii, používate tieto slová len tak, bezmyšlienkovito, používate ich na hocičo, lebo neviete, aké to je, keď vám rodinu odvlečú do táborov a staršieho brata na front a chodíte s potravinovými lístkami a neexistuje právo, iba ideológia.

Vy neviete, že Brusel je pokusom navždy zabrániť novej vojne na kontinente a že všetko to, čo vy považujete za účinné, sa neosvedčilo, že nestačí mať ekonomické zmluvy a národné štáty, lebo tie mali krajiny po stáročia, že nestačí mať personálnu úniu aristokracie, lebo to boli feudálne rodiny, ktoré cynicky uvrhli Európu do vojen, keď sa im zamarilo, že nejaký kus lesa alebo poľa by im mal patriť.

A vravíte, že tomu nerozumiete? No a čo, keď nerozumiem legislatíve, nerozumiem operácii srdca ani ťažbe zlata, za to ešte nepovažujem moju vlastnú hlúposť za dôkaz sprisahania proti mne.

A že sa vám nepáčia politici? A oni sú iní ako tí, ktorých si volíte v dedinách od Portugalska po Litvu?

A že korupcia by neexistovala bez európskych peňazí? Naozaj? A tu teda žiadna nebola? Nikdy? Ani náhodou? Už od monarchie, od čias, keď neexistovali ani eurofondy, ani verejné obstarávania?

A že sme preniesli právomoci na Brusel? No a čo? Je to veľká cena za to, aby sme mali dobré vzťahy s ostatnými Európanmi, aby sme spolu dohadovali, čo je pre nás všetkých najlepšie?

Nechápete, v akom svete žijeme, že bývalá Veľká Británia bude malou a so svojimi právomocami navrátenými do Londýna sa nedostane už ani na bratislavský summit, ani na rímsky summit, že cena, ktorú zaplatia za odchod, je vyššia ako všetko, čo dodnes zaplatili za stratu postkoloniálnej veľmoci?

Lebo toto je pokus, snaha chrániť kontinent, výsledok skúseností, a dnes bez ohľadu na politické presvedčenie sa vieme dohodnúť, že politické strany nemajú ozbrojené milície, že okrem viditeľných znakov zjednotenia spoločnou menou v bezhraničnom priestore sa zlepšuje aj životná úroveň a ochrana najslabších, že Európa pestuje ešte stále spoločenskú zmluvu, verí vo verejné investície a demokratické školstvo pre všetkých.

A toto nenávidíte a pritom viete, kto všetko to už hovoril pred vami, že priateľstvo neexistuje a spolupráca neexistuje, že nikto nikoho nepotrebuje.

A všetko sa môže zlepšiť a je možné, že západná Európa je z nás unavená, ale my sme unavení z nich, ako nás donemoty označujú za východnú Európu a vydávajú nás za množiteľov psov a pasákov a zlodejov a lacnú pracovnú silu, ale tým si prešli aj Portugalci, aj Španieli a neurážali sa, tvrdo pracovali, tak ako drieme dnes my a sme na tom lepšie ako niektoré staré štáty Únie a nikto nás nechce obsadiť.

Lebo sme sa dohodli, že keď sa po páde komunizmu skúsime pridať, a nie je to ľahké, lebo každý, kto bol v škole chorý niekoľko týždňov, vie, že sa sklz nedal dohnať.

Západoeurópania niesli myšlienku spoločného priestoru prvých šesťdesiat rokov, generácie ich politikov premýšľali, ako krajiny čo najviac previazať.

Nie v diktatúre, lebo ak si myslíte, že Brusel je diktát, no tak potom musíte prijať, že diktátom je aj Bratislava, lebo je hlavným mestom a rozhoduje aj o živote na vidieku, tak žite v komunitách na lazoch, s právomocami siahajúcimi po najbližší posed, ak vám ho práve nedajú dolu pre stĺpy elektrikári.

Dnes je to na nás, my musíme priniesť nové impulzy, povedať jasne, čo v Európe chceme, že nám nezáleží iba na glukózovom sirupe, ale máme nejaký horizont, ku ktorému sa upierame.

Že sme Európanmi, že vieme, čo sa tu dialo, že všetci máme v rodinách mŕtvych v konfliktoch založených na predstave, že obchodné zmluvy nás ochránia a spoločné náboženské predstavy nás ochránia a národné štáty nás ochránia.

A nestalo sa to, tak dnes máme inštitúcie, nie lágre, ani tajnú políciu, ale súdy a školy, veci, ktoré považujeme za zrejmé, no ktoré môžu zmiznúť. Pre toto všetko máme dôvod oslavovať.

Zdroj: FB  Michal Havran


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign