Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Reportér 24
Begam Trnava
Označenie inzercie

ISSN 1338-032X   Dnes je 23. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Kazachstan Astana 2017
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Na zamyslenie...
Označenie inzercie
Označenie inzercie

Výsledky IT Fitness Testu 2018: Žiaci majú problémy s kybernetickou bezpečnosťou

IT Asociácia Slovenska |MM|   Siedmy ročník IT Fitness Testu identifikoval viacero nedostatkov v IT znalostiach žiakov a študentov, najväčšie medzery majú v otázkach kybernetickej bezpečnosti.

Máme za sebou siedmy ročník IT Fitness Testu, najrozsiahlejšieho testovania IT zručností na Slovensku. Tento rok sa doň zapojilo viac ako 30-tisíc žiakov, študentov a učiteľov zo základných, stredných a vysokých škôl, ale aj tí, ktorí si chceli preveriť svoje digitálne zručnosti.

V testovaní boli použité dve verzie testu: jednoduchšia verzia bola určená pre základné školy, jej cieľom bolo preveriť IT zručnosti žiakov a ich pripravenosť na stredoškolské štúdium. Druhá verzia testu bola zameraná na cieľovú skupinu študentov stredných a vysokých škôl, ako aj na všetkých, ktorí si chceli preveriť úroveň svojej digitálnej gramotnosti. V tejto verzii testu bol kladený dôraz na zručnosti budúcich absolventov v súvislosti s uplatnením sa na pracovnom trhu a požiadavkami zamestnávateľov.

Výsledky IT Fitness Testu 2018 však nie sú veľmi potešujúce. Priemerná úspešnosť testu pre stredné a vysoké školy klesla zo 42,59 % v roku 2017 na 36,60 %. Riešitelia v teste pre stredné a vysoké školy dosiahli najnižšiu úspešnosť v kategóriiBezpečnosť  a počítačové systémy  ̶ priemerná úspešnosť študentov bola 20,82 % (učitelia dosiahli 35,37 %). Výsledky ukázali, že študenti majú problém s kritickým hodnotením, analyzovaním textu, posúdením dôveryhodnosti informácií, ale aj s identifikáciou bezpečnostných hlásení počítača.

Slabé výsledky riešitelia druhej verzie testu dosiahli aj v kategóriách Kancelárske nástroje Komplexné úlohy (priemerná úspešnosť 31,09 % resp. 31,96 %), veľmi slabú úspešnosť zaznamenali študenti – len 29,51 % resp. 30,80 %.

Pozitívne je, že úspešnosť v teste pre základné školy oproti minulému roku vzrástla z 39,56 % na 46,10 %.

Z výsledkov testovania je zrejmé, že IT zručnosti testovaných respondentov sú skôr na slabej úrovni a medzi školami v jednotlivých krajoch sú výrazné rozdiely  ˗̶ v teste pre základné školy je najlepšia priemerná úspešnosť v Bratislavskom kraji (54 %) a najnižšia v Trenčianskom kraji (32 %).

Podľa autorov IT Fitness Testu sa na nepriaznivých výsledkoch podpísala slabá kvalita a rozdiely vo vyučovaní informatiky. Autori odporúčajú školám, aby sa viac venovali úlohám a komplexnejším projektom, prepájaniu poznatkov z viacerých oblastí a v širších súvislostiach. Podľa autorov je zároveň potrebné venovať zvýšenú pozornosť rozvoju kritického myslenia, vyhodnocovaniu a analýze informácií a posudzovaniu ich kvality, dôveryhodnosti a pravdivosti. Tvorivý tím zároveň pedagógom v záverečnej správe odporúča, aby sa neustále vzdelávali najmä v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ale aj v používaní sociálnych sietí.

Podľa podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho sme svedkami rapídnych technologických zmien a pre každého žiaka, študenta alebo zamestnanca je nevyhnutné efektívne využívať digitálne zručností v praxi a v každom odvetví. „Aj preto sa náš úrad už niekoľko rokov partnersky podieľa na IT Fitness Teste. Pozitívnym signálom je, že od roku 2010, keď bolo IT testovanie na Slovensku spustené, sa do testovania zapája čoraz viac ľudí a v súčasnosti je ich už 180-tisíc,“ uviedol k výsledkom testovania Richard Raši.

„Na jednej strane ma teší, že na Slovensku vznikla takáto aktivita, no výsledky v niektorých parametroch – napríklad pri úlohách o kybernetickej bezpečnosti – sú alarmujúce. Aj Slovensko bolo v posledných rokoch svedkom kybernetických útokov rôznej závažnosti a úrovne. Je preto nevyhnutné, aby sme sa v budúcnosti zamerali na ešte intenzívnejšie vzdelávanie a zvyšovanie kybernetickej gramotnosti jednotlivcov, ktorú môžeme vnímať ako očkovanie 21. storočia,“ dodáva R. Raši.

Prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovskýv súvislosti s nepriaznivými výsledkami IT Fitness Testu zdôrazňuje potrebu prípravy našich žiakov na výzvy digitálnej doby. „Aj tohtoročné výsledky, žiaľ, ukazujú, že naša mladá generácia i naďalej nie je v oblasti IT dostatočne pripravená na profesijný život a bez ovládania a aplikácie digitálnych zručností v praxi budú absolventi našich škôl pre pracovný trh len akýmsi polotovarom. Dáta získané z testovania preto musia pedagógovia správne uchopiť a nastaviť podľa nich vzdelávací proces nielen v informatických predmetoch, ale napríklad aj v matematike, ktorá je základom pre analytické a praktické uvažovanie,“ konštatuje.

 

Podľa neho musia byť  najväčšími devízami mladých ľudí v dnešnej dobe práca s dátami, používanie internetu a ovládanie bezpečného pohybu po internete, rozlišovanie fake news a hoaxov od faktograficky správnych a pravdivých informácií, či ovládanie technológií na báze virtuálnej reality.„Digitálne zručnosti sa stávajú absolútnou prioritou v každom pracovnom odvetví a aj preto je IT Fitness Test dôležitý - prispieva totiž k znižovaniu rozdielov medzi skutočnou úrovňou digitálnych zručností a tým, čo požadujú zamestnávatelia,” uvádza M. Lelovský.

 

Vedúci Zastúpenia Európskej komisie Ladislav Mikopoukazuje na fakt, že podľa expertných analýz vznikne do roku 2020 v IT oblasti okolo 500 000 pracovných miest, ktoré bude problematické obsadiť a počet pracovných pozícií v IT každoročne stúpne o 3 %. „Som si istý, že práve IT Fitness Test je skvelým nástrojom, ako si každý na Slovensku môže otestovať svoje IT schopnosti. Výsledky testu teoretických vedomostí, ale aj samotnej práce a vyhľadávania na internete či schopností posúdiť dôveryhodnosť zdroja pritom slúžia nielen ako informácia, ako na tom sme, ale aj ako veľká motivácia a základ pre ďalšie zlepšovanie,“ hovorí.

„Pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať 25. mája 2019, ale aj napr. pred prezidentskými voľbami by som chcel v tejto súvislosti všetkým používateľom internetu na Slovensku pripomenúť, že ak nechceme byť bábkami v rukách manipulátorov, musíme byť schopní informácie dobre vyhodnocovať – posúdiť ich pôvod, kvalitu, dôveryhodnosť a predovšetkým pravdivosť,” uzatvára L. Miko.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
naEXpediciu.sk - cestovetelsky portal
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Kniha Nezna revolucia Mytny
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign