ISSN 1338-032X

Furmanské preteky 2019

Košice Región Turizmus |MM|  SOBRANCE/KOŠICE, 14. august 2019 – Areál niekdajších Sobraneckých kúpeľov bude už po ôsmykrát svedkom jedinečného podujatia, ktoré oživuje takmer zabudnuté furmanské remeslo. Nádherné a silné kone, kuchárska show, súťaže a fantastická atmosféra čaká na všetkých, ktorí sa rozhodnú túto augustovú nedeľu stráviť na Zemplíne.

Už po ôsmy raz si svoje sily a šikovnosť zmerajú furmanskí majstri z celého regiónu na jednom z TOP podujatí Košického samosprávneho kraja. Furmanské preteky v nedeľu (18.8.2019) pri Sobranciach odštartujú už v ranných hodinách registráciou furmanov a otvorením súťažných disciplín. Tými budú, po vzore predošlých ročníkov, furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž. V programe ani tento rok nechýba obľúbená divácka súťaž o najkrajší pár koní, súťaž o najlepší Furmanský guľáš a bohatý sprievodný program.

„Nie nadarmo sme Furmanské preteky zaradili medzi TOP podujatia Košického samosprávneho kraja. Okrem kultúrneho a spoločenského prínosu majú ešte jeden zaujímavý rozmer – vracajú život do areálu Sobraneckých kúpeľov. Tie už síce roky neslúžia svojmu účelu, ale vo svojom okolí stále majú čo ponúknuť. Aj preto sme v rámci programu Furmanských pretekov pripravili autobusy, ktoré záujemcov prevezú na výlet do blízkeho okolia. Keď už budete v Sobranciach, oplatí sa zastaviť v neďalekých drevených kostolíkoch v Ruskej Bystrej, či Inovciach. Za zmienku stojí aj Orechová či bývalý lom Beňatina, kde v tomto roku vďaka krajskému dotačnému programu pribudol zaujímavý fotopoint či nové bezpečnostné zábradlie,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Práve do Beňatinského lomu sa záujemcovia môžu odviezť v rámci zmieňovaného výletu do okolia. Autobus pre nich bude v dejisku podujatia pristavený o 14:00.

Furmanské preteky sú podujatím, ktoré svojim návštevníkom ponúka naozaj pestrú škálu zážitkov. “Na svoje si prídu nielen milovníci koní, ale aj gastronomickí a historickí nadšenci. Podujatie je určené pre všetky vekové kategórie. Pripravené budú tvorivé workshopy, na ktorých sa návštevníci naučia plieskať bičom, zoznámia sa s kováčskou vyhňou alebo sa môžu kreatívne vyžiť v keramickej dielni,” hovorí primátor Sobraniec Pavol Džurina.

Okrem desiatich párov súťažiacich koní a ich furmanov sú lákadlami sprievodného programu aj Muzika Milana Rendoša a večerný koncert Kristíny.

Chutným spestrením dňa bude obľúbené Varenie naživo v podaní Košického klubu kuchárov a cukrárov. Program vyplnia Fotopríbehy z Furmanských pretekov a Sobranskí výtvarníci so svojimi Zemplínskymi pokladmi. V areáli Sobraneckých kúpeľov bude počas podujatia prístupný aj náučný chodník, ktorý toho prezradí viac o okolitej faune, flóre, ale aj o samotných kúpeľoch. Detských divákov určite poteší možnosť zoznámenia sa s lesnou pedagogikou.

Aj tento rok bude pre širokú verejnosť zabezpečená kyvadlová doprava, ktorá návštevníkov pohodlne dopraví z mesta Sobrance (spred Hotela Morské Oko) až na podujatie. Pre tých, ktorí sa na podujatie dopravia autami, je dobrou správou rozšírenie parkoviska.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články