ISSN 1337-8481

Kotlebovci v Dome kultúry v Seredi – 28.11.2019 – list občana vedeniu mesta Sereď a Domu kultúry v Seredi

Sereď  /   Dnes vo večerných hodinách nám na redakčný e-mail bol doručený list adresovaný vedeniu mesta  Sereď a domu kultúry. Autor list ho na vedomie zaslal aj predstaviteľom múzeí židovskej klutúry, ako aj Múzea Holokaustu v Seredi.

List uverejňujeme v plnom znení a bez zmien.

Lukáš Bartovič *********@gmail.com>

19:30 (pred 2 hodinami)

komu: primator@sered.sk, viceprimator@sered.sk, kulturadk@sered.sk, riaditeldk@sered.sk, redakcia@seredsity.sk, seredonline@seredonline.sk, martin.korcok@snm.sk, pavol.mestan@snm.sk, michal.vanek@snm.sk, mu@sered.sk

Vážené vedenie mesta Sereď a Domu kultúry v Seredi,

S veľkým rozčarovaním som včera (štvrtok, 28.11.) vo večerných hodinách zistil, že členovia strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko majú predvolebnú diskusiu v Seredi a čo je horšie, priamo v Dome kultúry v Seredi.

Vzhľadom na minulosť nášho mesta a existenciu koncentračného tábora na jeho území pokladám poskytnutie prenájmu tejto krajne pravicovej a nacionalistickej strane za totálne zlyhanie a prejav neskutočného cynizmu. Rád by som sa spýtal, kto odsúhlasil prenájom sály Domu kultúry tejto strane, či bola k tomu aj nejaká diskusia, aké pohnútky viedli k samotnému schváleniu žiadosti. Ide o zlyhanie jednotlivca, nevedomosť alebo sympatie k tejto strane? Koľko Dom kultúry na prenájme zarobil? Poprosím Vás o odpovede na tieto otázky.

Pokladám za úplne nekompatibilné v roku 2016 otvárať Múzeum holokaustu a v roku 2019 prenajímať priestory strane, ktorej člen bol právoplatne odsúdený za rasistické reči v živom vysielaní rádia. Strane, ktorej členovia nemaju problém verbálne zaútočiť na rodinu s deťmi. Strane, ktorá sa netají sympatiami k vojnovému slovenskému štátu a jeho predstaviteľom. Strane, ktorej predseda vyvesoval čiernu zástavu na výročie SNP. Strane, ktorej členovia vyhlasujú, že nie sú historikmi, aby mohli odsúdiť holokaust.

Veľmi ma mrzí, že som sa o tejto udalosti dozvedel až v jej priebehu, a tým pádom nebol priestor na vytvorenie proti-akcie, ako tomu býva v iných mestách. Či už tichý protest alebo čítanie mien obetí holokaustu. Ešte viac ma však mrzí postoj mesta, ktoré, nehľadiac na široké súvislosti, priestory poskytlo. Pevne verím, že do budúcna bude postoj iných slovenských miest pre Sereď inšpiráciou.
Spomeniem napríklad len Považskú Bystricu, ktorá žiadne priestory na diskusiu neposkytla a na námestí, v mieste konania, vyvesila banner hovoriaci “Mesto Považská Bystrica NESÚHLASÍ s prejavmi extrémizmu a podpory fašizmu”. (Zdroj: https://www.facebook.com/watch/?v=807792836357353 )

Predstaviteľom Slovenského národného múzea by som rád tlmočil skutočnosť, že zďaleka nie všetci obyvatelia s krokmi mesta v tomto prípade súhlasia a táto udalosť zdvihla značnú vlnu nevôle. Napriek tomu, že Sereď má pred sebou ešte dlhú cestu, je nádejou, že tých, ktorých táto udalosť veľmi mrzí, je viac.

Mgr. Lukáš Bartovič
obyvateľ mesta Sereď

Na vedomie:
Primátor mesta Sereď – Ing. Martin Tomčányi
Zástupca primátora mesta Sereď – Bc. Ľubomír Veselický
Dom kultúry v Seredi
Riaditeľ Domu kultúry v Seredi – Mgr. František Čavojský
Vedúci Múzea holokaustu v Seredi – PhDr. Martin Korčok, PhD.
Riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave – Prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc.
Zástupca riaditeľa Múzea židovskej kultúry v Bratislave – M.A. Michal Vaněk
Redakcia Seredonline.sk
Redakcia Seredsity.sk

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články