S arogantným bezdomovcom poriadok bez občanov neurobí nik.

0
95

Sereď  /  O invalidnom bezdomovcovi žobrajúcom prevažne pred obchodnými prevádzkami v Seredi  ako LIDL a Kaufland sme písali už niekoľkokrát. Naposledy v súvislosti s ohrozovaním dopravy na parkovisku, keďže bezdomovec sa zložil priamo medzi odparkované autá a hrozilo, že ho niekto neúmyselne prejde autom napr. pri cúvaní, alebo pri obchádzaní na parkovisku.

Občania nás kontaktujú viac krát za týždeň s podnetmi, nakoľko predmetného bezdomovca blokujúceho príchod do obchodu sa snažia obchádzať, no jeho arogantnému správaniu sa vyhnúť nedokážu.

Skutočne je pravdou, že akosi si s ním poradiť nedokáže ani vlastník obchodu a ani Mestská polícia.

Občan má z pravidla mylnú predstavu  on tom, čo môže policajt vykonať a na základe čoho môže / je povinný konať.

V prvom rade je potrebné ujasniť si nasledovné:

bezdomovec sa zdržuje na verejnom priestranstve / priestranstve verejne prístupnom, čo mu zákon umožňuje.

– ak bezdomovec občanov obťažuje, osočuje, ohrozuje alebo podobne, v prvom rade musia konať samotní občania a to kontaktovaním polície a podaním oznámenia

(skúsenosti sú ale také, že ľudia chcú problém riešiť bez ich osobnej účasti, bez výpovede a to niekým iným. To ale nefunguje. Bez nahlásenia skutku, sa „skutok nestal“. Resp. ak sa aj stal, tak zostáva medzi poškodeným a tým, kto poškodenie spôsobil. To ale platí obecne)

Mestská polícia nemá nahlásené konkrétne prípady – ide o sprostredkované informácie, kde niet konkrétneho nahlasovatela a teda ani poškodeného.

– samotné  zdržovanie sa na verejnom priestranstve zakázané nieje a zákon nerieši ani položenie čapice na chodník a prijatie dobrovoľného daru od občana do nej.

policajt nemôže konať svojvoľne a nad rámec zákona / bez zákonného dôvodu obmedziť občana na osobnej slobode, či previezť ho násilím niekde, kde si to on neželá.

– žiaden policajt nebude riskovať stíhanie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa len preto, lebo bol aktívny a konal síce podľa želania občana, no v rozpore so zákonom

– Mesto viac krát ponúklo bezdomovcovi riešenie v jeho umiestnení v zariadení, kde by mohol žiť dôstojne. On to ale odmietol. Ani tu násilné umiestnenie do takéhoto zariadenia v tomto momente možné nieje.

Vidíme teda, že dotyčnému bezdomovcovi plne vyhovuje práve súčasný stav. Asi sa pýtate prečo?

Nuž, lebo dostáva dostatok peňazí od ľudí a tak sa mu vysedávať na frekventovaných miestach oplatí.

Riešenie? Nedať mu ani cent. Jednoducho nič. A zrazu sa mu sedieť na ulici neoplatí a zariadi sa tak, ako uzná za vhodné.

Poučenie pre občanov? Neriešte problém požiadaním o jeho riešenie iných. Ak ste obťažovaný/ná neváhajte a vystúpte z pohodlnej anonymity a osobne sa ako poškodený/ná ozvite a vykonajte kroky v súlade so zákonom v záujme vyriešenia problému. Nesnažte sa riešenie svojho problému presunúť na iného, na políciu a trvať na tom, že polícia musí konať bez toho, aby ste práve vy boli nápomocný. A hlavne – rešpektujte, že žijeme v demokracii, ktorá si vyžaduje, vlastne počíta s osobnou angažovanosťou každého jednotlivca tam, kde to je nevyhnutné.  A toto ten prípad určite je.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno