ISSN 1337-8481

Hasičský dron v akcii

Prezídium HaZZ |MM|   Lesný požiar v mimoriadne ťažko dostupnom teréne na kopci Veľký Gápeľ v Nízkych Tatrách zasiahol v júli 2019 plochu 5 hektárov, čo je približne 7 futbalových ihrísk. Podarilo sa ho zlikvidovať za necelé štyri dni (8. 7. – 11. 7. 2019). Zaslúžili sa o to nielen desiatky zasahujúcich, dôležitým pomocníkom a zdrojom informácií bol aj hasičský dron Mavic 2 Zoom L1Z z Modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí skupina Stred. Išlo o jeho prvé nasadenie do ostrého zásahu. Pilotoval ho npor. Bc. Martin Kravec z Okresného riaditeľstva HaZZ vo Zvolene.

Hasičský dron nalietal počas nasadenia v Nízkych Tatrách približne 27 kilometrov a vo vzduchu sa pohyboval celkom 195 minút. V blízkosti požiaru sa nedalo vzlietnuť pre silný vietor a zadymenie. Väčšinou preto pilot vzlietal z väčšej vzdialenosti z kopca oproti požiaru. Zábery z dronu pomohli riadiacemu štábu už v prvý deň zásahu pri spresňovaní polohy, rozsahu a smeru šírenia požiaru. Videá z dronu poslúžili aj pri hľadaní najvhodnejšej trasy, po ktorej sa viedlo niekoľko kilometrové dopravné vedenie, a tiež pri rozhodovaní o efektívnejšom rozmiestnení síl a prostriedkov.

Tento dron bol taktiež nasadený pri vyhľadávaní troch nezvestných žien a osobného vozidla, ktoré v stredu 13. novembra 2019 strhol silný tok rieky Muránka v katastri mesta Revúca. Z dôvodu vysokej hladiny vody, silného toku rieky a zlej viditeľnosti, bol na pomoc pri vyhľadávaní nasadený hasičský dron. Pomocou neho sa hasičom podarilo potopené vozidlo vypátrať a následne vytiahnuť na breh.

Zdroj: HaZZ
Foto: HaZZ

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Advertisement -
- Advertisement -

Ďalšie články