nedeľa, 26. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Informácia o nehodách a mimoriadnostiach na tratiach ŽSR od 09. 12. do 16. 12. 2019

ŽSR |MM|  Informácia o nehodách a mimoriadnostiach na tratiach ŽSR od 09. 12. do 16. 12. 2019
V päťdesiatom týždni evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) jednu smrteľnú zrážky vlaku s civilnou osobou a dva pokusy o samovraždu. V nedeľu, 15. decembra, vlak v Šali v km 115,100 zrazil a usmrtil muža v prechodnom priereze koľaje. Príčina nehody sa vyšetruje. Vo štvrtok, 12. decembra, počas jazdy vlaku v úseku Košice – Kostoľany nad Hornádom, bol v km 103,200 nahlásený pokus o samovraždu civilnej osoby. Osoba bola zadržaná hliadkou policajného zboru. V nedeľu, 15. decembra, bola v Trnave nahlásená žena so samovražedným úmyslom. Na žiadosť polície bolo prijaté dopravné opatrenie – zníženie rýchlosti vlakov v celom obvode ŽST Trnava na 15 km/h. Osoba bola následne nájdená a zadržaná.
Železnice Slovenskej republiky vyzývajú verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate. Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu v závislosti od rýchlosti až kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne.
ŽSR evidujú v uplynulom týždni aj jednu nehodu na železničnom priecestí. V sobotu, 14. decembra, na priecestí v km 14,421 (SP0464) v Bolerázi došlo ku zrážke osobného vlaku s motorovým vozidlom. Nehoda sa zaobišla bez zranenia osôb.
ŽSR ako manažér infraštruktúry opakovane apelujú na všetkých vodičov, chodcov, cyklistov, aby si pred železničným priecestím počínali vždy mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčili, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie. Na železničných priecestiach označených dopravnou značkou “Stoj, daj prednosť v jazde!“ je vodič povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať, musí dbať však na to, aby vozidlo nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byť zachytené prechádzajúcim vlakom. Tieto ustanovenia sa samozrejme vzťahujú aj na chodcov a cyklistov.
V prípade uviaznutia vozidla na železničnom priecestí je potrebné zavolať Integrovaný záchranný systém (IZS) na telefónne číslo 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ), umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného značenia. Operátori IZS následne vykonajú opatrenia na varovanie rušňovodiča koľajového vozidla.
Ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, spustí sa svetelná výstraha a zatvoria sa závory, je potrebné spustené závory bez zaváhania preraziť, pretože za krátku chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo, ktorého hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a ktorého rušňovodič nemá v drvivej väčšine prípadov žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť.
V nedeľu, 15. decembra, motorové vozidlo poškodilo výstražník na priecestnom zabezpečovacom zariadení v km 36,943 (SP2373) v úseku Nitrianske Pravno – Prievidza. Priecestie je dočasne vypnuté z činnosti a osadené značkami pre užívateľov cestnej komunikácie.

Železnice SR minulý týždeň opäť trápili aj vandali. V úseku Nálepkovo – Hnilec bola dňa 9. decembra počas odstraňovania poruchy zistená krádež kábla traťovej linky. V ten istý deň bola počas odstraňovania poruchy v Haniske pri Košiciach zistená krádež 4 kusov káblov napájania transformátora. V Žiline boli 9. decembra neznámymi páchateľmi porozbíjané vozne na koľaji č. 9. Poškodenie zahŕňalo rozbité okná a prechodové dvere,
interiér znečistený grafitmi a hasiacim prístrojom, ktorý bol aj odcudzený. O tri dni neskôr, 12. decembra, bola opäť v Žiline na odstavenom vozni rozbitá okenná výplň nástupných dverí. V Krásnej nad Hornádom bola v nedeľu, 15. decembra, počas odstraňovania poruchy zistená krádež dvoch prepojok na výhybke. Taktiež v nedeľu bola výpravcom v Trenčianskej Teplej zistená posprejovaná parapetná doska pod oknami v čakárni pre cestujúcich.
ŽSR opätovne upozorňujú na nebezpečné dôsledky vandalizmu, a teda aj úmyselného poškodzovania majetku. Vandali si neuvedomujú, že svojím konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale hazardujú aj s ľudskými životmi. ŽSR preto prosia verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici, aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu a eliminovala trestnú činnosť.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články