nedeľa, 26. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Informácia o nehodách a mimoriadnostiach na tratiach ŽSR od 16. 12. do 23. 12. 2019

ŽSR Informácia o nehodách a mimoriadnostiach na tratiach ŽSR od 16. 12. do 23. 12. 2019
V päťdesiatom prvom týždni evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dve zrážky vlaku s civilnou osobou a jednu nehodu na železničnom priecestí. V utorok, 17. decembra, vlak v úseku Hajnáčka – Výh. Urbánka v km 88,300 zrazil a usmrtil muža neoprávnene sa pohybujúceho v priechodnom priereze koľaje. V nedeľu, 22. decembra, vlak v úseku Tisovec – Hnúšťa zrazil ženu v km 48,300. Pre záchranu jej života bola prevezená týmto vlakom ďalej na zastávku Tisovec mesto, kde bola ošetrená a prevezená rýchlou záchrannou službou do nemocnice. V stredu, 18. decembra, počas jazdy vlaku v úseku Zlatná na Ostrove – Zemianska Olča, rušňovodič ohlásil zrážku vlaku s nákladným motorovým vozidlom na pasívne zabezpečenom priecestí v km 19,982 (SP2286). K zraneniu osôb nedošlo.
ŽSR v uplynulom týždni evidujú aj tri pokusy o samovraždu. V utorok, 17. decembra, rušňovodič vlaku v úseku Topoľčany – Bošany ohlásil osobu v koľajisku (sedel na koľaji), pred vlakom odstúpil a pokračoval ďalej do stanice Bošany, kde ho odviedla privolaná hliadka policajného zboru. V stredu, 18. decembra, rušňovodič osobného vlaku v úseku Podunajské Biskupice – Bratislava-Nové Mesto nahlásil neznámu podozrivú osobu v priechodnom priereze koľaje. Toho istého dňa v úseku Výh. Svätý Jur – Pezinok operačný dôstojník policajného zboru ohlásil osobu so samovraždenými sklonmi na zast. Pezinok a žiadal o zníženie rýchlosti vlakov cez zast. Pezinok. Vyslaná hliadka policajného zboru osobu zadržala.
Železnice Slovenskej republiky vyzývajú verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate. Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu v závislosti od rýchlosti až kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne.
ŽSR ako manažér infraštruktúry opakovane apelujú na všetkých vodičov, chodcov, cyklistov, aby si pred železničným priecestím počínali vždy mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčili, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie. Na železničných priecestiach označených dopravnou značkou “Stoj, daj prednosť v jazde!“ je vodič povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať, musí dbať však na to, aby vozidlo nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byť zachytené prechádzajúcim vlakom. Tieto ustanovenia sa samozrejme vzťahujú aj na chodcov a cyklistov.
V prípade uviaznutia vozidla na železničnom priecestí je potrebné zavolať Integrovaný záchranný systém (IZS) na telefónne číslo 112 a nahlásiť jedinečné identifikačné číslo priecestia (JIČ), umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného značenia. Operátori IZS následne vykonajú opatrenia na varovanie rušňovodiča koľajového vozidla.
Ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, spustí sa svetelná výstraha a zatvoria sa závory, je potrebné spustené závory bez zaváhania preraziť, pretože za krátku chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo, ktorého hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a ktorého rušňovodič nemá v drvivej väčšine
prípadov žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť.
Železnice SR minulý týždeň opäť trápili aj vandali. Dňa 16. decembra bola v úseku Považská Teplá, Výh. Plevník – Drienové nahlásená krádež ochranného lankového zábradlia na zárubnom múre. V Brestovanoch boli 16. decembra zistené vylomené dvere na čakárni. Na stanici Bratislava-Petržalka došlo 18. decembra k rozbitiu skla na osobnej pokladni. Páchateľ bol zaistený privolanou hliadkou SBS a odovzdaný hliadke policajného zboru. Rušňovodič osobného vlaku v Dunajskej Strede ohlásil 21. decembra posprejovanú súpravu. V Lučenci bolo 22. decembra v zrýchlenom vlaku rozbité okno na toalete vozňa. Páchateľ utiekol, jeho osobné veci zostali vo vozni. ŽSR opätovne upozorňujú na nebezpečné dôsledky vandalizmu, a teda aj úmyselného poškodzovania majetku. Vandali si neuvedomujú, že svojím konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale hazardujú aj s ľudskými životmi. ŽSR preto prosia verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici, aby pri zistení podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu a eliminovala trestnú činnosť.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články