ISSN 1337-8481

Zvyk, akceptácia abnormálnych pomerov a presvedčenie jedinca o beztrestnosti sú skutočným nebezpečenstvom pre spoločnosť..

 

Skutočným, resp. najväčším nebezpečenstvom pre spoločnosť nie je konanie jedinca, ktoré je vedomé a cielené, ale to, ktoré sa na základe zvyku, presvedčenia o beztrestnosti, či arogancii získanej dlhoročným pôsobením vo funkcii dávajúcej moc, vplyv a peniaze. Vidíme to u volených funkcionárov mysliacich si, že pre funkcie boli predurčení a napríklad v prípade expremiéra Fica dokonca aj v ochranke pridelenej mu aj viac ako rok po tom, čo nie je predsedom Vlády SR a teda na ňu nárok nemá.

Vidíme to  aj u primátorov a starostov, teda už aj na najnižšom stupni riadenia spoločnosti. Vo funkciách sa tvária a konajú ako gubernátori majúci absolútnu moc a to minimálne v teritóriu či regióne, kde funkciu zastávajú. Ich pocit beztrestnosti dosiahol úroveň, kedy sú schopní bez elementárnej úcty k zákonom verejne vyhlásiť, že zákon budú ignorovať (exstarosta Šintavy Holička), či porušovanie zákonov dokonca verejne dokonca obhajujú (primátor mesta Sereď Tomčányi).

Čudujeme sa teda, že bežný občan sa naučil s korupciou a ignorovaním zákonov žiť vo viere, že sa vlastne nič nedeje?

Krátko po polnoci na verejnej akcii došlo k streľbe zo samopalu a pištole. Ako sme si vysvetlili už skôr, z pohľadu nebezpečnosti konania a možných následkov v danom momente nebolo dôležité, aká munícia v zbraniach bola použitá – k nezákonnému konaniu došlo a verejnosť nespochybniteľne bola reálne v ohrození. Pod pojmom verejnosť opätovne bez najmenších pochýb musíme rozumieť desiatky až stovky detí a dospelých na pozvanie Mesta Sereď sa nachádzajúcich na akcii.

V diskusiách pod publikovanými článkami odznelo veľa príspevkov a to ako konanie odsudzujúcich a objektívne hodnotiacich možné riziká tohto nezákonného konania, tak aj konanie nepochopiteľne obhajujúcich, resp. bagatelizujúcich  zásadné porušenie legislatívy a ohrozenie verejnosti.

Ľudia akoby nechceli riešiť fakt k čomu došlo a k čomu nedošlo možno len šťastnou náhodou, či pomerne priaznivou zhodou okolností. Incident akoby považovali za normálny s tým, že to netreba riešiť, nakoľko sa vlastne nič nestalo.

Iba dnes pribudol príspevok od autora  Seredska ulica 6. januára 2020, 10:40 at 10:40 , z ktorého citujeme: “Okej to co spravil nebolo spravne o tom sa memusime bavit vobec. Ale prosim vas pekne uz prestante pisat dokola ze “ale keby niekoho zabil”… ako pre boha by mohol Martin niekoho zabit slepym nabojom?! Ved naco ma kazda nevzdelana trubka potrebu to komentovat a sirit paniku medzi ludmi?! NIEJE MOZNE ABY NIEKOHO ZABIL ANI UBLIZIL A DOKONCA ANI TO ZE STRIELAL SLEPYMI NEZNAMENA ZE NIEKTO OSLEPNE.”

Usudzujúc z obsahu príspevku tohto diskutujúceho, niečo v jeho prípade zanedbala rodičovská výchova a niečo s najväčšou pravdepodobnosťou škola.

Pri posudzovaní jeho ďalšieho vyjadrenia: “Ruku na srdce vsetci co mate doma zbran kto to este neurobil na Silvestra a hlavne ked bol potuzeny alkoholom a mal tam partiu?! “  – mi nedá nevysloviť presvedčenie, že v tomto prípade zlyhal štát a systém, ktorý dlhodobo umožňuje / dovolí občanom žiť v domnienke, že každý proste zákony porušuje, lebo to je normálne.

V úvode som písal o podstatne väčšej nebezpečnosti podvedomého konania a správania, ako účelového. Účelové nezákonné konanie totiž pri snahe a fungovaní právneho systému veľmi rýchlo eliminuje štát prostredníctvom represívnych zložiek. No dosiahnutie zmeny myslenia prezentovaného vo verejnej diskusii týmto diskutujúcim je problémom podstatne náročnejším. A bude horšie…

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články