Vernisáž výstavy „Holokaust: likvidácia, oslobodenie, záchrana“

0
17

SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave, Veľvyslanectvom Ruska na Slovensku a Ruským výskumným a vzdelávacím centrom holokaustu uskutoční vernisáž výstavy „Holokaust: likvidácia, oslobodenie, záchrana“. Vernisáž sa bude konať 27.1.2020 o 17:00 hod. v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 12. marca.

Výstavu tvoria jedinečné dokumenty a fotografie zachytávajúce históriu holokaustu v Európe vrátane bývalého Sovietskeho zväzu. Práve tu bolo podľa autorov výstavy zavraždených približne 2 700 000 Židov.

Holokaust bol systematické byrokratické štátom podporované prenasledovanie a vraždenie 6 miliónov Židov nacistickým režimom a jeho kolaborantmi. Vojnová Slovenská republika tiež kolaborovala s nacistickým Nemeckom, Židia boli postupne vylučovaní z verejného, hospodárskeho a spoločenského života, čo viedlo k transportom z územia vtedajšieho Slovenska. Počas prvej a druhej vlny transportov mnohé vlaky smerovali do koncentračných a vyhladzovacích táborov Auschwitz  a Auschwitz-Birkenau, iba malá časť ľudí z nich sa dožila oslobodenia.

„Uvedená výstava v Múzeu  holokaustu v Seredi  je najmä v tomto čase veľmi aktuálna a potrebná. Nielen preto, že čoraz viac silnejú vo viacerých krajinách neprijateľné extrémistické názory, ale tiež preto, že spomienka na obete holokaustu musí neustále nás všetkých a najmä mladých ľudí, ešte dôraznejšie viesť k odsudzovaniu všetkých foriem rasizmu. Aj budúce generácie si musia osvojiť ponaučenie z udalostí, na ktorú sa dnes, žiaľ, neraz zabúda, či sa ju snaží niekto prekrútiť.  A deň, kedy je jej vernisáž, je rovnako veľmi dôležitý, vážny a nezabudnuteľný. Veď 27. január je dňom, kedy si celý svet pripomenie 75. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz v poľskom Osvienčime, práve Červenou armádou.“  Inna Kuznetsová, riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi uviedol: „Spoločne si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na výročie oslobodenia táborov Auschwitz a Birkenau príslušníkmi Červenej armády. Pripomíname si šesť miliónov nevinných obetí. Nezabúdajme, že nehovoríme o čísle, ale ľudských osudoch. Majme na pamäti, ako môže skončiť nenávistná rétorika proti vybranej skupine obyvateľstva. Konajme vždy tak, aby sme v budúcnosti nemuseli do kalendára pridávať ďalšie pamätné dni viažuce sa k tragickým udalostiam.“

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno