ISSN 1338-032X

Informácia o nehodách a mimoriadnostiach na tratiach ŽSR od 20. 01. do 27. 01. 2020

ŽSR |MM|  Informácia o nehodách a mimoriadnostiach na tratiach ŽSR od 20. 01. do 27. 01. 2020.
Vo štvrtom týždni evidujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) tri zrážky vlaku s osobou z toho jednu smrteľnú a jednu smrteľnú zrážku vlaku s motorovým vozidlom. V pondelok, 20. januára počas jazdy vlaku v úseku Nižná Myšľa – Krásna nad Hornádom došlo k zrazeniu a zraneniu osoby, ktorá sa neoprávnene nachádzala v priechodnom priereze koľaje. Osoba bola prevezená do nemocnice v Košiciach. V utorok, 21. januára počas jazdy vlaku v Žarnovici došlo na priecestí v km 38,617 (SP0782) k zrážke vlaku s motorovým vozidlom patriacim ŽSR. Došlo k usmrteniu dvoch osôb – zamestnancov ŽSR. Vo štvrtok, 23. januára, počas jazdy vlaku v úseku Kriváň – Stožok, došlo k zrazeniu a usmrteniu ženy nachádzajúcej sa v priechodnom priereze koľaje. V sobotu, 25. januára bola v úseku Žilina – Žilina-Teplička nahlásená osoba zrazená nezisteným vlakom na bližšie neurčenom mieste. Postihnutá osoba bola následne nájdená a odvezená do nemocnice. Dňa 23. januára vlak v úseku Lehnice – Kvetoslavov zastavil pred neznámou osobou v koľajisku. Osoba bola zaistená privolanou hliadkou policajného zboru.
Železnice Slovenskej republiky vyzývajú verejnosť k opatrnosti pri pohybe v blízkosti železničnej trate. Vlak je obrovský kolos, ktorý môže mať brzdnú dráhu v závislosti od rýchlosti aj viac ako kilometer a následky zrážky s ním bývajú fatálne.
ŽSR ako manažér infraštruktúry opakovane apelujú na všetkých vodičov, chodcov, cyklistov, aby si pred železničným priecestím počínali vždy mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčili, či môžu bezpečne prejsť cez železničné priecestie. Na železničných priecestiach označených dopravnou značkou “Stoj, daj prednosť v jazde!“ je vodič povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať, musí dbať však na to, aby vozidlo nezasahovalo do priechodného prierezu koľaje, kde by mohlo byť zachytené prechádzajúcim vlakom. Tieto ustanovenia sa samozrejme vzťahujú aj na chodcov a cyklistov.
V prípade uviaznutia vozidla na železničnom priecestí je potrebné zavolať Integrovaný záchranný systém (IZS) na telefónne číslo 112 a nahlásiť JIČ, umiestnené na zadnej strane výstražníkov alebo dopravného značenia. Operátori IZS následne vykonajú opatrenia na varovanie rušňovodiča koľajového vozidla.
Ak dôjde k zastaveniu vozidla na priecestí, spustí sa svetelná výstraha a zatvoria sa závory, je potrebné spustené závory bez zaváhania preraziť, pretože za krátku chvíľu vojde na priecestie vlak alebo iné koľajové vozidlo, ktorého hmotnosť býva niekoľko stoviek ton, brzdná dráha stovky metrov a ktorého rušňovodič nemá v drvivej väčšine prípadov žiadnu šancu pred prekážkou zastaviť.
ŽSR minulý týždeň opäť potrápili aj vandali. Dňa 21. januára rušňovodič vlaku v úseku Handlová – Sklené pri Handlovej ohlásil posprejovanú návesť 122. Vlakvedúca vlaku v Prešove dňa 21. januára privolala hliadku policajného zboru z dôvodu vandalizmu – zistená chýbajúca sedačka. Mestská polícia v ten istý deň ohlásila na zastávke Svätý Jur poškodené mreže a dvere na budove vedľa staničnej budovy. V Trenčíne-Zlatovce bolo dňa 22. januára zistené rozbité vonkajšie osvetľovacie teleso na rohu výpravnej budovy, páchateľ bol následne zadržaný.
V Polomke boli dňa 24. januára neznámym páchateľom rozbité sklenené výplne na dvoch oknách na sklade olejov.
Výpravkyňa v Nemšovej dňa 24. januára zistila rozbitú sklenenú výplň zabudovanú v stene v čakárni pre
cestujúcich. Vonkajším výpravcom pri odomykaní priestorov stanice Bratislava hl. stanica dňa 26. januára bola
zistená rozbitá sklenená výplň vstupných dverí do novej čakárne pre cestujúcich. V stanici Bratislava hl. stanica
bol toho istého dňa zistený posprejovaný vozeň na koľaji č. 105. V Liptovskom Hrádku boli dňa 26. januára zistené
grafity na fasáde budovy pri nakladacej rampe koľaje č. 5.
ŽSR opätovne upozorňujú na nebezpečné dôsledky vandalizmu, a teda aj úmyselného poškodzovania majetku.
Vandali si neuvedomujú, že svojím konaním ohrozujú nielen plynulú prevádzku osobnej a nákladnej dopravy, ale
hazardujú aj s ľudskými životmi. ŽSR preto prosia verejnosť, aby bola všímavá k dianiu na železnici, aby pri zistení
podozrivého konania či pohybu cudzích osôb na železnici či v blízkosti majetku ŽSR kontaktovala políciu
a eliminovala trestnú činnosť.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články