nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Sluchátka na ušiach či sústredenie sa na informácie v mobile, môžu stáť chodca život.

Prevencia úrazov hlavne u chodcov v cestnej premávke musí reflektovať vývoj, ktorý žiaľ vďaka stále väčšej naviazanosti na mobilné telefóny smeruje k vysokému riziku pre nepozornosť  a nečakanému vkročeniu do jazdnej dráhy autu, či dokonca vlaku.

Vidieť dnes už nielen mladého človeka ale aj dieťa a dôchodcu idúceho po ulici a používajúceho mobil nie je ničím výnimočným.

V preventívnych opatreniach sme doteraz nepokročili vôbec a treba povedať na rovinu,  že nás predbiehajú už aj okolité krajiny, ako napríklad Ukrajina. Nejedná sa totiž len o problém Slovenska.

Iba pred dvomi dňami polícia informovala:

“Leteckí záchranári z Nitry boli dnes ráno privolaní do galantského okresu, k železničnej stanici v obci Gáň. Rýchly prevoz do nemocnice potrebovala 20-ročná žena, ktorú na železničnom nástupišti zachytil prichádzajúci vlak. Utrpela vážne poranenie hlavy a ďalšie mnohopočetné poranenie po celom tele. Primárne zdravotné ošetrenie jej poskytli privolaní pozemní záchranári, následne ju odovzdali do starostlivosti posádke leteckých záchranárov. Na umelej pľúcnej ventilácií bola letecky transportovaná do Fakultnej nemocnice v Nitre, kde bola v kritickom stave odovzdaná do rúk lekárom oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny.”

V podstate strohá informácia, no za pozornosť musí stáť fakt, že polícia preveruje aj možnosť, podľa ktorej mladá žena mohla byť zaujatá práve aktívnou obsluhou mobilu a tak podľa informácií mohla vyť príčinou úrazu práve nepozornosť.

K tragédii v menovanom prípade došlo na železničnej stanici. Na Ukrajine už dávnejšie pri všetkých východoch zo stanice smerom na nástupištia sú umiestnené tabule so zákazom vychádzať na nástupište so sluchátkami na ušiach.

Je pochopiteľné, že človek pozerajúci do mobilu periférnym videním registruje to, čo má pred sebou na chodníku a pod nohami. Práve preto na chodníkoch pred vstupom na priechody pre chodcov sú viditeľne aplikované symboly zakazujúce  používanie sluchátok  a mobilov pri prechádzaní cez cestu.

Preto nevymýšľajme vymyslené a odpozerajme si to, čo inde funguje. A snažme sa už deťom hovoriť o rizikách, ktoré im nepozornosť môže spôsobiť.

Prevenciu úrazov na cestách hlavne u detí a mládeže už desať rokov aktívne podporuje a propaguje aj projekt  “Bezpečné mesto”.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články