ISSN 1337-8481

Bezpečnostná rada informovala o opatreniach kvôli hrozbe koronavírusu, na letiskách a hraničných priechodoch budú kontroly

Prezídium PZ SR |MM| V súvislosti s hrozbou koronavírusu od piatka 28. februára 2020 sa na medzinárodných letiskách SR začne vykonávať zdravotná kontrola každého pasažiera. Informovali o tom zástupcovia štátu po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR vo štvrtok 27. februára 2020.

Na hraničných priechodoch, najmä na vstupe do SR z Rakúska, sa takisto budú vykonávať náhodné kontroly cestujúcich, motoristi budú mať povinnosť prechádzať úsekom hraničného priechodu zníženou rýchlosťou, budú sa tiež distribuovať informačné letáky. Na základe uznesenia BR bude na Ministerstve zdravotníctva SR zriadený stály krízový štáb, zaoberajúci sa opatreniami na zvládnutie možnej epidémie. Tento štáb bude mať právo v prípade nevyhnutnej situácie navrhnúť vláde vyhlásiť krízový stav a mimoriadnu situáciu

Ministerstvo vnútra má o riziku koronavírusu informovať Slovákov, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí a možno sa s nimi spojiť prostredníctvom registrovaných SIM kariet mobilných telefónov.

RTVS má takisto pripraviť rozhlasovú a televíznu informačnú kampaň o nebezpečenstve koronavírusu.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí má zvážiť obmedzenie konzulárnej činnosti v krajinách, v ktorých sa vyskytuje koronavírus.

Pre všetky nemocničné zariadenia platí povinnosť postarať sa o ľudí, ktorí pociťujú príznaky naznačujúce možné infikovanie.

Slovenské nemocnice sú schopné zabezpečiť 7700 lôžok na prípadné zvládnutie prípadnej epidémie, ministerstvo obrany takisto vypracovalo projekt umiestnenia dva a pol tisíca pacientov do izolovaného prostredia vo výcvikovom areáli Lešť.
Správa štátnych hmotných rezerv dostane dva milióny eur na zakúpenie a dokúpenie ochranných prostriedkov. V pláne je zakúpiť 148.000 ochranných oblekov a návlekov na obuv, desaťtisíce ďalších ochranných prostriedkov. Rezort vnútra má v koordinácii s ďalšími rezortmi pripraviť aj plán zabezpečenia karantény mesta či obce v prípade vypuknutia epidémie.

Infoletáky si stiahnite dolu pod textom
Hlavný hygienik SR Ján Mikas zopakoval, že koronavírus na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol. Vzhľadom na situáciu v okolitých krajinách je podľa neho však potrebné pripraviť sa na to, že prípady nákazy sa aj na Slovensku vyskytnú, nemožno vylúčiť ani epidémiu. “Nechceme šíriť paniku, je potrebné však zdôrazniť, že okrem opatrení štátnych orgánov a inštitúcií sa musí zodpovedne k tejto situácii postaviť každý občan,” uviedol Ján Mikas.

V tejto súvislosti zaznela aj výzva na zváženie cesty do oblastí, v ktorých sa koronavírus objavil.
Ministerstvo zdravotníctva SR, že všetky vzorky, ktoré boli s podozrením na ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, zaslané na laboratórne testy na Slovensku, sú negatívne. Rezort v stredu 26. februára evidoval 90 testovaných vzoriek s negatívnym výsledkom. Rezort zdravotníctva v spolupráci s ÚVZ SR pripomína, že situáciu pedantne sleduje a problematiku rieši. Vo všetkých regiónoch fungujú nepretržite call centrá, poskytujúce informácie týkajúce sa situácie na Slovensku, ale i odporúčania pre osoby, ktoré sa vrátili či sa chystajú do krajín, v ktorých sa koronavírus potvrdil. Rovnako je k dispozícii e-mailová adresa novykoronavirus@uvzsr.sk.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články