nedeľa, 26. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Lekárnici zápasia s nedostatkom ochranných pomôcok a vyzývajú kompetentných konať

Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku |MM| Situácia v lekárenskom segmente je v dôsledku šíriacej sa hrozby koronavírusu a prijatých mimoriadnych opatrení v kritickom stave. Lekárnikom dochádzajú ochranné pomôcky, chýbať začínajú dezinfekčné prostriedky a v niektorých prípadoch hrozí aj personálny kolaps, ktorý môže ovplyvniť dostupnosť lekárnickej starostlivosti.

Ako prevádzkovatelia lekárenských sietí na Slovensku, ktorí združujú viac ako 2 200 odborných zdravotníckych zamestnancov vo viac ako 400 verejných lekárňach po celom Slovensku máme zodpovednosť za poskytovanie lekárnickej starostlivosti širokej verejnosti. Vzhľadom na aktuálnu situáciu, v ktorej sa ocitáme, nás znepokojuje nedostatočná flexibilita zo strany štátnych orgánov. „Aj napriek mimoriadnej situácii, v ktorej sa dnes naša krajina nachádza, sa ako zdravotnícki pracovníci nedokážeme v dôsledku administratívnych obštrukcií dostať k potrebnému sortimentu,“ zdôrazňuje Jan Žák, predseda predsedníctva Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku.

Hoci sa snažíme zabezpečiť potrebný tovar (ochranné pomôcky a dezinfekciu) doslova za každú cenu, je to nadľudský výkon. Podľa dostupných informácií od dodávateľov, stojí náš tovar na hraniciach alebo dokonca v colných skladoch na Slovensku, no my sa k nemu napriek objednávke a realizovaným zálohovým platbám nedokážeme dostať.

Napriek našej maximálnej snahe a individuálnym možnostiam, trpíme nedostatkom ochranných a dezinfekčných prostriedkov, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie komfortu a najmä bezpečnosti našich zamestnancov. „Nedostatočná flexibilita a obmedzenia od niektorých štátnych orgánov nás dostávajú do kritického stavu, kedy nebudeme našich zamestnancov vo verejných lekárňach schopní dostatočne vybaviť a chrániť potrebnými zdravotníckymi pomôckami. Plne si uvedomujeme zložitosť situácie, v ktorej sa aktuálne nachádza celá spoločnosť, ale radi by sme vyzvali kompetentných, aby prihliadali na všetky okolnosti, možnosti a výnimočnosť situácie,“ pokračuje Jan Žák.

Sme svedkami kritického stavu, ktorý aj napriek žiadostiam a opakovanému apelu, na štátne orgány nie je riešený. Súčasne je nutné uviesť, že lekárne ako miesta primárneho kontaktu, sú najčastejšie navštevované zdravotnícke zariadenie, z čoho vyplýva aj enormný tlak na našich zamestnancov.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články