nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Anatómia zlyhania štátu

Naša krajina je v rukách amatérov a som značne opatrný v optimizme, či sa to zmení aj po výmene vlády. Vlastne celá naša krajina je nekonečným morom nekompetentnosti, dezorientovanosti a šarlatánstva, v situácii, keď vypukla pandémia. Silné slová? Veď čítajte.

Pred pár dňami médiami obehla správa, že Angela Merkel sa obáva rozšírenia vírusovej infekcie na 60-70% obyvateľstva v Nemecku. Vychádzala z názoru riaditeľa Virologického ústavu v slávnej berlínskej nemocnici Charité Prof. Dr. Christiana Drostena, ktorý sedel na tlačovej konferencii hneď vedľa nej. Zareagovali iní poprední nemeckí virológovia, ktorí spochybnili tieto odhady a médiá to trošku bulvárne nazvali hádkou medzi virológmi. Profesor Drosten sa oprel o spresnený matematický model publikovaný v literatúre, no zároveň uviedol, že nie je známe v akom časovom rozsahu bude prebiehať nákaza. Ako v každom vednom obore, názory na komplexné problémy sa rôznia, no čo je kľúčové, že v Nemecku sa neriadia pocitmi brucha, ale sofistikovanými matematickými modelmi. Niet sa čo čudovať, Nemecko vyspelosť dosialo aj preto, lebo vedu má vo svojej DNA. V prebiehajúcej kríze ide o veľmi veľa, ohrozené sú životy a hospodárske škody sú nedozerné. Kedy, keď nie dnes by sme sa mali riadiť tým, čo nám ponúka vedecké poznanie. V Nemecku dávno pochopili, že takúto obrovskú krízu, akej dnes čelíme nemožno riešiť podľa iracionálnych pocitov politikov, ale na základe analytických nástrojov, aké nám ponúka súčasná veda.

V jednom z najlepších medicínskych časopisov, The Lancet, vyšli v priebehu menej ako mesiaca dva kľúčové články, ktoré pojednávajú o matematických modeloch šírenia koronavírusu postavených na aktuálnych dátach. Lancet patrí k časopisom s najvyšším impakt-faktorom na svete, kde sa publikuje len veda par excellence. Toto nie je priestor na vysvetľovanie podrobností, preto len spomeniem, že tieto modely, nech majú aj limitovanú presnosť a výpovednú hodnotu, môžu zásadným spôsobom prispieť k poznaniu, čo sa deje, aké opatrenia treba prijať a využiť ich spätnú väzbu pri rozhodovaní o osude jednotlivých krajín. Napríklad pojednávajú ako kvantitatívne merať úspešnosť opatrení proti šíreniu vírusu, ako je izolácia a identifikovanie infikovaných osôb, a rovnako posudzovať zavádzané opatrenia v systéme zdravotného zabezpečenia. V jednom z článkov, ktorý zohľadňuje dáta do minulého týždňa autori píšu, že pochopenie predchádzajúcej dynamiky prenosu infekcie a vyhodnocovanie opatrení je kritické pre odhad potenciálu pokračovania prenosu a pre posúdenie epidemiologickej situácie v nových oblastiach. Vo svetle týchto prác možno skonštatovať, že ktokoľvek príjme akékoľvek zásadné rozhodnutie, alebo ho aj odmietne, mal by to mať podopreté objektívnymi metódami, inak je to šarlatán hazardujúci so životmi a ekonomickou existenciou spoluobčanov.

Teraz sa pozrime na Slovensko. O nejakej objektívnej metodike ani chýru ani slychu, ale zato tlačových konferencií, televíznych či iných verejných debát, kvantá nekompetentných vyjadrení, vzájomného osočovania a to všetko v podaní našich politikov, tak z odchádzajúcej ako aj prichádzajúcej vlády. Krajina stojí nad priepasťou, ale táto amatérska skupina si ani nevie predstaviť, že vo svete existuje aj vedecký pokrok. O tak životne dôležitých veciach, o akých momentálne rozhodujú a k akým sa vyjadrujú, je potrebné mať kompetentné postoje podložené vedecky robustnými metodikami. Počúvajúc vrcholných politikov tak na jednej ako aj druhej strane je celkom evidentné, že netušia, kedy a ako mali reagovať, kedy a či zaviesť karanténu na mestá, či na krajinu, či a do akej miery treba identifikovať pohyb osôb, nehovoriac, že netušia aké nástroje treba pri rozhodovaní využiť, v akej miere treba diagnostikovať a tak ďalej.

A čo k tomu treba? Po preštudovaní vyššie spomenutých vedeckých článkov v Lancete sme spolu s kolegom potrebovali asi hodinu, aby sme nainštalovali všetky potrebné štatistické balíky na obyčajnom PC-čku a rozbehali publikované modely (viď obrázok), ako sa to napríklad robí v Nemecku. Nikto dnes nedokáže predpovedať ďalší vývoj, no tieto modely umožňujú simulovať rôzne scenáre ďalšieho vývoja vrátanie spätnej väzby z prijatých opatrení. Na Slovensku, ktoré čelí najväčšej kríze od jeho vzniku dosiaľ zrejme nikomu nenapadlo, čo i len trošku analyticky myslieť, aspoň trošku podriadiť konanie vedeckým metodikám a do rozhodovania zakomponovať relevantné počítačové simulácie. V podstate sa niet ani čomu čudovať, krajina, ktorá namiesto reálnych investícií do vedy a výskumu, chcela pred nedávnom rozdať eurofondovým mafiánom stovky miliónov a teraz, kedy by to potrebovala, niet tej sily, ktorá by to podchytila.

Aby mohla byť pochopená epidemiologická situácia a modely mohli byť naplnené dátami je potrebné poznať skutočný stav počtu infikovaných ľudí v čase. Dnes zisťujeme, ako žalostne bolo podcenené diagnostikovanie nových prípadov a ako tragicky zlyhávame nielen v tomto, ale mnohých ďalších ohľadoch.

Neostáva nám nič iné, ako sa bezradne prizerať tomu šialenému politickému divadlu a s hrôzou sledovať, na akých zdevastovaných základoch, personálnych aj inštitucionálnych, naša krajina stojí.

Keby som mal moc niečo zmeniť, okamžite by som dal dokopy všetky domáce mozgy, môzeme to nazývať mozgový trust, a vytvoril im podmienky, aby sme mali k dispozícii čo najlepšie informácie pre obyvateľov, lekárov a všetkých, ktorí dnes robia zásadné rozhodnutia.

Na prahu bezprecedentnej krízy by mali rozhodovať a situáciu ovplyvňovať kompetentní politici, no namiesto toho naši ľudia buď počúvajú srdcervúce odkazy, alebo sa strácajú v dezorientovaných vyhláseniach.

Ak by náhodou v tomto zhnitom štáte dánskom niekoho zaujímalo ako prekročiť tieň amaterizmu, tu sú linky na spomínané referencie s matematickými modelmi:
https://www.thelancet.com/action/showPdf…
https://www.thelancet.com/…/la…/PIIS2214-109X(20)30074-7.pdf

Na IT projekty boli povyhadzované miliardy, z ktorých asi boli nakupované vily v Cannes, v eurofondoch boli spálené miliardy, z ktorých dodnes nevidíme žiadne na Slovensko prispôsobené matematické modely šírenia epidémie, u nás sa nabalili grázli na diagnostických laboratóriách a dnes nemá kto plošne diagnostikovať koronavírus. Nami spojazdnené modely, a vyvinuté špičkovými vedcami, ktoré vidíte na obrázku nás stáli presne nula euro. To je anatómia zlyhania štátu, ktorý je navyše v rukách plnokrvných amatérov.

Fotka Robert Mistrík.
Zdroj: FB

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články