ISSN 1337-8481

“Týmto si Vás dovoľujeme vyzvať, aby ste podporili verejný a vyšší záujem, ktorým je bezpodmienečne ochrana zdravia a života obyvateľov” – píše viceprezident Odborového zväzu Moderné odbory AIOS primátorovi Serede

Vážený pán primátor,

Slovensko je nanešťastie jednou z krajín, v ktorej sa čoraz rýchlejšie začína šíriť globálna pandémia COVID-19 a situácia tento týždeň vyústila do vyhlásenia núdzového stavu. Tento fakt je potvrdením toho, že sa obyvatelia Slovenska, nachádzajú v ohrození zdravia a života.

Náš zväz Moderné odbory AIOS, druhý najväčšií v SR, zastupuje tisíce pracovníkov pôsobiacich prevažne v oblasti výroby, logistiky a obchodu, tj. tam, kde sa dennodenne pracovníci postavia často deň i noc k výrobným linkám, aby uspokojili zákazníkov, medzi nich patrí aj Amazon, s viac ako 2 000 zamestnancami (mimo peaku), nachádzajúca sa v katastrálnom území Serede.

Dovoľujeme si obrátiť sa na Vás ako na najvyššieho predstaviteľa mesta Sereď, v ktorom podnikáte v tejto súvislosti rozsiahle aktivity na zamedzenie šírenia koronavírusu a ochranu zdravia ľudí, vrátane tých najzraniteľnejších, starších či osamelých obyvateľov aj detí.

Chceli by sme Vás informovať, že sme sa 16. marca obrátili na všetky zamestnávateľské firmy otvoreným listom (v prílohe), v ktorých naša odborová organizácia pôsobí, s výzvou, aby neodkladne podnikli všetky dostupné kroky na prevenciu a zabránenie šírenia koronavírusu. Jedinou spoločnosťou, ktorá promptne zareagovala, bol Jaguar Land Rover Slovakia, ktorý k 20. marcu zastavuje výrobu a prerušuje prevádzku.

V Amazone pracuje viac ako  2 000 zamestnancov a naša doterajšia skúsenosť nám nepreukázala istotu, že v tejto spoločnosti sú na zabránenie šírenia pandémie COVID-19 zabezpečené dostatočné opatrenia na ochranu zdravia zamestnancov, a tým aj ochranu osôb, s ktorými prichádzajú každodenne do kontaktu, ich rodín, priateľov či iných obyvateľov Serede, kam si chodia napr. nakupovať či kde využívajú autobusovú či vlakovú dopravu. Vnímame to ako vysoký hazard s bezpečnosťou ľudí, ich zdravím a najmä životom!

Naše skúsenosti sú tieto, napriek tomu, že je vyhlásený núdzový stav:

–        zamestnanci dochádzajú každodenne do priameho fyzického kontaktu s obalmi a obsahom tovaru z najviac postihnutých oblastí koronavírusom ako napr. Taliansko, ale aj Nemecko a iné – podľa expertov  koronavírus prežije na povrchoch až tri dni

–        na rozdiel napr. od Jaguar Land Rover, v Amazone zamestnanci nedostali žiadne ochranné rúška, ktoré sa iní zamestnávatelia snažia zabezpečiť

–        neprebiehajú žiadne merania teploty zamestnancov, externých dodávateľov či prepravcov,

–        naďalej sa nepredchádza zhromažďovaniu osôb na jednom mieste, nie sú dostatočné vzdialenosti medzi pracovníkmi, hoci napr. v USA boli tento týždeň zrušené tzv. stand up mítingy

–        firma vyžaduje naďalej nadčasy, v čase, keď im môžu oslabiť námahou imunitu, a tým zvýšiť ich riziko nákazy, neboli ponúknuté a zabezpečené ani aspoň vitamínové balíčky, ktoré firma mohla poskytnúť zo Sociálneho fondu

–        hromadné stravovanie v jedálni nepovažujeme za bezpečné v čase pandémie COVID-19,

–        firma neposkytuje zamestnancom dezinfekčné gély ,

–        nepodnikla iniciatívne žiadne opatrenia na zabezpečenie prevencie v autobusoch, a tie podnikla len spoločnosť, ktorá im zmluvnú dopravu zabezpečuje.

–        u zamestnancov pretrváva oprávnená obava, že manežment nedodržiava karanténne opatrenia. Amazon na túto tému zamnekomunikuje žiadne informácie.

Týmto si Vás dovoľujeme vyzvať, aby ste podporili verejný a vyšší záujem, ktorým je bezpodmienečne ochrana zdravia a života obyvateľov, keďže Slovensko sa nachádza vo vyhlásenom núdzovom stave a pripojili sa k výzve – prosíme Vás, podniknite Vám dostupné kroky na to, aby sa aj dobre situovaný, zahraničný investor, americká nadnárodná spoločnosť Amazon Slovakia, ktorá je súčasťou najväčšieho internetového obchodu na svete a jej majiteľom je najbohatší muž na svete, správala zodpovedne voči prostrediu, v ktorom pôsobí a svoj zisk neuprednostňovala pred bezpečnosťou a zdravím občanov Slovenska.

Dnes Amazon  ignorovaním základných bezpečnostných opatrení, ktoré by mali byť absolútnou samozrejmosťou pre takú bohatú firmu, hazarduje s našimi životmi a ak príde k šíreniu ochorenia a nebodaj úmrtiam, aj slovenskou ekonomikou!

Sme šokovaní z toho, že spoločnosť, ktorá disponuje tak veľkými finančnými zdrojmi, nie je schopná, alebo ochotná ? promptne podniknúť a financovať všetky dostupné opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia a životov ľudí. Je skutočne nevyhnutné v tejto situácií, aby napr. Amazon neupravil podmienky na vrátenie tovaru tak, aby to bolo možné napríklad až 30 dní od zakúpenia tovaru a takto znížiť objem a nápor práce pre centrum vráteného tovaru? Mohla by sa skrátiť pracovná doba. Nebolo by ľudskejšie a zodpovednejšie obmedziť časť ziskov v prospech ochrany života a zdravia a chovať sa ako SKUTOČNE zodpovedná firma? – nestačia len odrobinky pre komunity v podobe čítačiek kníh a obnoseného šatstva, teraz je čas na skutočne rázny a zodpovedný krok.

S úctou,

 

Peter Mrázik

Viceprezident

Odborový zväz Moderné odbory AIOS

 

zdroj: Peter Mrázik

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články