nedeľa, 26. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Uctiť si obete vojny prišli v dobových uniformách a na historických vozidlách

Sereď /  Pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad fašizmom a ukončenia II. svetovej vojny zorganizovalo Občianske združenie srbsko – slovenského priateľstva pietny akt kladenia vencov k Pamätníku osloboditeľov na Námestí slobody.

Deň víťazstva nad fašizmom slávime vždy 8. mája. Práve v tento deň, v roku 1945 skončila vojna, ktorá navždy zostane temným miestom našej histórie. Tento deň zostane navždy pamiatkou na tých, vďaka ktorým jednotlivci, národy i celé krajiny môžu žiť v slobode.

Oto Beňo z OZ srbsko – slovenského priateľstva povedal: “Tento rok je to 75 rokov od skončenia vojny, preto sme sa rozhodli uctiť si pamiatku hrdinov, ktorí položili život za našu slobodu tichou spomienkou a položením vencov k Pamätníku osloboditeľov. Aby sme spestrili túto chvíľu na námestí sme vystavili aj niekoľko kusov starej historickej vojenskej techniky.”

Z dôvodu pandémie platí na Slovensku zákaz zhromažďovať sa a organizovať podujatia za účasti širokej verejnosti. Preto sa pietna spomienka konala iba v úzkom kruhu. Organizátori vyjadrili poľutovanie nad tým, že sa toto stretnutie nemohlo konať za prítomnosti občanov. Sú ale presvedčení, že mnohí z nás na tento deň nezabúdajú a vo svojich myšlienkach si uctia pamiatku hrdinov, ktorí padli v bojoch na rôznych frontoch. Všetci si zaslúžia, aby sme si na nich v tieto dni spomenuli. Pretože mier a sloboda nie je samozrejmosť ale stála životy miliónov ľudí.

Ďalšie články