ISSN 1337-8481

Pri menovej reforme v roku 1953 bol lúpežníkom komunistický štát a obeťami bežní ľudia

O pár dní tu máme 1. jún – deň detí. Pripomenieme si však aj jednu smutnú udalosť. V tento deň, 1. júna 1953 došlo aj k jednej z najväčších lúpeží našej histórie. Tou lúpežou bola Menová reforma. Lúpežníkom bol komunistický štát, obeťou obyvatelia Československa, najmä stredná vrstva.

Ak by ste v tom roku žili, poctivo pracovali a celý život si sporili na svoj sporiaci účet v sporiteľni, 1. júna by ste o väčšinu svojich úspor prišli.

Na základe reformy došlo k výmene meny. Staré koruny boli vymenené za nové. Ceny a mzdy sa menili v pomere 5:1, rovnako ako hotovosť do 300 Kčs. Ak ste však mali hotovosť nad 300 Kčs, tak tú by Vám vymenili už v pomere 50:1! Vklady v sporiteľni sa menili v pomere od 5 do 50:1. V priemere bolo v prvých dňoch reformy 49,1 mld starých korún vymenených za 1,4 miliardy nových korún, čo predstavuje pomer 35:1. Inak povedané, vďaka reforme síce ceny klesli päťnásobne, avšak úspory ľudí klesli v priemere 35 násobne!

Takto sa kradne vo veľkom, takto sa kradne, keď je lúpežníkom štát.

Kvôli čomu tak štát urobil? Motívov bolo viac. Štát sa chcel zbaviť dlhov a odstrániť prídelový systém. Zároveň potreboval z trhu stiahnuť prebytočné peniaze, ktoré spôsobovali inflačné tlaky. Keby štát odstránil prídelový systém bez menovej reformy, cenová hladina by vzrástla. Pre komunistov bola prijateľnejšia lúpež. A ako to už komunisti robia, aj o tejto lúpeži klamali. Ešte dva dni pred reformou tvrdili, že k nej nedôjde. A keď k nej došlo, klamali o jej motívoch.

Že je to už dávno minulosť? Že niečo také sa už nemôže zopakovať? Presný opak je pravdou. Porovnateľná krádež sa nám deje priamo pred očami. Nemá formu menovej reformy, je sofistikovanejšia lebo je skrytá. Spozornite vždy, keď pred televízne kamery nastúpia politici a bankári a začnú riešiť nejakú krízu. Je jedno, či hypotekárnu, dotcom, ropnú alebo Corona krízu. Je jedno, či hovoria o zvyšovaní dôchodkov, veľkých verejných investíciách alebo železnici zadarmo. Vždy keď spomenú pojmy ako pôžičky, dlhopisy, kvantitatívne uvoľňovania, hovoria o jednom jedinom. O tlačení peňazí, o tlačení obrovského množstva peňazí. S jediným mysliteľným dôsledkom. A tým je inflácia, ten tichý nástroj redistribúcie majetku a bohatstva. Vášho majetku. A politické a bankárske elity vám o tom nepovedia do poslednej chvíle. Rovnako ako v 1953.

Zdroj:FB

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články