ISSN 1337-8481

Obyvateľ mesta odpad vysypal pred zberný dvor. Možno ďalší ho vysype do prírody…

Sereď  /  Koniec uplynulého týždňa bol zaujímavý aj z pohľadu obmedzení likvidácie odpadu obyvateľov mesta na Mestskom zbernom dvore.

Ako to na Slovensku hodne často chodí, ten, kto chce žiť a konať podľa predpisov a zákonov, má život ťažký. Množstvo kontrol, sankcie už z princípu, alebo preto, lebo aj kontrolný orgán musí vykázať výsledky a tak pohľad ako sa vagabundom porušujúcim zákon darí, je stále častejší.

 

Iba niekoľko mesiacov dozadu práve uvedomelým obyvateľom  majúcim záujem odpadu sa zbaviť legálne, mesto ich snahu skomplikovalo.O probléme sme písali tu:

“Ľudia to budú zase vyhadzovať za týteš alebo to všetko budú hádzať do komunálneho odpadu a nebudú separovať” – občan o problémoch na Zbernom dvore

Ale aj tu:

Má odmietanie odoberania odpadu na Zbernom dvore už následky?

V meste po opatreniach v súvislosti so zberným dvorom nastal stav, kedy občan majúci záujem odpad po upratovaní vyviezť namiesto do prírody alebo najbližšej škárpy pri ceste na zberný dvor, musí “zabojovať” s pracovníkmi na dvore, alebo sa otočiť a ísť ho vyviesť na súkromnú skládku odpadu.

Práve koncom uplynulého týždňa si “hlavu postavil” jeden z obyvateľov, ktorý sa jednoducho rozhodol odpad vysypať priamo pred objekt zberného dvora.

 

 

Na základe upozornenia občanov sme na miesto prišli práve včas, aby sme nafotili scénu, akoby došlo k vážnemu kriminálnemu činu  a nie protestu obyvateľa jednoduchým vysypaním odpadu tam, kam patrí.

Svojim spôsobom komicky vyzerala prítomnosť hliadky OO PZ, Mestskej polície a  pracovníčky MsÚ pri niekoľkých vreciach odpadu, ktorý dotrieďoval pracovník zberného dvora. Možno (asi určite) došlo k zvýšeniu hlasu, nervozite na jednej (či oboch?) stranách, no také opatrenia ozbrojených zložiek?

Podľa slov prítomnej pracovníčky MsÚ, obyvateľ odpad nemal vytriedený a tak ho na zberný dvor vpustiť odmietli. Nenapadlo ich umožniť mu jeho vytriedenie v areáli, ale radšej riskovali  že sa otočí a odpad skončí skutočne v prírode, alebo v už spomenutej škárpe pri ceste. Ťažko totiž veriť, že občan ho vysype doma na trávnik, vytriedi ho, znovu naloží a pustí sa do zápasu o jeho legálnu likvidáciu znovu.

Aj vás napadajú otázky, prečo na políciu veľa krát nervózne čakáte vo viere, že po ich neskorom príchode na miesto vážneho nezákonného konania nebudú len štatistami?

Aj vy rozmýšľate či je lacnejšie, jednoduchšie a účelnejšie dotriedenie odpadu zjavne obyvateľa mesta v priestoroch na to určeného, z daní nás občanov vybudovaného a financovaného zberného dvora, ako odstraňovanie odpadu z prírody?

Na stanovisko k veci sme sa mali záujem spýtať aj vedenia mesta. Keďže primátor a štatutár mesta Ing. Martin Tomčányi z našich peňazí už viac ako deväť rokov platí svojho hovorcu, skúsili sme sa mu dovolať. Neúspešne.

Pracovníčka od ktorej sme mali záujem získať ďalšie informácie bola celý týždeň na dovolenke. (na mieste nám na časť otázok odpovedala bez problémov)

Pýtať sa pokladníčky alebo osoby ktorá s problematikou nemá nič spoločné nám účelné nepripadá a tak po týždni neriešenia veci mestom, článok uverejňujeme. A obyvatelia si môžu urobiť názor…

  1. Vlado 9. júna 2020, 15:04 – si si isty, ze tu bezala diskusia a isla prec?

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články