nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Ďalší ohradený pozemok v meste sa nepáči občanom. Autá parkovali 25 rokov na ňom zadarmo

Sereď /  Nie je tomu tak dávno, čo sme na podnet obyvateľov jedného zo seredských sídlisk písali o “drzosti podnikateľa” prezentovanej niektorými občanmi, ktorý si ale ohradil len vlastný pozemok dovtedy dlhodobo zdarma užívaný verejnosťou na vychádzky či venčenie psíkov. Je prirodzené, že znemožnením prístupu občanom zvyknutým chodiť na vychádzky do parku bol im zdvihnutý adrenalín a mnohí z nich začali protestovať. Problém ale nie je v samotnom podnikateľovi, resp. vlastníkovi pozemku, ktorý si ho ohradil, ale v tom, že verejnosť ani len netušila koho je pozemok po desaťročia dostupný každému a mesto, teda poslancov mesta a jeho vedenie netrápil fakt, že verejné priestranstvo sa nachádza na súkromnom pozemku.

Už v tomto článku sme písali, že nestojí otázka či si začnú ďalší občania vlastniaci pozemky dlhodobo užívané verejnosťou ohradzovať, prípadne na nich vykonávať aktivity, ktoré im prinesú finančný zisk, ale kedy a kde k tomu dôjde.

Iba pred niekoľkými dňami do diskusie pod jedným z článkov začali písať nespokojní obyvatelia z činžiaka na Mlynárskej ulici, aby sme sa venovali ich problému. Má ním byť znemožnenie parkovania pred ich činžiakom vlastníkom vedľajšej nehnuteľnosti napriek tomu, že tak robili prakticky štvrť storočie. Niektoré z príspevkov boli ladené takto:

obcan 3. júla 2020, 15:12

Ja dám ešte jeden tip a uvidíme, či sa toho pán Majko chytí.
Parkovisko Mlynárska ulica je už týždeň bez povolenia mesta ohradené, lebo sa tam robí súkromné parkovisko (odstránenie trávnatej plochy). Kúsok z parkovacích miest je súkromné vlastníctvo a časť je mestská. Ale ohradené je celé.
A v podstate to isté je z boku budovy, ale celé na mestskom pozemku. Sanitka parkuje pod prístreškom na mestskom pozemku. Zasa odstránená trávnatá plocha z mestského pozemku. Je tam postavený aj prístrešok. Takže celkom zaujímavé. Sme si rovní a aj rovnejší. Tí rovní čo zateplujú panelák musia platiť mestu za prenájom verejného priestranstva pod lešením, ale pán rovnejší môže odstrániť trávu, postaviť prístrešok a prenajímať mestský majetok bez nájomnej zmluvy (aspoň nie je zverejnená).

Tutu 3. júla 2020, 21:15  Sak on majitel moze secko

V diskusii je obdobných príspevkov viac, no obsah je podobný.

Musíme napísať, že takýto pohľad ľudí nás prekvapil, pretože v článkoch skutočne neberieme ohľad na to, či sa jedná o osobu nám známu alebo priateľsky naklonenú, čo môžu potvrdiť desiatky fyzických osôb ale aj podnikateľov. Neznamená to ale, že bezhlavo a bez zistenia faktov budeme obhajovať záujem, ktorý nie je podložený zákonným nárokom, alebo záujem verejný.

Najskôr sme problematiku s Marcelom Dánim, vlastníkom nehnuteľnosti pred spomenutým činžiakom konzultovali telefonicky a dnes sme sa išli pozrieť priamo na miesto.

Skutočne je páskou ohradená značná časť pozemku za budovou, ktorú podnikateľ vlastní a skutočne na tomto mieste autá ľudí bývajúcich v činžiaku zaparkované neboli. Krátke nahliadnutie do katastrálnej mapy a listu vlastníctva ale stačilo na to, aby sme bez najmenších pochýb mohli skonštatovať, že aj v tomto prípade boli iba nedávne naše predpovede naplnené do bodky.

Jednoducho ďalší vlastník nehnuteľnosti – doteraz verejne prístupného pozemku  svoj majetok začať využívať tak, ako mu to umožňuje Ústava SR a ostatné zákony.

 

Marcel Dáni sa k problematike vyjadril nasledovne:

“Obšírne vyjadrovanie sa k veci považujem za zbytočné. Uvedený majetok vlastnil najskôr môj otec a následne ja. Vedený je na liste vlastníctva č. 898 a to už asi 25 rokov. Je pravdou, že po celú dobu sme nechali na našom pozemku zdarma parkovať kohokoľvek a neriešili sme to. S pozemkom máme ale iné zámery a priestor za budovou onedlho prejde revitalizáciou. Nechcem, aby to vyznelo ironicky, ale ak má záujem niekto z ľudí, ktorí štvrť storočie parkovali svoje autá na mojom pozemku za toto dobrovoľne zaplatiť, môžem mu dať číslo účtu”.

– – –

Postoj podnikateľa – vlastníka nehnuteľnosti je pochopiteľný. Ťažko predpokladať, že obyvatelia okolitých činžiakov budú mať zdarma parkovacie miesta na cudzom pozemku trvale. Skutočne pred každou takouto kritikou je dobré naštudovať si aspoň základné fakty a snažiť sa vžiť do situácie protistrany. Možno si stačí položiť otázku, čo, kto z dotknutých občanov dal inému na 25 rokov do užívania bez nároku na akúkoľvek odplatu.

Pri dnešnej návšteve na mieste nám bolo jasné už na prvý pohľad, že obyvatelia môžu mať hlavne vo večerných hodinách problém zaparkovať svoje autá tak, aby na ne videli. Tlak zo strany občanov ale treba vyvinúť na samosprávu, ktorá ako jediná môže riešiť nedostatok parkovacích miest na verejnom priestranstve a to čo najskôr, pretože bytov a áut v meste pribúda, no verejný priestor, ktorý je možné vyčleniť na parkovanie sa postupne nenávratne míňa.

Predpokladáme, že aj tento článok bude námetom na zamyslenie sa nielen obyvateľom dotknutého činžiaka na Mlynárskej ulici, ale aj ostatných a ľudia si preveria nielen práva k pozemkom, na ktorých dnes parkujú, ale najlepšie aj vlastníctvo pozemkov pod ich činžiakmi. Môže sa totiž stať, že v niektorých prípadoch nevlastnia ani tie.

Aj tento prípad – už druhý v poradí, by mal byť pre poslancov MsZ a vedenie mesta výstrahou a dostatočným námetom, ktorým smerom je nevyhnutné určovať priority rozvoja mesta, pretože opätovne nestojí otázka či príde k ďalším obdobným krokom zo strany vlastníkov pozemkov nateraz využívaných verejnosťou, ale kedy, kde a s akými následkami.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články