nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

V Seredi bude nainštalovaná putovná výstava „ Po druhej svetovej vojne ”

Mestský úrad | Na štyroch paneloch budú uverejnené príbehy pätnástich ľudí, ktorí zažili nacistickú i komunistickú diktatúru na vlastnej koži. Príbehy ľudí, ktorí prežili peklo, sú umiestnené na veľkoplošných transparentoch na štyroch vežiach. Autorom portrétov je fotograf Tomáš Halázs a grafiky „ Bojovník proti fašizmu ” umiestnenej na titulnom paneli Matúš Maťátko.

Medzi hrdinami výstavy nájdete napríklad Martu Szilárdovú, preživšiu geto, koncentračný tábor Auscwitz a pochod smrti. Ďalším hrdinom novej výstavy je právnik a novinár, väzeň v koncentračnom tábore a partizán Otto Šimko. V roku 2017 dostal Cenu pamäti národa.

„Dokumentovať príbehy je našou základnou úlohou” hovorí riaditeľka občianskeho združenia Post bellum Sandra Polovková. „ Dôležité je však, aby sme ich aj rozprávali ďalej, aby žili a nezostali len v našej databáze www.pametnaroda.cz .
Misia združenia Post Bellum sa dá zhrnúť do triády ,dokumentujeme, vzdelávame, rozprávame′ Domnievame sa, že poučenie z histórie je také silné, že má šancu zabrániť návratu niektorej z totalít 20. storočia. ”

Výstavu si budete môcť pozrieť na Námestí slobody v Seredi
od 24. augusta 2020 do 06. septembra 2020.
Veríme, že si nájdete čas a prečítate si príbehy, ktoré zanechajú stopu v každom, komu nie sú cudzie osudy ľahostajné.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články