piatok, 25. septembra, 2020
ISSN 1337-8481

Dnes odletel do Bejrútu vládny špeciál Airbus A319 s vyše 6-tononovou zásielkou humanitárnej pomoci

MV SR |MM| V reakcii na minulotýždňové tragické udalosti v Bejrúte Slovenská republika poskytla Libanonu humanitárnu pomoc a tiež finančný príspevok 100-tisíc eur.

Dnes, 11. augusta odletel do Bejrútu vládny špeciál Airbus A319 s vyše 6-tononovou zásielkou. „Do Libanonu dopravíme náklad zdravotníckeho materiálu, potravín a liekov, čo sú komodity, ktoré obyvatelia ťažko skúšaného Bejrútu potrebujú momentálne najviac,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec s tým, že let vládneho špeciálu potrvá vyše troch hodín. Zároveň vyzdvihol profesionálnu prácu koordinačného tímu podieľajúceho sa na kompletizácii humanitárnej pomoci.

Realizácia tejto pomoci je výsledkom koordinácie rezortov vnútra, zahraničných vecí, obrany a zdravotníctva. Osud zranených nám nie je ľahostajný a chceme priložiť pomocnú ruku k dielu. V tejto humanitárnej pomoci budú primárne zahrnuté lieky proti bolesti, infúzna terapia, obväzy či vaty. Ide o lieky a zdravotnícky materiál na ošetrovanie a liečbu zranených v hodnote približne 45 000 eur,“ povedala Jana Ježíková, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR.

Súčasťou nákladu sú aj dve tony trvanlivých potravín, ktoré poskytla organizácia Človek v ohrození a ďalší zdravotnícky materiál od Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Finančná pomoc vo výške 100 000 eur z rozpočtu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je určená Libanonskému humanitárnemu fondu, ktorý spravuje Humanitárna agentúra OSN (OCHA). Ide o spoľahlivého medzinárodného partnera s dobrou znalosťou miestnych pomerov, ktorý dokáže efektívne mobilizovať finančné zdroje a zabezpečiť pomoc operatívne a tam, kde je najviac potrebná.

„Slovensko súcití s ťažko zasiahnutým libanonským obyvateľstvom a svoju solidaritu vyjadruje konkrétnou materiálnou i finančnou humanitárnou pomocou. Veľmi si vážim snahu pomôcť Bejrútu zo strany slovenskej verejnosti, ako aj mimovládnych organizácií, ktoré organizujú finančné zbierky a zároveň prispeli cenným materiálom do aktuálne zasielanej pomoci,“ uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články