nedeľa, 29. novembra, 2020
ISSN 1337-8481

V okrese Galanta ďalšie 4 osoby pozitívne na COVID-19. Informácie o postupe pri pozitívnom testovaní

Okres Galanta /  Zo zasadania krízového štábu v súvislosti so šírením COVID-19 vyplynuli informácie o zhoršujúcom sa stave s nárastom na COVID-19 pozitívnych občanov viac menej na celom slovensku.

Štatistiky sú neúprosné a už od začiatku tohto týždňa dokazujú zvýšenie pozitívnych ľudí aj v okrese Galanta. Z informácií zverejnených Ministerstvom zdravotníctva vyplýva, že v prvej polovici tohto týždňa pribudli v našom okrese minimálne 4 pozitívni občania. V ktorom meste žijú však nateraz známe nie je.

V každom prípade je nevyhnutné zvýšiť opatrnosť a dôsledne používať dostupné prostriedky osobnej ochrany, keďže obmedzenia  predpísané centrálne zatiaľ zvýšené nie sú.

Prinášame informácie zo strany poskytnuté autoritou Úradom verejného zdravotníctvo, ako je nutné postupovať v momente, kedy má niekto pozitívny test na COVID-19.

RÚVZ BB/ÚVZ SR: AKO POSTUPUJEME PRI OZNÁMENÍ O POZITIVITE TESTU NA OCHORENIE COVID-19

Epidemiologička doc. MUDr. Mária Avdičová, PhD. z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici vysvetľuje postup, ako odborní pracovníci RÚVZ v SR komunikujú s osobou, ktorá má pozitívny test na ochorenie COVID-19:

Každá osoba, ktorá má pozitívny test na ochorenie COVID-19 je oslovená miestne príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva – a to aktívne pracovníkom oddelenia epidemiológie, nakoľko každý RÚVZ vidí pozitívny prípad, ktorý mu územne prináleží, buď v systéme IS COVID alebo v systéme EPIS (Epidemiologický informačný systém), ihneď, ako tam výsledok vloží príslušné laboratórium.

Osoba je odborným pracovníkom poučená, že ide do izolácie a zároveň je od nej odobratá epidemiologická anamnéza – cestovateľská ( v zahraničí, doma), získavajú sa informácie o kontaktoch, ktoré daná osoba za ostatných 14 dní stretla a aj tieto osoby sú RÚVZ následne oslovené a je im nariadená izolácia. Pozitívna osoba vie najlepšie, s kým bola v úzkom kontakte, môže aj aktívne upozorniť svoje kontakty o tom, že je pozitívna, no zároveň stále platí, že je povinná uvedené kontakty oznámiť odbornému pracovníkovi RÚVZ, ktorý postupuje, ako je uvedené vyššie.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR pri kontaktovaní osoby rovnako zisťujú informácie o zdravotnom stave (či má príznaky a ak áno aké). Pozitívna osoba je poučená, ako sa má správať v izolácii, čo smie a čo nesmie a zároveň sú jej doručené karanténne opatrenia písomne. Naplánuje sa kontrolný odber, sleduje sa výsledok tohto vyšetrenia, následného vyšetrenia a ak sú tieto negatívne, osoba je uvoľnená z izolácie. Pre uvoľnenie z izolácie sa môže v súčasnosti použiť aj odporúčanie WHO a ECDC:
http://www.uvzsr.sk/index.php…

Docentka Mária Avdičová vysvetľovala postup pri oznámení o pozitivite testu pre denník SME:

https://domov.sme.sk/…/koronavirus-na-slovensku-ako-informo…

 

zdroj: MZ SR, RÚVZ

 

 

 

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články