nedeľa, 27. septembra, 2020
ISSN 1337-8481

Horským záchranárom pribúda zásahov v teréne

MV SR |MM| Horská záchranná služba (HZS) eviduje zvýšený počet turistov, ktorí preceňujú svoje fyzické schopnosti a vyberajú si ferratové úseky, ktoré sú nad ich sily. Vplyvom nezodpovedného správania mnohých turistov zaznamenala HZS celkový nárast zásahov, ktorý je v porovnaní s vlaňajškom vyšší o takmer 20%. HZS preto vyzýva turistov, aby zvážili každý výjazd do náročného horského terénu, obzvlášť do úseku ferrát.

Počet výjazdov horských záchranárov sa tento rok zvýšil. Kým za obdobie od 1. do 15. septembra 2019 absolvovala Horská záchranná služba 76 zásahov /z toho 71 pozemných, 1 kombinovaný a 4 letecké/, v tomto roku je to k dnešnému dňu o 15 zásahov viac. 

Od začiatku septembra 2020 zaznamenalo operačné stredisko HZS celkovo 91 zásahov. Z toho 58 výjazdov je už spracovaných / 44 pozemných, 9 kombinovaných, a 5 leteckých/. Rozpracovaných zostáva 32 už vykonaných zásahov, v ktorých je v značnej miere zastúpené nasadenie leteckej techniky. Záchranári zaznamenali v porovnaní s minulým rokom 20% percentný nárast zásahov v teréne. Zvýšil sa aj počet smrteľných úrazov /september 2019 – 2, september 2020 – 4 smrteľné úrazy/.

Vzhľadom na narastajúci počet zásaho, Horská záchranná služba žiada všetkých návštevníkov ferrát, aby pred výstupom dôkladne zvážili svoje sily a schopnosti a neuvážene nevystupovali ferratovými cestami, ktoré sú nad ich sily. Vystavujú tým riziku seba, ale aj ďalšie osoby nachádzajúce sa na ferrate. Viac sa dočítate na webe HZS: https://www.hzs.sk/typy-aktualit/vyzva-hzs-pre-siroku-verejnost-ohladne-ferrat/

Som rád, že Slováci navštevujú naše hory čoraz viac a v čase pandémie vymenili pobyt pri mori a cestovanie za hranice práve za horskú turistiku. Avšak aj v horách, najmä v náročnom teréne treba byť opatrný. Prosím všetkých, aby zvážili svoje fyzické schopnosti a zbytočne neriskovali. Bezpečnosť seba i ostatných by mala byť na prvom mieste,“ zdôrazňuje minister vnútra SR Roman Mikulec.

 

HZS tiež upozorňuje, že pokiaľ bude počet zásahov na ferratách stúpať, bude nútená z dôvodu ochrany života a zdravia návštevníkov horských oblastí podniknúť právne kroky vedúce k zníženiu obtiažnosti ferrát alebo k ich uzavretiu pre širokú verejnosť.

 

 

 

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články