Odborníci dnes rozhodli o čiastkovom lockdowne a testovaní

0
107

Dnes od 8.00 hod. rána zasadal Ústredný krízový štáb, ktorý rozhodol o ďalších opatreniach v boji proti COVID-19. Odborníci rozhodli, že na Slovensku bude kombinácia mierneho lockdownu aj testovanie obyvateľstva.

Ako bude fungovať Slovensko v najbližších dňoch?

Od pondelka 26. októbra 2020 prechádza na dištančnú výučbu aj druhý stupeň ZŠ. SŠ pokračujú v dištančnej výučbe. Ak bude situácia priaznivá, v pondelok 30. novembra 2020 by sa mali žiaci vrátiť do škôl. Ak nie, bude sa pokračovať v dištančnej výučbe.
MŠ a prvý stupeň ZŠ ostávajú na prezenčnej výučbe.
Prázdniny: Jesenné prázdniny sa presúvajú z 29. a 30. októbra 2020 na 30. októbra a 2. novembra 2020. Ide o piatok a pondelok, vzhľadom na to, že cez víkend sa má konať plošné testovanie a v pondelok prebehne dezinfekcia. Okrem toho pribudnú nové prázdniny aj v piatok 6. novembra 2020 a v pondelok 9. novembra 2020 – opäť ide o obdobie v čase plošného testovania.
Od pondelka prejdú všetky VŠ na dištančné vzdelávanie na celý zimný semester.
Platí zákaz vychádzania od 24. októbra do 1. novembra pre všetky okresy. Je však rozdiel medzi Oravou a Bardejovom a zvyškom Slovenska. Pre zvyšok Slovenska bude od soboty 24. tiež platiť, že aj bez testu budú môcť obyvatelia chodiť do práce, vodiť deti do školy a chodiť do prírody. Na Orave a v Bardejove je nutné disponovať negatívnym PCR alebo antigénovým testom na presúvanie. Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobyt v prírode v okrese bydliska.

V regióne Oravy a Bardejova bude zákaz vychádzania od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra. Ľudia bez negatívneho testu budú môcť ísť von od jednej do piatej ráno, môžu sa ísť testovať, do najbližších potravín, či na vyšetrenie k lekárovi, venčiť zvieratá do sto metrov od domu. Do 25. októbra majú čas na návrat do bydliska.

Zajtra sa navyše o 8:00 začína pilotné pretestovanie Tvrdošína, Dolného Kubína, Námestova a Bardejova.

Nasledujúce dva víkendy bude aj plošné testovanie na ostatnom území SR.

K zatvoreniu predajní nedochádza.

Opatrenia prezentované na tlačovej besede nájdete tu:

ÚKŠ_Opatrenia_201022_0v1

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno