Odhalenie pamätnej tabule v Poprade Jánovi Bendíkovi

1
75

MV SR |MM|  Deň boja za slobodu a demokraciu 17. novembra 2020 si Okresný úrad Poprad v spolupráci so Svetovým združením bývalých politických väzňov pripomenuli odhalením pamätnej tabule politikovi Demokratickej strany, povojnovému predsedovi Okresného národného výboru v Poprade a po 1948 politickému väzňovi Jánovi Bendíkovi, ktorý bol nespravodlivo perzekvovaný komunistickým režimom.

„Deň boja proti totalite, nám má pripomínať nie len historické udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu ale i fakt, že svet sa neustále mení a sloboda a demokracia nie sú niečím, čo je nám všetkým navždy garantované, ale si ich treba neustále brániť a že v pozadí všetkých historických udalosti sú aj konkrétni ľudia a ich osudy,“ povedal prednosta Okresného úradu Poprad Jozef Bednár.

Pamiatku Jána Bendíka si uctili jeho syn a vnuci, ako aj predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov František Bednár. Ten zdôraznil, že na ľudí, ktorí prežili obdobie druhej svetovej vojny, ťažké povojnové obdobie a napriek tomu si zachovali ľudskosť a čisté svedomie sa nesmieme zabúdať.

 

Ján Bendík (1903 – 1970) bol rodákom zo Spišskej Teplice. Ako spoluzakladateľ ilegálneho Revolučného národného výboru v Poprade sa zapojil do príprav SNP. Po oslobodení bol ako funkcionár Demokratickej strany zvolený do Národného zhromaždenia ČSR a Slovenskej národnej rady. Po nástupe komunistov k moci bol nútený pracovať ako skladový robotník vo Svite. V septembri 1949 bol zatknutý a odsúdený vo vykonštruovanom procese vojenským súdom spolu na 13 rokov za vlastizradu. V roku 1956 bol prepustený na amnestiu.

 

 

1 komentár

  1. Pan Bendik bol velmi dobry clovek. Skromny a mudry, zivotom tazko skusany. Mala som ho rada a rada som ho pocuvala. Zasluzi si spomiemku. Nech odpociva v pokoji.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno