Takmer všade boli včerajšie nepovolené zhromaždenia pokojné, iba v Bratislave to vrelo – sumár

0
32
ilustračná foto, zdroj: minv.sk

Prezídium PZ SR |MM|  Prezident PZ, Peter Kovařík: „Polícia nikdy nepodceňuje prácu s davom. Je tu veľmi dôležitá dopredu pripravená stratégia, vychádzame najmä z vlastných skúseností, ale berieme si príklad aj z okolitých krajín. Včerajšiu situáciu stále vyhodnocujeme. Som veľmi rád, že nedošlo k stratám na životoch a k enormnému ničeniu majetku. Situácia sa pár dní pred zhromaždením javila horšia ako nakoniec bola.

Neohlásené zhromažďenia sa včera konali takmer vo všetkých krajoch, okrem Nitrianskeho, a  môžeme konštatovať, že až na niekoľko incidentov v Bratislavskom kraji, všade prebehli pokojne, bez zranení a narušenia verejného poriadku.

V Bratislavskom kraji sa konali zhromaždenia na piatich miestach hlavného mesta. Na zhromaždeniach sa zúčastnili aj prívrženci krajnej pravice, ako aj rizikoví športoví fanúšikovia z Ultras skupín, preto bola atmosféra vyhrotená už od začiatku. Niektorí občania sa nechali strhnúť davom a verejný poriadok narušili na Námestí slobody a na Hodžovom námestí, preto bola polícia nútená použiť donucovacie prostriedky. Polícia svojim konaním v zmysle zákona zabránila vážnejšiemu narušeniu verejného poriadku a poškodzovaniu majetku. Pri útokoch zúčastnených osôb bol zranený jeden policajt. Na policajnom oddelení skončilo viacero osôb. Policajti museli koordinovať aj dopravnú premávku.

V Trnavskom kraji policajti dohliadali na poriadok iba v Trnave (v iných mestách sa nekonali), počas výkonu služby však nemuseli vykonať služobný zákrok, zhromaždenia sa zaobišli bez narušenia verejného poriadku.

V Prievidzi, v Trenčianskom kraji, sa zúčastnilo približne 300 ľudí, stretnutie malo pokojný priebeh a v pokoji sa aj rozišli.

V Banskej Bystrici na Námestí SNP sa zišli približne dve stovky ľudí, tiež celý čas pod dohľadom policajtov, ukončené bez narušenia verejného poriadku.

V Žilinskom kraji sa stretli občania v Martine a v Žiline, obe zhromaždenia prebehli v pokoji a mieri.

V Košickom kraji sa konali dve protestné zhromaždenia. V Michalovciach so začiatkom o 15:00 hod. pred Mestským úradom. Ukončené bolo krátko po 18.00 hod., policajti nemuseli zasiahnuť. V Košiciach sa zhromaždenie konalo na Hlavnej ulici pri spodnej bráne, prebehlo pokojne. Ani v Košiciach nedošlo k narušeniu verejného poriadku, polícia zasahovať nemusela.

V Prešovskom kraji sa stretnutie konalo na ôsmich miestach, v Levoči, Prešove, Poprade, v Stropkove, Humennom, Podolínci, Starej Ľubovni a vo Vranove nad Topľou. Nikde nemusela zasahovať polícia, občania vyjadrili svoj názor pokojne, zapálením sviečok a spievaním hymny. Dokonca medzi sebou dodržiavali dostatočné odstupy, boli disciplinovaní, mali rúška a nakoniec sa v pokoji rozišli.

V Bratislave policajti predviedli 14 osôb podozrivých zo spáchania trestných činov. Vyšetrovanie prebieha. Aj vzhľadom na niekoľko tisíc zúčastnených osôb budeme pracovať ďalej na odhalení tých, ktorí nedodržali pandemické opatrenia a konali protiprávne. Nikde inde nebolo potrebné zasiahnuť ani nikoho zadržať.

Z pohľadu trestného práva len pripomíname fakt, že núdzový stav je podľa Trestného zákona krízovou situáciou, ktorá podmieňuje pri niektorých trestných činoch spáchaných počas jej trvania možnosť uloženia prísnejších trestov.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno