Očkovanie proti COVID-19 na Slovensku začalo včera

0
75

Profesor Vladimír Krčméry bol prvý človek očkovaný proti Covidu-19 na Slovensku dňa 26.12.2020 vo Fakultnej nemocnici v Nitre.

Ďalšími boli včera členovia konzília odborníkov a spolu so zdravotníkmi bol očkovaný aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Prinášame nádej… Vakcína, na ktorú sme všetci čakali, je na Vianoce tu a je distribuovaná ďalej po Slovensku. Som veľmi rád, že prvým človekom, ktorý bol zaočkovaný, je práve Vladimír Krčméry, členovia konzília odborníkov a ďalší hrdinovia, zdravotníci ktorí pracujú v našich nemocniciach,“ povedal minister zdravotníctva Marej Krajčí.

Prezidentka bola prvou osobou, ktorá v Univerzitnej nemocnici Bratislava
dostala vakcínu proti COVID-19 dnes 27.12.2020.

Prezidentka uviedla, že rozumie obávam ľudí, no tak, ako aj v živote mnohokrát pred tým, aj teraz dôveruje medicínskym autoritám.  „V súlade s nimi považujem vakcínu za jedinú cestu, ako poraziť vírus a vrátiť naše životy do normálu. Prijala som preto ponuku ministra zdravotníctva a po zdravotníkoch z prvej línie som sa dnes dala zaočkovať. Verím, že túto možnosť v najbližších dňoch a týždňoch využije čo najviac ľudí, od ktorých záleží naša bezpečnosť, zdravie a naše životy. A že ju tiež maximálne využijú ľudia z rizikových skupín, u ktorých je vysoký predpoklad ťažkého priebehu ochorenia.“

Prezidentka vníma tendenciu zneužívať obavy ľudí z niečoho nového na ďalšie rozdeľovanie spoločnosti a želá si, aby vakcinácia bola naším spoločným úsilím, naším prejavením solidarity a nie zdrojom sporov. „Od množstva ľudí, ktorých presvedčia odborné argumenty vedcov, lekárov a ďalších autorít, totiž bude záležať miera získanej kolektívnej imunity a čas, keď budeme znovu môcť žiť, ako sme žili predtým. Som presvedčená, že tak, ako sme dokázali vakcináciou poraziť mnohé smrteľné choroby v minulosti, dokážeme aj dnes ochrániť naše životy pred ochorením Covid-19. Nech túto záverečnú skúšku v boji s vírusom zvládneme úspešne a naše odriekanie počas pandémie nevyjde nazmar.“

Ďalšími boli dnes členovia vládneho kabinetu – ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ministerka kultúry Natália Milanová, minister životného prostredia Ján Budaj, minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, minister práce, sociálnych a vecí a rodiny Milan Krajniak, či minister dopravy Andrej Doležal a predstavitelia Národnej rady SR Gábor Grendel a Juraj Šeliga.
Medzi prvými zaočkovanými bol i podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a náčelník generálneho štábu, generál Daniel Zmeko.

 

VO VÄČŠINE KRAJÍN EÚ SA OFICIÁLNE ZAČALO OČKOVANIE PROTI OCHORENIU COVID-19

Medzi prvými zaočkovanými v NEMECKU bola v Berlíne aj 101-ročná dôchodkyňa. Práve osoby staršie ako 80 rokov, ako aj zdravotné sestry a nemocničný personál budú očkovaní ako prví.

V TALIANSKU ako prvých zaočkovali v Národnom ústave pre infekčné choroby Spallanzani v Ríme troch zdravotníkov — profesorku Mariu Rosariu Capobianchiovú, zdravotnú sestru Claudiu Aliverniniovú a zariadenia sociálnych služieb Omara Altobelliho.

V ČESKEJ REPUBLIKE dostali medzi prvými vakcínu v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici premiér Andrej Babiš a Emília Řepíková, vojnová veteránka a priama účastníčka bojov na Dukle.

Ako prvý bol v DÁNSKU očkovaný 79-ročný Leif Hasselberg. V tejto krajine sú na rade ako prví starší ľudia žijúci v opatrovateľských domovoch.

Prvým zaočkovaným vo ŠVÉDSKU s vyše desiatimi miliónmi obyvetľov bola 91-ročná Gun-Britt Johnssonová, ktorá žije v opatrovateľskom dome v meste Mjölby, ležiacom 230 kilometrov juhozápadne od ŠTOKHOLMU. Očkovať sa budú najskôr staršie osoby, vysoko rizikové skupiny a zamestnancov v domovoch starostlivosti a zdravotníctve.

V SLOVINSKU zaočkovali medzi prvými starších občanov v domovoch sociálnej starostlivosti.

Na CYPRE boli ráno zaočkované proti novému koronavírusu desiatky ľudí. Najskôr dostali vakcínu klienti a zamestnanci domova dôchodcov v prístavnom meste Limasol. Na rade potom boli lekári a zdravotné sestry v troch nemocniciach, informoval verejnoprávny rozhlas RIK. V pondelok sa zaočkuje aj cyperský prezident Nikos Anastasiades.

Nie všetky krajiny EÚ začali s očkovaním 27. decembra. Napríklad v Belgicku sa očkovanie proti ochoreniu COVID-19 začne v obmedzenom rozsahu 5. januára.

 

zdroj: MZ SR, prezident.sk

 

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno