Očkovaním, sa ľudstvu v 20 storočí podarilo zdvojnásobiť priemernú dĺžku života

0
14
dnes: podstúpim očkovanie proti COVID-19. Verím, že tým posmelím váhajúcich . Je to očividne jediná cesta, ako sa zbaviť tejto pandémie. Práve tak, ako sme sa dokázali zbaviť mnohých chorôb pred ňou.
Pripomeňme si jeden fakt – týmto liečebným postupom , tzn. očkovaním, sa ľudstvu v 20 storočí podarilo zdvojnásobiť priemernú dĺžku života.
Princípy očkovania objasnil Pasteur a od konca 19. storočia došlo k objavom a rozvoju mnohých očkovacích látok -vakcín. Najprv lekári dokázali potlačiť besnotu a týfus. Koch objavil v roku 1884 látky na liečbu cholery. Od r. 1923 vieme zachrániť pacientov chorých na čierny kašeľ a vzápätí sa našla vakcína aj proti metle vtedajšieho ľudstva, tuberkulóze. Vakcíny proti chrípke a proti žltej zimnici boli pripravené v roku 1937.
Jedným z najväčších zdravotníckych úspechov minulého storočia je jav tzv. vykorenenia (eradikácia) niektorých kedysi smrteľných chorôb. Tzn. že sa choroba porazila nie iba pri konkrétnom pacientovi, ale nakazených bolo tak málo, že sa choroba mohla označiť za porazenú. Po tisícročiach boli takto, očkovaním, prakticky zlikvidované kiahne. Od roku 1980 sa ustúpilo od povinného očkovania, pretože kiahne zmizli. Podobne sa uskutočnil program eradikácie detskej obrny. Táto infekcia sa už nevyskytuje v EÚ, ani na americkom kontinente a jej celosvetová eradikácia je na dosah. V súčasnosti sme schopní sa chrániť kombináciu antigénov proti týmto vírusovým pandémiám : záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, hemofilovým infekciam a žltačkou typu B.
Choroby, ktoré skracujú ľudstvu život , aj podobné COVID-19 , nás prenasledujú od nepamäti. To, že ľudstvo objavilo spôsob, ako sa im brániť a dokonca ich celkom potlačiť, je dôsledkom vedeckého pokroku. To, že sú tieto život zachraňujúce lieky všeobecne dostupné, je dôkazom humanizácie štátov, v ktorých žije čoraz väčšia časť ľudstva. Očkovanie proti COVID-19 bude v tomto príbehu ďalším historickým míľnikom.
Zdroj: FB

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno