nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Sereď požiadala o dotáciu. V marci možno vysadíme prvý mestský ovocný sad

Ing. Zuzana Slahučková /  Tohtoročný grantový program nadácie Ekopolis má heslo Sadíme budúcnosť. Motivuje k výsadbe zelene pre zdravšie a krajšie prostredie. Možnosť zapojiť sa do projektu využila aj seredská ZŠ J. Fándlyho v spolupráci s mestom Sereď. Zladením spoločných ideí vzišiel nápad vysadenia zmiešaného ovocného sadu mesta Sereď v areáli tejto školy.
Mišpule, moruše, slivky…
Na približne 500 metroch štvorcových by v prípade úspechu projektu vznikol úplne nový ovocný sad s jabloňami, hruškami, slivkami, mišpulami, morušami či čerešňami. „Naša škola sa už dlhé roky hrdí titulom Zelená škola a tento titul vôbec nie je jednoduché získať či obhájiť. Preto sme veľmi vďační za pozvanie k spolupráci na projekte Zmiešaný ovocný sad,“ uviedla riaditeľka ZŠ J. Fándlyho Renáta Šidlíková.
Škola chce napĺňať odkaz Juraja Fándlyho, ktorý sa venoval aj ovocinárstvu  a poľnohospodárskej osvete. „Snažíme sa, aby naši žiaci chápali dôležitosť obrábania pôdy
a preberali zodpovednosť za tvorbu svojho životného  priestoru. Tešíme sa na ovocie rastúce doslova pred očami našich detí a že si takto ešte viac uvedomia, koľko práce, námahy a starostlivosti je za každým kúskom ovocia, ktoré zjedia,“ vykreslila Renáta Šidlíková. O ovocný sad sa budú starať prioritne žiaci základnej školy a v prípade potreby bude mesto nápomocné.
Zachytávanie dažďov
Namiesto do kanalizácie bude po novom dažďová voda zachytávaná do nádrží. Projekt totiž uvažuje aj so zberaním dažďových vôd zo strechy priľahlej telocvične a jej využívaním na zálievku mladých stromov. V opačnej časti areálu, pri multifunkčnom ihrisku, by zasa mohla vzniknúť 300 metrová lúka starých čias s pestrofarebnými vzácnymi burinami.
Sad pre všetkých
Aj keď sa bude sad nachádzať za plotom školy, slúžiť bude celej seredskej verejnosti. Počas dňa aj cez víkend bude areál prístupný pre všetkých a môžete sem prísť načerpať dobrej energie.
Do predošlého ročníka grantového programu Ekopolis sa zapojilo 179 žiadateľov, z ktorých bolo vybraných 23 najlepších. V prípade podporenia seredského projektu sa budú stromy sadiť už v marci a zabrigádovať si sem môžete prísť všetci.
Zuzana Slahučková
autor foto: Zuzana Slahučková
zdroj: sered.sk

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články