Exponáty z Manheimovej lekárne v Seredi

0
5

Mestské múzeum / 19 FEB 2021 /  Meštiansky dom na Námestí slobody č. 22 (na Rynku) v Seredi patrí medzi najstaršie domy, ktoré sa v meste zachovali. Dom je ako národná kultúrna pamiatka v Seredi zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Tento radový polyfunkčný dom, známy Seredčanom aj ako tzv. Ružičkov dom. Poznajú ho veľmi dobre nielen obyvatelia mesta, ale i hostia, ktorí ho navštívia. V budove je dnes prevádzkovaná známa kaviareň Retro Cafe.

Budova má svoju bohatú históriu a bola postavená ako súkromný meštiansky dom. V minulosti sa tam nachádzala lekáreň K vykupiteľovi (U Salvátora). Najstarší obyvatelia si lekáreň pamätajú ako Manheimovu, podľa mena majiteľa Jána Manheima, ktorý ju vlastnil do roku 1941, kedy mu bola odňatá koncesia. Lekáreň získal PhMr. Matej Ballegh. Neskôr bola známa ako Stará lekáreň, ktorú v roku 1961 presťahovali na Spádovú ulicu.

Do zbierky Mestského múzea v Seredi sme v roku 2020 získali predmety, ktoré pochádzajú zo spomínanej lekárne. Sú to recepty z rokov 1935 – 1936, obálka s viacjazyčným názvom i obrázkom Starej lekárne u Salvatora a farmaceutické sklenené fľaštičky lekárnika Ph.Mr. Jána Manheima. Lekárske recepty pre Štefana Bieliga od praktickej lekárky MUDr.Kláry Fleischerovej a pre pani Bilikovú od zubného lekára MUDr. Bartolomeja Wilda boli vypísané na rovnakú adresu obidvoch pacientov – Šintavské Vinohrady (dnes Vinohrady nad Váhom).

V minulosti lekárnici skladovali výťažky liečivých rastlín, oleje, tinktúry a masti v keramických, sklenených, ale i drevených a cínových nádobách.
Predmety darovala múzeu Anna Koštrnová z Vinohradov nad Váhom.

zdroj: sered.sk

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno