ISSN 1338-032X

Niklováci na poznávačke za sociku v NDR a Poľsku v 1979 a 1982

Sereď /  Niklováci podľa možností daných režimom, teda socialistickým zriadením a obmedzeniami z toho vyplývajúcimi cestovali čo najviac, aj keď prakticky len po socialistických krajinách.

Ako som písal v predchádzajúcich častiach, do úvahy prichádzali najmä: Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Poľská ľudová republika, Nemecká demokratická republika, sem tam bývalé krajiny Sovietskeho zväzu teda nám blízka Ukrajina.

Za mimoriadne dobrú evidenciu ciest s uvedenými dátumami vďačím svojmu otcovi, ktorý tieto cesty pravidelne organizoval. V siedmom mesiaci roku 1979 a to presnejšie v dátumoch 9.7, 11.7. a 12.7.1979 mám v evidencii poznačené mestá Zittau v Nemeckej demokratickej republike, Jelenia Góra v Poľsku a Bautzen opätovne v NDR. Dokladám fotografie aj z cesty v roku 1982 do  Gorlitzu v NDR.

Cesty sme absolvovali rovnako ako inokedy autobusom, no zatiaľ sa mi podarilo nájsť len časť z fotografií, ktorými chcem pripomenúť túto cestu ďalším účastníkom zájazdu, z ktorých možno niekto nájde vo svojom rodinnom albume ďalšie fotografie. U mňa to chce ešte niekoľko nocí stráviť pri negatívoch a starých albumoch, ktorých sú desiatky resp. stovky.

Dnes teda veľa fotografií neuverejňujem, no ďalšie a to z ukrajinského Užhorodu a Berlína pripravujem.

Opätovne teda rovnaká výzva pre Niklovákov a ich potomkov – ak máte v rodinných albumoch fotografie zo spoločných ciest do zahraničia, neváhajte urobiť z nich kópie aspoň nafotením s mobilným telefónom a ich zaslaním na e-mail: majko@majko.sk s uvedením od koho fotografie pochádzajú.

Zachovajme spoločne kus histórie našich predkov, určite to stojí za námahu.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články