Polícia spúšťa preventívnu kampaň „Ako prežiť teroristický útok“

0
7

Prezídium PZ SR |MM| Policajný zbor a Národná kriminálna agentúra pripravili na základe vlastných skúseností a dobrej praxe od zahraničných partnerov aktualizovanú verziu kampane zameranú na terorizmus. V minulosti už bola zverejnená jej stručnejšia verzia, dnes prichádza s radom ďalších odporúčaní.

„Uteč – Skry sa – Volaj – Počúvaj – Mysli“ – to sú základné a stručné odporúčania Policajného zboru pre verejnosť, ktorých dodržiavaním sa môže zvýšiť šanca na prežitie teroristického útoku. Polícia bude jednotlivé preventívne rady rozvíjať prostredníctvom grafík a statusov na sociálnych sieťach v najbližších dňoch.

„Aj keď je situácia vo svete zlá z epidemiologického pohľadu, čo má zásadný vplyv na cestovanie, terorizmus je hrozba, ktorá nikdy nespí. Presvedčiť sme sa o tom mohli pred pár mesiacmi pri vôbec najbližšom útoku z pohľadu Slovenskej republiky, keď k nemu došlo v neďalekej Viedni. Z preventívneho hľadiska je vhodné pravidelne opakovať naše odporúčania a byť pripravený. Síce Slovensko nie je pre teroristov krajinou takého záujmu ako iné štáty, istota sto percentnej bezpečnosti nikdy neexistuje. Navyše, Slováci cestujú po celom svete, kde je riziko útokov vyššie, takže tieto odporúčania sa určite zídu aj im,“ povedal prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Prvá myšlienka kampane poskytuje návod, ako by sa mali občania zachovať pri teroristickom útoku. Hlavným cieľom každej osoby by mal byť útek na bezpečné miesto. Ak sa to nepodarí, je nevyhnutné sa pred útočníkmi skryť a zároveň myslieť na vypnutie zvukov a vibrácii telefónu. Čím skôr to bude možné, je nutné volať políciu so základným a stručným opisom situácie. Aj napriek obrovskému náporu stresu je dôležité sa riadiť pokynmi polície.

Hrdinské činy sú často úspešné vo filmovom prevedení. Reálny život dokáže byť krutý. V ňom sa nedá určitý okamžik zopakovať ako pri nakrúcaní umeleckého diela. Aj tejto myšlienke sa venuje nová kampaň polície. Samozrejme, je vždy možné využiť daný moment a snažiť sa pomôcť iným. Napríklad pri úteku z miesta výskytu ozbrojeného útočníka kričať a varovať ostatné osoby, ktoré stretnete po ceste.

Tretia myšlienka kampane sa zaoberá fenoménom 21. storočia – smartfónom. Nebolo to tak dávno, keď sa v slovenských médiách objavili zábery chlapca, ktorý ľutoval, že sa mu vybil telefón a nemohol tak nakrúcať pohyb útočníka na Obchodnej ulici v Bratislave. Mobilné zariadenia síce poskytujú nekonečný rad technologických možností, no zároveň sú nebezpečným nástrojom. Túžba nakrútiť autentické zábery z prvého radu sa môže skončiť pre ich autora smrťou. Teroristi chcú zabiť čo najviac náhodných okoloidúcich.
Samotné nakrúcanie a zverejňovanie pohybu útočníkov na vlastné profily na sociálnych sieťach môže ohroziť zasahujúcich policajtov. To, že svedkovia vidia napríklad jedného útočníka neznamená, že koná sám. Z úzadia mu môže dávať inštrukcie ďalšia osoba, ktorá sleduje sociálne siete a príspevky občanov tak využije na zabíjanie ďalších nevinných ľudí. Ak sa verejnosti podarilo zaznamenať priebeh teroristického útoku, je dôležité ho ihneď odovzdať polícii na ďalšie vyšetrovanie, prípadne analýzu ďalšieho postupu, ak útok naďalej trvá.

Aktualizovaná kampaň Policajného zboru sa na jeho sociálnych sieťach bude objavovať raz za polroka.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno