Trpké osudy migrantov: Cudzinci po strastiplnej ceste prosili policajtov o pomoc

0
47

Prezídium PZ SR |MM|   Policajti riešili dva prípady na rôznych miestach, ktoré si však boli veľmi podobné. Migranti utiekli z domova pre zlé životné podmienky a s vidinou bezpečného života v inej krajine.

V prvom prípade dopravná policajti zo Zvolena dohliadali na bezpečnosť
v Teranoch a zastavili vodiča, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť. V tej chvíli k nim pristúpili traja mladí muži a lámanou angličtinou im povedali, že sú utečenci z Maroka. Nemali pri sebe žiadne doklady, ktorými by preukázali svoju totožnosť. Cudzinci policajtom povedali, že chcú požiadať o azyl na Slovensku. Privolali hliadku cudzineckej polície z Banskej Bystrice, ktorá ich predviedla na oddelenie kvôli prevereniu legálnosti ich pobytu. Cudzincov neskôr previezli do azylového centra v Humennom, kde zostanú do vtedy, kým úrady rozhodnú o ich žiadosti o azyl.

V druhom prípade privolali políciu pracovníci priemyselnej spoločnosti
v Dunajskej Strede, pretože v návese rumunského kamióna našli piatich cudzincov. Policajti zistili, že sú to štátni príslušníci Afganistanu, všetci maloletí bez sprievodu svojich rodičov.
Policajtom predložili identifikačné karty žiadateľov o azyl na území Rumunska. Z tohto dôvodu boli kontaktovaní pracovníci úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí zabezpečili umiestnenie cudzincov v detskom domove v Medzilaborciach. Cudzinci povedali, že vycestovali z domovskej krajiny kvôli zlým životným podmienkam a občianskej vojne. Do kamióna mali nastúpiť na parkovisku v Rumunsku za pomoci prevádzača, bez vedomia šoféra.

Všetci cudzinci boli samozrejme štandardne podrobení vyšetreniu na COVID-19 prostredníctvom Hasičského a záchranného zboru s negatívnym výsledkom.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno